تعیین اعضای کارگروه تخصصی کتابخانه های عمومی ناشنوایان و کم شنوایانبه گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از پایگاه اطلاع رسانی نهاد کتابخانه های عمومی کشور، جلسه انتخاب اولین کارگروه تخصصی ناشنوایان و کم شنوایان کتابخانه های عمومی روز دوشنبه ۱۳ تیرماه با حضور در سالن اجتماعات کتابخانه های عمومی کشور برگزار شد. مشارکت کتابداران و فعالان حوزه ناشنوایان در کتابخانه های عمومی.فرآیند انتخاب اعضای اولین کارگروه تخصصی ناشنوایان و کم شنوایان از اردیبهشت ماه با تشکیل کمیته ای در معاونت توسعه کتابخانه و ترویج کتابخوانی این نهاد آغاز شد و سپس اقدامات لازم انجام شد. اطلاعات لازم از طریق ادارات استانی ارائه شد و در نهایت ۹ نفر به عنوان متقاضی عضویت در این کارگروه اعلام آمادگی کردند که از این تعداد ۵ نفر به عنوان اعضای اصلی و یک نفر به عنوان معاون برای مدت دو سال با رای مستقیم کتابداران انتخاب شدند. و فعالان ناشنوا

بر اساس آرای دریافتی؛ میثم تابانخت، فعال ناشنوای استان فارس؛ فریبا رضا قره باغ، کتابدار کتابخانه شهید باهنر ارومیه; عاطفه لاری، کتابدار کتابخانه توحید اصفهان؛ ساناز رهنما، کتابدار کتابخانه مرکزی امام خمینی(ره) مشهد؛ پریسا شیخ باقری کتابدار کتابخانه مرکزی اردبیل به عنوان عضو اصلی و رازی لشگری کتابدار کتابخانه مرکزی یزد به عنوان معاون کارگروه تخصصی ناشنوایان و کم شنوایان انتخاب شدند. کتابخانه ها به مدت دو سال از اول مرداد امسال تا ۳۱ ژوئیه ۱۴۰۳.

اعضای منتخب اولین کارگروه تخصصی ناشنوایان و کم شنوایان کتابخانه های عمومی نماینده همه کتابداران این حوزه هستند و زمینه مشارکت و استفاده بهینه از دانش و مهارت نیروی انسانی و هم افزایی برای ارتقای خدمات را فراهم می کنند. ناشنوایان و کم شنوایان کتابخانه های عمومی کشور.

خدمات رسانی به ناشنوایان و کم شنوایان مطابق با رسالت نهاد کتابخانه های عمومی کشور و با اختصاص فضای مناسب در کتابخانه ها، تدوین دستورالعمل ارائه خدمات به ناشنوایان و کم شنوایان، تامین تجهیزات لازم، تهیه کتاب و منابع اطلاعاتی خاص مانند و آموزش نیروی انسانی در حال توسعه. به طوری که تعداد کتابخانه های دارای خدمات ناشنوایان از سال گذشته به ۳۴ مورد افزایش یافته و حداقل تجهیزات لازم برای ارائه خدمات آنها فراهم شده است.

از آنجایی که منابع اطلاعاتی مورد نیاز ناشنوایان با عموم افراد متفاوت است، کتاب های ویژه ناشنوایان باید با واژگان ناشنوایان و کم شنوایان تطبیق داده شود. تولید کتاب برای ناشنوایان بسیار محدود است. به همین منظور برنامه ها و فعالیت هایی برای ایجاد کتاب های ساده، مصور و ویدئویی به زبان اشاره برای ناشنوایان در کتابخانه های عمومی آغاز شده است.

همچنین دوره های آموزشی ویژه نیروی انسانی این حوزه که از اواخر سال ۱۳۹۸ آغاز شده است، به زودی با چند دوره دیگر با عنوان آموزش مقدماتی و تکمیلی زبان اشاره و سایر دوره های لازم برای کتابداران حوزه ناشنوایان برگزار می شود.