تولید آثار سینمایی با محوریت شهیدان همدانی و بروجردیگزارش کردن خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدمهدی اسماعیلی شب گذشته در دیدار با اعضای کنگره سرداران و شهدای استان همدان با اشاره به نگارش فیلمنامه ای با محوریت شهید حمدانی ، افزود: با برخی از تهیه کنندگان فیلم، ساخت نمایشنامه شهید همدانی مطرح شده و در حال تکمیل ساخت اثر در این زمینه هستیم.

وی ادامه داد: سردار شهید حاج حسین حمدانی یکی از افرادی است که ده ها کتاب درباره این شهید بزرگوار می توان نوشت، چرا که این شهید در جبهه های مختلف زندگی پربرکتی داشت و هر قسمت از آن شامل اتفاقات قابل توجهی است.

وی به خاطرات همسر شهید همدانی در کتاب «حذافظ سالار» اشاره کرد و تاکید کرد: روایت این کتاب به خوبی موضوع مدافعان حرم را منعکس کرده است. همچنین شهید حمدانی در کتاب «مهتاب خین» تشکیل لشکر محمد رسول الله (ص) را در هزار صفحه بیان کرده است. در این کتاب با شهیدان شهبازی، حامت و جاوید العطار، حاج احمد متوسلیان و سایر شهدا آشنا می شویم.

وزیر فرهنگ ادامه داد: از هر مرحله از زندگی همدانی می توان یک اثر هنری تولید کرد چرا که بعد از انقلاب اسلامی ۳۶ سال شبانه روز جنگید و قبل از انقلاب خدمات زیادی در همدان انجام داد و خدمات زیادی هم دارد. خاطرات این خدمات

نفر اول شورای هنری تولید نماهنگ شهدا را مهم و موثر ارزیابی کرد و با تاکید بر اینکه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هیچ محدودیتی برای حمایت از اجلاسیه شهدا ندارد، تصریح کرد: در حوزه ایثارگران آمادگی داریم. تولید نماهنگ و آثار موزیکال، فیلم، نمایش و تولیدات ادبی باید در کنگره های شهدا شرکت کنیم و فعالیت هایی در رابطه با شهید همدانی انجام شده است.

وی با تاکید بر اینکه نگاه رهبر معظم انقلاب به آثار ادبی دفاع مقدس ویژه است، افزود: نقدی که ایشان نسبت به شهدای استان همدان می کنند، اتفاق خاصی محسوب می شود که نمونه آن در پرونده دیده می شود. شهید چیتازیان.

وزیر فرهنگ موضوع حمایت مردمی از جنگ تحمیلی در همدان را رویدادی منحصر به فرد و تاریخی ارزیابی کرد و ادامه داد: کتاب «حاج جلال» نمونه خوبی از روایت حمایت مردمی از جنگ تحمیلی بود که برگزیده شد. جایزه ادبی جلال آل احمد

اسماعیلی به طرح پیشنهادی برای برگزاری جشنواره تئاتر در محل کنگره شهدای همدان اشاره کرد و گفت: این کنگره می تواند با فراخوان تئاتر شهدا زمینه تولید هنری را در کنگره شهدای همدان فراهم کند. همچنین موضوعات مختلف در پایگاه شهید نویه همدان می تواند منبع این تولیدات باشد.

لازم به ذکر است وزیر فرهنگ عصر پنجشنبه پس از اتمام سفر استانی به آذربایجان شرقی نیز در استان همدان حضور داشت و دیدار عصر با اعضای کنگره سرلشکریان و شهدای استان همدان پایان استان بود. سفر وزیر فرهنگ به همدان.