توزیع اعتبارات تکمیل کتابخانه مرکزی زنجانبه گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در زنجان، محسن افشارچی روز شنبه (۹ مرداد) در جلسه انجمن کتابخانه های عمومی استان که در استانداری زنجان برگزار شد، اظهار داشت: اولویت استان احداث کتابخانه مرکزی است، بنابراین این بار کتابخانه مرکزی را جزو مصوبات دوم می دانیم. مسافرت رفتن.

وی با اشاره به پروژه های با چالش اعتباری استان گفت: درست است که در بحث تامین اعتبار ماده ۲۳ این پروژه ها مشکل داریم اما همچنان در اولویت هستند.

استاندار زنجان با بیان اینکه انرژی مدیران نهاد کتابخانه نباید صرف کارهای فیزیکی ساختمان کتابخانه شود افزود: ارائه برنامه های موثر برای افزایش سرانه مطالعه به ویژه در بین دانش آموزان باید در اولویت کار کتابخانه باشد. . متولیان

وی ساماندهی کتابخانه ها را یکی از وظایف فرهنگی شهرداری ها عنوان کرد و گفت: ما منکر زحمات شهرداری در کمک به کتابخانه های عمومی نیستیم و باید قدردان این تلاش ها باشیم.

افشارچی با تاکید بر اینکه وظیفه کتابخانه های عمومی نیست که بعد از بودجه اداره شوند، گفت: وظیفه اساسی این نهاد گسترش کار فرهنگی در حوزه کتاب و کتابخوانی است.

استاندار زنجان همچنین برای افزایش فرصت برای برخورداری اقشار کم درآمد و روستایی از کتاب و تسهیلات کتابخوانی گفت: در روستاها مشکل اعتباری نداریم، به کارهای فرهنگی از جمله کتابخوانی بپردازیم.

وی به عنوان یکی از اقدامات آتی در این حوزه، تخصیص اعتبار برای تکمیل کتابخانه مرکزی زنجان از ردیف بودجه دور دوم سفر ریاست جمهوری به استان را اعلام کرد و اظهار داشت: در این حوزه نیز کارها پیگیری خواهد شد. جدی تر از قبل

افشارچی با تاکید بر اینکه بحث افزایش سرانه مطالعه در استان بیش از ساخت و ساز ساختمان است، تصریح کرد: امروز مشکل این است که رقیبی برای کتابخانه ها پیدا شده است که سرانه مطالعه مردم را می خورد.

مدیر کل کتابخانه های عمومی در این نشست گفت: سال گذشته ۴۹ هزار و ۱۲۶ نفر عضویت کتابخانه های عمومی داشتند که امسال باید به ۸۰ هزار نفر برسد که البته با توجه به افق جمعیتی این تعداد باید به ۲۰۰ هزار نفر برسد.

محمدرضاحانی با اشاره به اینکه تعداد منابع کتابخانه ها یک میلیون و ۴۷۰ هزار نسخه است، افزود: امروز زیربنای کتابخانه های استان ۳۷ هزار متر مربع است که باید به ۴۰ هزار و ۱۰۴ متر افزایش یابد.

وی با اشاره به اینکه تعداد کتابخانه ها ۹۸ باب است که امسال به ۱۰۶ باب می رسد، افزود: سال گذشته ۱۱ هزار و ۴۵۱ برنامه فرهنگی و ترویجی بود که امسال به ۱۲ هزار و ۳۰۰ برنامه می رسد.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان زنینگ جمع آوری کتاب های اهدایی از طریق جشنواره اهدای کتاب را باید به ۵۰ هزار جلد برساند و گفت: امسال باید ۸ باب کتابخانه افتتاح شود.

خانی با اشاره به اینکه امسال باید ۲۲ باب کتابخانه عمومی تجهیز شود، افزود: از جمله مواردی که در اداره کل پیشرو هستیم، ساخت کتابخانه مرکزی، کتابخانه شهید مدرس خرمدره و کتابخانه عمومی زیتون ابر است.

وی با اشاره به تخریب بخشی از کتابخانه «روزبه» به دلیل عدم استفاده از آن، افزود: متأسفانه مبلغی که برای بازسازی آن در نظر گرفته شده بود هنوز تخصیص نیافته و باید آن را تحویل دهیم.