تغذیه موقت – رژیم لاغری


تغذیه موقت
تغذیه موقت

زمان بندی: چگونه با برنامه ریزی وعده های غذایی خود وزن خود را کاهش دهید

سه رکن برای کاهش وزن و تغذیه سالم وجود دارد: آنچه می خورید (با کیفیت) ، چقدر می خورید (مقدار) و هنگامی که می خورید (زمان). در حالی که دو مورد اول همیشه مورد توجه زیادی قرار گرفته اند ، ما اغلب از مورد سوم غفلت می کنیم.

چه در محل کار باشیم و چه به مهمانی برویم ، تأخیر در غذا خوردن بر بدن تأثیر می گذارد.

تغذیه موقت چیست؟

تغذیه موقت شامل همگام سازی الگوهای غذا خوردن با ساعت بیولوژیکی شما است. بدن علاوه بر ساعت تولید مثل ، ریتم ها و چرخه های زیادی را دنبال می کند ، مانند چرخه های خواب و بیداری ، ریتم های هورمونی ، ریتم ها و الگوهای انتقال دهنده عصبی. غذا خوردن بیرون (توجه داشته باشید که هر روز صبحانه خاصی می خورید؟)

تغذیه موقت در سال 1986 توسط متخصص تغذیه فرانسوی ، دکتر آلن دلبوس و پروفسور ژان روبرت راپین ایجاد شد و ریشه در آیورودا و طب قدیم چین دارد.

آیورودا زمان غذا خوردن را یک ابزار مهم برای سلامتی می داند. ایده این دارو این است که بدن ما در طول روز در یک الگوی چرخه موزون کار می کند ، به همین دلیل بدن ما را مجبور می کند هر روز تقریباً در یک زمان غذا بخوریم ، بخوابیم و ورزش کنیم.

طب چینی می گوید هر قسمت از بدن ما ریتم خاص خود را دارد (به همین دلیل است که متخصصان طب چینی انجام برخی درمان ها را در ساعات خاصی از روز توصیه می کنند).

هر دو سیستم درمانی یک چیز را می گویند: اگر از ریتم بدن خود پیروی کنیم و بر این اساس غذا بخوریم ، سلامت ما بهبود می یابد.

ساعت بیولوژیکی بدن چگونه کار می کند؟

مطالعات نشان می دهد که مغز ما دارای یک ساعت اصلی به نام هسته سوپراکیاسماتیک (SCN) است که ساعت بدن ما را زیر نظر دارد و دائماً از تغییرات بدن ، رفتار و محیط خارجی مطلع است. این ساعت اصلی همچنین ساعت محیطی در کبد ، بافت چربی ، قلب ، ماهیچه ها ، شکم و ریه ها را کنترل می کند.

با توجه به مطالعه صبحانه بزرگ ، تغذیه متناوب بر مصرف انرژی و وزن بدن تأثیر می گذارد. این مطالعه ادعا می کند که خوردن غذای مناسب در زمان مناسب تضمین می کند که بیشترین مزایای تغذیه ای را از آن دریافت می کنید. این مطالعه همچنین بیان می کند که صبحانه شما باید سنگین و پر از غذاهای غنی از انرژی باشد ، در حالی که صبحانه شما باید کم کالری باشد.

مطالعه دیگری می گوید وعده های غذایی عصرانه سنگین منجر به افزایش وزن و چاقی می شود. به طور مشابه ، حذف صبحانه می تواند ژن های کنترل کننده ساعت بیولوژیکی بدن را تغییر داده و در نهایت منجر به افزایش قند خون بعد از وعده غذایی بعدی شود.

شما تنها در صورتی خود را گول می زنید که تصمیم بگیرید ارزان قیمت باشید و پهنای باند کمتری را به خطر بیندازید. بین صبحانه تا ناهار و ناهار تا شام باید 4 تا 5 ساعت فاصله باشد. اما روز بعد فاصله بین شام و صبحانه باید حداقل 12 ساعت باشد تا چربی انباشته کاهش یابد.

کارگران شیفت در معرض افزایش وزن و بیماریهای متابولیک قرار دارند زیرا چرخه های بیولوژیکی آنها (چرخه خواب/بیداری و چرخه غذا خوردن/ناشتا) مختل می شود.

تغذیه به موقع چه مزایایی دارد؟

تغذیه طولانی مدت می تواند تأثیرات مثبت زیادی بر بدن داشته باشد ، مانند:

هضم و جذب بهتر مواد مغذی

حداکثر فواید مواد مغذی جذب شده

مدیریت وزن

کاهش چربی

کلسترول تنظیم شده

کاهش خطر بیماری های قلبی

کاهش خطر ابتلا به دیابت

تقویت سیستم ایمنی بدن

هورمون های متعادل

دیدگاهتان را بنویسید