توجه به دین و دعوت به دین در مدیریت کتابخانه های عمومیگزارش کردن خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان قم، مهدی توکلیان سرپرست این اداره کل با آیت الله جعفر سبحانی از مراجع عظام تقلید دیدار و گفتگو کرد.

در این دیدار آیت الله سبحانی ضمن قدردانی از توسعه و ترویج فرهنگ کتابخوانی، از فعالیت های اداره کل کتابخانه های عمومی استان در این زمینه و همچنین استفاده از کتابداران فعال و دلسوز و تلاش در جهت افزایش رضایتمندی قدردانی کرد. اعضای کتابخانه های عمومی و توجه به ابعاد فرهنگی و اخلاقی، بر توجه به دین و دعوت به دین در مدیریت کتابخانه های عمومی تاکید کرد.

آیت الله سبحانی همچنین همکاری مؤسسه امام صادق(ع) با کتابخانه های عمومی کشور را نمونه ای از تجربه موفق نقش حوزه های علمیه و روحانیت در کمک به توسعه کتابخوانی و تربیت جوانان برشمرد.

مهدی توکلیان همچنین با خجت الاسلام علیرضا سبحانی مدیرعامل مؤسسه امام صادق (ع) دیدار و گفتگو کرد.

خجت الاسلام سبحانی در این دیدار گفت: کتابدارانی که در کتابخانه امام صادق(ع) فعالیت داشتند کتابدارانی فعال و دلسوز بودند و امیدواریم تجربه موفق همکاری ما با نهاد کتابخانه های عمومی کشور در مدیریت کتابخانه های عمومی کشور باشد. کتابخانه عمومی در بخش خواهر کمک خواهد کرد و در ایجاد بخش برادران تکرار و جلب رضایت کاربران است.

وی رفع مشکلات کتابخانه را زمینه ساز استقبال بیشتر کاربران عنوان کرد و گفت: موسسه امام صادق(ع) در طول بیش از ۱۰ سال همکاری با نهاد کتابخانه ها خدمات مختلفی را نیز ارائه کرده است که از جمله آنها خرید کتاب، فراهم کردن امکانات و تجهیزات و ایجاد شرایط مناسب برای ترویج فرهنگ کتابخوانی.

سبحانی در ادامه بیان کرد: کتابخانه عمومی بنا به گفته موسسه امام صادق(ع) تنها فضای رشد علمی افراد نیست و توجه به بعد دینی، اخلاقی و فرهنگی اعضای کتابخانه از اولویت های ما در کتابخانه است. در آن راستا یکی از خدمات ویژه موسسه برای کاربران، سامانه اختیاری اعلام حضور اعضای کتابخانه به والدین است که بنا به درخواست والدین ایجاد شده است.

در ادامه این نشست مهدی توکلیان سرپرست اداره کل کتابخانه های عمومی استان کوم ضمن ارائه گزارشی از وضعیت کتابخانه های عمومی استان گفت: کتابخانه های عمومی با رویکردی جدید و در قالب فرهنگی. باشگاه ها، خدمات متفاوتی را در مناطق مختلف استان و به تمامی گروه های سنی جامعه ارائه می دهند.

وی با تاکید بر لزوم استفاده از ظرفیت های نهادهای مذهبی و هم افزایی با آنها، گفت: معتقدیم کوم ظرفیت های فرهنگی زیادی دارد که بسیاری از آنها بکر است. در چنین شرایطی این هم افزایی ها در ارائه خدمات فرهنگی به عموم مردم بسیار ارزشمند است.

اداره خواهر کتابخانه عمومی مؤسسه امام صادق (ع) در سال ۱۳۸۰ با همکاری اداره کل کتابخانه های عمومی استان قم در زمینی به مساحت ۱۰۰۰ متر مربع افتتاح شد. این کتابخانه دارای سالن مطالعه، قسمت کودک و نوجوان، کتاب درسی، انبار و … می باشد. کتابخانه مؤسسه امام صادق(ع) نیز دارای ۳۸۴۶ نسخه کتاب برای کودکان، ۱۴۷۲۵ نسخه کتاب بزرگسال و ۲۰۴۲ نسخه کتاب درسی است.