توجه مقام معظم رهبری در اعتلای شعر معاصر تأثیر بسزایی داشت


به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) غلامعلی حداد عادل، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی در این مراسم که امشب (۱۴ شهریور) با حضور جمعی از نمایندگان فرهنگی از جمله علیرضا مختارپور، رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور برگزار شد. کتابخانه ملی ایران، علیرضا کازوه، مدیر شعر، موسیقی و سرود صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و محسن شینی فروشان، مدیر دفتر نشر فرهنگ اسلامی در کتابفروشی زیتون با اشاره به تقارن وی با تبلیغ کتاب «چهارده تصنیف آیینی» با اربعین حسینی گفت: فرصتی دست داد تا مقدمه این کتاب را بنویسم. ما از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی آرزوی این را داشتیم که این انقلاب نسلی فرهیخته، باسواد، وارسته، انقلابی و حسینی داشته باشد و در اوایل انقلاب اسلامی تعداد شاعران بسیار کم بود. امروز خدا را شکر می کنیم که رویای ما را به حقیقت پیوست.

حداد عادل با بیان اینکه انقلاب اسلامی ادبیات خاص خود را دارد، افزود: یکی از نشانه های هر انقلاب اصیل تحول ادبیات است و انقلاب اسلامی ما فرهنگ، ارزش ها، زبان و ادبیات را متحول کرد و در نتیجه ۱۰ هزار عنوان کتاب چاپ و منتشر شد. دفاع از کتاب مقدس شواهدی بر این مدعا وجود دارد.وی با تاکید بر اینکه اگر بخواهیم به کار علمی و پژوهشی بپردازیم باید فصلی را به تاریخ انقلاب اسلامی در تاریخ ادبیات فارسی اختصاص دهیم، گفت: در عرصه شعر، ادبیات انقلاب اسلامی به آن وفادار ماند. فرمت های قدیمی، اما در زبان قدیمی پایدار نماندند. زبان شعر امروز در ظرفی کهنه است.

نفر اول فرهنگستان زبان و ادب فارسی با اشاره به توجه ویژه مقام معظم رهبری در عرصه شعر و ادب گفت: با این توجه و تاکید زمینه توسعه شعر فراهم شد. کسانی که از گرفتاری های ولی فقیه مطلع هستند، می دانند که برای مسئله ای وقت را تلف نمی کنند، مگر اینکه آن را ضروری بدانند و اصرار دارند که شعر و ادبیات این پیام را داشته باشد که نتیجه آن ایجاد ذوق و انگیزه در شاعران است. مدام در حال مطالعه کتاب و نوشتن شرح و تفسیر آثار ارزشمند هستند.

وی با بیان اینکه در تاریخ ادبیات فارسی تعداد شاعران زن نسبت به مردان تنها یک یا دو درصد بوده است افزود: یکی از برکات انقلاب اسلامی ظهور شاعران زن است که شعرهای خوب و درجه یک سروده اند. که یکی از آنها آهنگ مستشار نظامی است.

شعر مشاور سلامت جنگ در گرامر و هنر
حددادال همچنین با اشاره به اینکه شعر مستشار نظامی از نظر نحو و شگرد شعری سالم و آراسته به شگردهای ادبی است، گفت: زبان شعر او نرم و روان و در عین حال فاخر است. همچنین خطوط عمیقی از احساسات مادرانه و زنانه که تنها یک زن از عهده آن بر می آید در آهنگ های او مشهود است.

وی همچنین با بیان اینکه بعد از انقلاب اسلامی شعر شاعران آیینی از گفتمان ذلت به گفتمان افتخاری تغییر رویکرد داد، افزود: از سال ۴۲ به تدریج گفتمان شعر آیینی تغییر کرد و در شعر نظامیان. ما هم شاهد غلبه گفتمان شرافتمندانه بدون تأسف هستیم و مرثیه نیز خالی باشد.

مشاور جنگ شاید اولین زن آهنگساز ایرانی باشد
همچنین در این برنامه علیرضا قزوه شاعر آیینی و مدیر دفتر شعر، موسیقی و سرود صدا و سیما با بیان اینکه تا کنون سرودن شعر فارسی به صورت مردانه بود، گفت: احتمالاً مشتر نظامی اولین زن فارسی است. ترکیب “.

وی با تاکید بر رشد کمی و کیفی شعرهای شایسته بانوان در سال های اخیر افزود: در دوسالانه جایزه پروین اعتصامی شاهد بودم که زنان در مدت دو سال هزار عنوان کتاب ادبی نوشتند که جای افتخار دارد. .کازوا بر تقویت و توجه بیشتر به افزایش آهنگسازی تاکید کرد و گفت: همچنین یکی از مغفول ترین قالب های شعر فارسی امروز تک گویی است که تنها یک شاعر تاجیک به نام رستم وهاب نیا به آن توجه زیادی داشته است.

مستشار نظامی از خط عبور کرد
رضا اسماعیلی از شاعران و پژوهشگران شعر آیینی کشورمان بر دقت و توجه ویژه مقام معظم رهبری به مقوله شعر و ادب تاکید کرد.

وی با اذعان به اینکه مضمون و مضمون ترانه های آیینی ما هنوز به رشد مطلوبی نرسیده است، بر لزوم توجه بیشتر به شعر تعزیه تاکید کرد و گفت: مشتر نظامی با آهنگسازی به نوعی توانست خط شکنی کند. اما امیدوارم در چاپ های بعدی یک ترکیب توحیدی وارد شود.» به کتاب اضافه کنید.اسماعیلی تاکید کرد: شاعر آئینی باید در چارچوب آموزه های دینی شعر بگوید و متکلم، حکیم و فیلسوف باشد. شناخت وزن و قافیه به تنهایی برای سرودن شعر کافی نیست.

این نشست توسط فریبا یوسفی از شاعران آئینی کشورمان در خصوص فضاهای زنانه و مادرانه شعر ارتش و همچنین تاکید نویسنده بر تقدیم کتاب خود به امام زمان (عج) و تزیین آن با نام حضرت زینب علیها السلام و اهل بیت علیهم السلام در نهایت رونمایی از این اثر با حضور اهالی قلم ادامه یافت.