توصیف زیبای دو زندگی از طریق نامه های عاشقانه آنتوان و کنسوئلو دوس سنت اگزوپلیبه گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) آنتوان و کنسوئلو برای اولین بار در آرژانتین با هم ملاقات کردند. آنها بلافاصله عاشق شدند و آنتوان از او دعوت کرد تا با هواپیما در آسمان پرواز کند. در این پرواز خطرناک و دراماتیک بود که آنتوان از کنسوئلو که از ترس می لرزید خواستگاری کرد و این آغاز یک عاشقانه و داستان پرفراز و نشیب بود که لحظات آن در کتاب از آسمان تا گل سرخ ثبت شده است.

حروف این کتاب روایت دو زندگی است. زندگی زنی که به زیبایی از پس پرده های زمان ظهور کرد و زندگی نویسنده خلبانی که به قول خودش تنها با مرگ به آرامش می رسد و قول می دهد در ابدیت منتظر گل سرخ زندگی اش باشد.

کشف نامه های این زوج، ۷۷ سال پس از ناپدید شدن آنتوان دو سنت اگزوپری، شوکه کننده است. کنسوئلو دو سنت اگزوپری شخصیت مهمی در زندگی آنتوان دو سنت اگزوپری بود. آنقدر مهم که الهام بخش شازده کوچولو شد. به قدری عزیز که آنتوان اعتراف می کند که می خواسته کار جاودانه اش را به او تقدیم کند و در یکی از آخرین نامه هایش پشیمان است که چرا این کار را نکرده است.

با وجود این، جای تعجب است که اگرچه کنسوئلو نقش مهمی در زندگی و آثار اگزیپری ایفا کرد، اما بسیاری ترجیح دادند در مورد او سکوت کنند و حتی در بیشتر بیوگرافی های نویسنده نیز نامی از او برده نشده است.

کنسوئلو همیشه می‌خواست نامه‌های آنتوان را منتشر کند، او بهتر از هرکسی می‌دانست که انتشار آنها چه نوری بر کار شوهرش می‌افکند. همچنین او تنها کسی است که واقعاً از داستان شازده کوچولو اطلاع داشت زیرا در مسیر نوشتن آن نویسنده را همراهی می کرد. اما از سر فروتنی و احتمالاً چون این داستان برای او زیاد بود، اغلب ترجیح می داد چیزی نگوید.

اگزوپری در جایی نوشته است: “کنسیل عزیزم، تو اصلا نمی فهمی که چقدر مرا رنج می دهی.” همسرش در پاسخ به تلگرام همسرش نوشت: با تمام وجود گریه می کنم و از دوری تو می ترسم. اگزیپری در جای دیگر نوشت: «کنسولو، از اینکه همسر من هستی متشکرم. اگر مرا بکشند، کسی هست که برای همیشه منتظرش خواهم ماند.»


امروز بالاخره این زوج همکاری می کنند و حقیقتی را که نشان دهنده نیات آنتوان است برای ما آشکار می کنند.

کتاب «از آسمان تا گل سرخ» با ترجمه ابوالفضل الهدادی در ۳۴۸ صفحه و قیمت ۱۹۰ هزار تومان به تازگی توسط انتشارات نو منتشر شده است.