ترک خوردگی پوست چیست و چگونه می توان آن را درمان کرد؟


ترک خوردگی پوست یکی از مشکلاتی است که بسیاری از افراد با آن دست به گریبان هستند. ترک های پوستی به صورت ترک های سفید یا مایل به آبی در نواحی مختلف پوست ظاهر می شوند. این ترک ها می توانند زیبایی پوست شما را کاهش دهند ، به همین دلیل ما در مجله پزشکی Apple به بررسی علل آن می پردازیم.

در ادامه ، راه هایی برای جلوگیری از آن به شما ارائه می دهیم و سپس راه های درمان ترک پوست را مرور می کنیم.

ترک پوست چیست؟

ترک های پوستی که از نظر علمی به عنوان striae شناخته می شوند ، خطوط و نوارهای موازی روی پوست هستند که در قسمت های مختلف بدن ایجاد می شوند. این ترک ها می توانند در قسمت های مختلف بدن ایجاد شوند اما بیشتر در بازوها و ران ها ، بازوها ، شکم و باسن ایجاد می شود. این ترکها معمولاً زمانی ایجاد می شوند که پوست با سرعت زیادی کشیده می شود. به عنوان مثال ، در دوران بلوغ ، بسیاری از افراد متوجه این ترک ها روی پوست خود می شوند.

به دلیل ترک های پوستی

تقریباً همه زنان در دوران بارداری متوجه این ترک ها روی پوست خود می شوند. تغییرات ناگهانی پس از چاقی یا کاهش وزن و ناتوانی در ساخت کلاژن به موقع می تواند منجر به ایجاد ترک در پوست شود. البته با انتخاب روش های مناسب می توانید از این ترک های پوستی جلوگیری کنید.

توجه داشته باشید که کاهش سطح کلاژن در پوست باعث ایجاد ترک در پوست می شود و برخی از کرم های بی کیفیت می توانند سطح کلاژن را در پوست کاهش دهند.

درمان ترک های پوستی

جلوگیری از ترک های پوستی

راه های زیادی برای جلوگیری از ترک های پوستی وجود دارد. بسیاری از این استراتژی ها به شیوه زندگی و برخی دیگر به رژیم غذایی شما بستگی دارد. شما می توانید با مراقبت از چند نکته در جلوگیری از ترک های پوستی بسیار مثر باشید. در اینجا چند مرحله وجود دارد که می توانید برای شروع روند آماده سازی برای داوری انجام دهید.

  • مهم نیست که باردار هستید یا خیر. شما باید وزن خود را متعادل نگه دارید و از اضافه وزن یا کم وزن خودداری کنید. یکی از مهمترین علل ترک خوردن پوست ، چاقی و کاهش وزن است.
  • نوشیدن مقدار زیادی آب. آب می تواند بدن شما را هیدراته کرده و از پوست شما در برابر کشش محافظت کند. همچنین می توانید مقداری از این آب را از چای و سایر نوشیدنی های بدون کافئین دریافت کنید.

همچنین بخوانید: چرا بی دلیل چاق می شویم؟

بهبود رژیم غذایی

  • رژیم غذایی سالم داشته باشید. خوردن غذاهایی که ویتامین ها و پروتئین های مختلف بدن را تامین می کند می تواند عملکرد پوست را بهبود بخشد و از ترک های پوستی جلوگیری کند.
  • حتما مقدار زیادی ویتامین C در رژیم غذایی خود بگنجانید. این ویتامین در تولید کلاژن م effectiveثر است و به راحتی می تواند از ترک خوردن پوست جلوگیری کند.
  • غذاهایی بخورید که روی زیادی دارند یا مکمل روی مصرف کنید. روی به سلامت پوست شما کمک می کند.

هنگام استفاده از محصولات پوستی نیز باید مراقب باشید. مصرف محصولاتی که سطح کلاژن را در پوست کاهش می دهند ، می تواند منجر به ایجاد ترک در پوست شود. دیدن این اجسام می تواند تأثیر زیادی در ترک های پوستی داشته و از بروز آنها جلوگیری کند.

ترک های پوستی در دوران بارداری

ترک های پوستی در دوران بارداری بسیار شایع هستند. این ترک ها در 50 تا 90 درصد زنان در دوران بارداری ایجاد می شود. جالب اینجاست که برخی کارشناسان معتقدند ماهیت این ترک ها با شکاف هایی که به دلیل چاقی و لاغری با آنها روبرو هستیم متفاوت است. بسیاری از زنان از محصولات مختلفی برای جلوگیری از ترک خوردن پوست در دوران بارداری استفاده می کنند. در بسیاری از زنان باردار ، استفاده از محصولات پوستی تاثیری روی ترک ها ندارد. بسیاری از زنان باردار و البته متخصصان پوست موافقند که تنها راه پیشگیری از ترک های پوستی ، یافتن رژیم غذایی مناسب است. رژیم غذایی زنان باردار باید به گونه ای باشد که وزن شما به تدریج افزایش یابد تا پوست بتواند کلاژن مورد نیاز خود را بسازد.

راههای درمان خارش پوست

اگر ترک های پوستی قبلاً ایجاد شده اند و قصد درمان آنها را دارید ، می توانید مطمئن باشید که درمان ترک های پوستی طولانی و دشوار نیست. راه های زیادی برای درمان آن وجود دارد ، به عنوان مثال ، ساده ترین و ارزان ترین راه درمان ترک های پوستی با ورزش است. همچنین روش جدید درمان ترک های پوستی که توسط بسیاری از کلینیک های پوست و زیبایی مورد استفاده قرار می گیرد ، درمان ترک های پوستی با کربوکسی تراپی است. ما برخی از درمان های ترک پوست را بررسی خواهیم کرد

درمان ترک های پوستی با ورزش

ورزش می تواند به ثابت نگه داشتن وزن شما کمک کند. علاوه بر این ، ورزش باعث تولید کلاژن در سلول های پوست می شود و می تواند در دراز مدت ترک های پوست را از بین ببرد. ورزش جریان خون را به پوست تسریع می کند و همچنین به سلامت کلی پوست کمک می کند. البته ثابت نگه داشتن وزن می تواند از ایجاد ترک های جدید در پوست نیز جلوگیری کند.

ماساژ

بسیاری از درمان های ترک پوست غیرعلمی هستند. با این حال ، ماساژ دادن پوست می تواند ترک ها را با افزایش سطح آنتی اکسیدان ها در پوست و کمک به تشکیل کلاژن از بین ببرد. این یکی از ساده ترین و اثبات شده درمان های ترک پوست است. می توان گفت تأثیر ماساژ در درمان ترک ها مشابه درمان ترک های پوستی با ورزش است.

مراقبت از پوست

مراقبت از پوست برای سلامت پوست بسیار مهم است. در حال حاضر پوست بدن و پوست صورت تفاوت چندانی با هم ندارند. شما باید پوست خود را به صورت هفتگی لایه برداری کنید. استفاده روزانه از مرطوب کننده ها نیز می تواند ترک های پوست را ترمیم و التیام بخشد.

همچنین بخوانید: بهترین مکمل های غذایی برای چاقی و کاهش وزن

داروهای طبیعی

این روش درمان ترک های پوستی روی بدن با مواد طبیعی ساخته شده و قیمت مناسبی دارد. داروهای طبیعی با استفاده از روغن های گیاهی نیز می توانند تأثیر زیادی در ترمیم ترک های پوستی داشته باشند. به عنوان مثال ، روغن کرچک و روغن نارگیل از جمله روغن هایی هستند که می توانید از آنها برای درمان ترک های پوستی استفاده کنید.

ماساژ ویتامین D روی پوست با کمک تولید کلاژن می تواند یکی از درمان های طبیعی ترک های پوستی باشد. آلوئه ورا همچنین برای سلامت پوست بسیار مفید است و می تواند با ایجاد آنتی اکسیدان در پوست به ترمیم ترک ها کمک کند.

درمان دارویی

راه دیگر درمان ترک های پوستی ، تماس با متخصص پوست و مو است. متخصصان پوست با تجویز ژل ها و کرم های مختلف که به تشکیل کلاژن کمک می کنند ، ترک های روی پوست را درمان می کنند. این کرم ها معمولاً تولید کلاژن پوست را تسریع می کنند. اسید گلیکولیک و کرم های مبتنی بر آن نیز درمان های خوبی برای ترک های پوستی هستند.

درمان بالینی برای جوش های پوستی

لیزر درمانی یکی از رایج ترین روش های درمان ترک خوردگی است. لیزر تشکیل سلول های جدید پوست و کلاژن را تسریع می کند. به این ترتیب می توانید ترک های پوست خود را کاهش دهید. میکرونیدلینگ همچنین می تواند ترک های شما را با ساخت کلاژن ترمیم کند.

درمان ترک های پوستی با کربوکسی تراپی یک روش جدید درمان پوست است. در کربوکسی تراپی ، مقداری گاز دی اکسید کربن به مناطق مختلف پوست تزریق می شود. این جریان خون را به پوست افزایش می دهد و می تواند منجر به تشکیل سلول های جدید شود. البته باید توجه داشت که این روش زمان بر است و نمی تواند ترک های پوستی را یک شبه التیام بخشد.

آخرین کلمه

ترک های پوستی یکی از شایع ترین مشکلات پوستی هستند و هیچ خطری برای شما ندارند. بنابراین اگر از نظر ظاهری مشکلی ندارید ، نیازی به درمان نیست. روش های درمان ترک های پوستی 100٪ نیست ، اما ترک های پوست را تا حد زیادی از بین می برد. ابتدا می توانید با متخصص پوست مشورت کرده و سپس ترک های پوستی خود را درمان کنید.

دیدگاهتان را بنویسید