توسعه روابط فرهنگی تهران – باکوبر اساس گزارش ها خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی روز دوشنبه ۹ خرداد با انار کریم اف وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در تالار وحدت تهران دیدار کرد.

اسماعیلی ضمن خیرمقدم به خبرنگاران در خصوص محورهای گفت وگوی خود به وزیر فرهنگ جمهوری آذربایجان گفت: در حوزه های مختلف فرهنگی، سینمایی، شعر و ادبی مذاکره کردیم. روابط جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان به دلیل جامعه تاریخی و فرهنگی عمیق، فراتر از رابطه همسایگی و همسایگی است. بنابراین موانع تقویت روابط فرهنگی را برطرف خواهیم کرد.


وی با اشاره به روابط عمیق فرهنگی ایران و آذربایجان ادامه داد: سفر وزیر فرهنگ جمهوری آذربایجان آغاز فصل جدیدی در توسعه روابط تاریخی، فرهنگی و تمدنی دو کشور است. در آینده بسیار نزدیک در قالب یک تفاهم نامه مشترک فرهنگی تلاش خواهیم کرد تا سطح روابط فرهنگی را توسعه دهیم.


وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: در حوزه سفر فرهنگی، برگزاری نمایشگاه کتاب، جشنواره های فرهنگی، فعالیت های سینمایی و سایر حوزه های فرهنگی هستیم. امیدواریم سفر وزیر فرهنگ جمهوری آذربایجان و سایر سفرهای وی گام بزرگی برای توسعه روابط فرهنگی باشد.


وزیر فرهنگ آذربایجان با تشکر از دعوت برای سفر به جمهوری اسلامی ایران گفت: امیدوارم بتوانیم روابط فرهنگی مبتنی بر تاریخ و روابط دوستانه و برادرانه را گسترش دهیم. هدف من از سفر به ایران تکرار موفقیت روابط سیاسی و اقتصادی موفق در عرصه فرهنگی است. امکانات فرهنگی زیادی وجود دارد و در این سفر مذاکراتی بر اساس همین امکانات انجام شد.

انار کریم اف در ادامه به محورهای گفت وگو با همتای ایرانی خود پرداخت و گفت: در خصوص ادبیات، ۵ کتاب و همچنین برگزاری هفته های مشترک فرهنگی در حوزه فیلمبرداری و حفظ آثار تاریخی مشترک بحث و تبادل نظر شد.

وی افزود: پس از بازگشت کشورهای تاریخی خود با کمال میل از همکاری با ایران در زمینه فرهنگی استفاده خواهیم کرد. من مطمئن هستم که نتایج این سفر عملیاتی خواهد شد.


نماینده رسمی جمهوری آذربایجان از محمد مهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و رهبری جمهوری اسلامی ایران برای سفر به این کشور دعوت کرد.