تولید کاغذ در شمال خوزستان توجیه اقتصادی منحصر به فردی دارد، کدام کشورها میزبان پنجمین نمایشگاه کاغذ خواهند بود؟


گزارش کردن خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)نشست خبری پنجمین نمایشگاه بین المللی تخصصی کاغذ و مقوا چهارشنبه ۲۴ تیرماه با حضور رضا امیدی رئیس پنجمین نمایشگاه، علی کالی اعظمی مدیرعامل انجمن صنایع مقوا و ورق کشور و یکی از اعضا. شورای سیاستگذاری نمایشگاه و همچنین غلامرضا شجاع مدیر اجرایی تعاونی لیتوگرافان و مشاور عالی شورا سیاستگذاری نمایشگاه برگزار شد.

در ابتدای این نشست، رضا امیدی در سخنانی با اشاره به برگزاری پنجمین نمایشگاه بین المللی کاغذ و مقوا از دوم تا پنجم مرداد ماه در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران، این نمایشگاه را از جایگاه خوبی در از نظر کمی و کیفی در پنجمین تجربه خود تا کنون ۱۲۰ شرکت از بخش های مختلف سلولزی از تامین کنندگان مواد اولیه، تامین کنندگان مواد لازم، ماشین آلات، کاغذ و مقوا، مقوا و سایر محصولات از این حوزه به ثبت رسیده است. .

وی ادامه داد: این نمایشگاه کاملا تخصصی است و می توان گفت صد درصد شرکت کنندگان با موضوع نمایشگاه مرتبط هستند و غرفه داران کاملا تخصصی هستند.

امیدی با بیان اینکه نمایندگانی از کشورهای چین، روسیه، هند و امارات حضور دارند، گفت: این شرکت ها در زمینه های مختلف تولید کاغذ مشغول تولید ماشین آلات مرتبط با صنعت کاغذ هستند و توانمندی های خود را به نمایش می گذارند.

وی با اشاره به حضور هیات های تجاری در این نمایشگاه تصریح کرد: هیات های تجاری از کشورهای هند، قزاقستان، عراق و… باید از نمایشگاه دیدن کرد و دستاوردهای پالپ ایران را دید.

امید همچنین به حمایت اتحادیه های مختلف از این نمایشگاه اشاره کرد و گفت: انجمن مدیران صنعت هیئت مدیره و ورق، انجمن واردکنندگان کاغذ و مقوا و انجمن فروشندگان کاغذ و تخته با اعلام حمایت از نمایشگاه در این رویداد چهار روزه شرکت خواهند کرد.

وی درباره برگزاری نمایشگاه در دو دوره گذشته گفت: در دو سال گذشته به دلیل شرایط سخت ویروس کرونا نمایشگاه های زیادی برگزار نشد اما با پشتکار و تعهد فعالان این حوزه کمک کردند تا پرچم نمایشگاه را حفظ کنید

امید در بخشی دیگر از ارائه خود درباره برنامه های در نظر گرفته شده برای بازدیدکنندگان از نمایشگاه توضیح داد: امسال علاوه بر افزایش غرفه ها، بر کیفیت نمایشگاه نیز اصرار داریم و می خواهیم نمایشگاه در یک مکان برگزار شود. در سطح بین المللی و به همین دلیل، امسال یک تیم ارتباطی بین غرفه داران و بازدیدکنندگان برنامه ریزی شده است.

وی در این زمینه خاطرنشان کرد: این تیم از همان ابتدا با ثبت نام بازدیدکنندگان مسئولیت تبادل اطلاعات بین غرفه دار، دستاوردها و خدمات آن برای بازدیدکنندگان را بر عهده دارد، از سوی دیگر متوجه می شویم بازدیدکنندگان به دنبال چه اطلاعات و خدماتی هستند. برای اینکه در نمایشگاه است، امیدواریم صنعت خمیر کاغذ در سایه این ارتباط دو طرفه رشد کند.

امیدی درباره رویکردهای نمایشگاه نیز گفت: هدف اصلی بیان دستاوردها و امکانات حوزه چاپ، جذب سرمایه گذاران داخلی و خارجی، توسعه صادرات، معرفی فناوری در حوزه کاغذ و مقوا است.

وی افزود: با توجه به اینکه رویکرد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزارت صمت تامین و تولید کاغذ چاپ و تحریر است، امیدواریم این نمایشگاه بتواند زمینه خوبی برای تحقق این وعده و شعار فراهم کند و این رویکرد در مدت زمان کوتاهی اجرا خواهد شد.

به گفته وی، چهارمین همایش ملی دانش و نوآوری در صنعت چوب و کاغذ ۱۳ مردادماه در تالار خلیج فارس برگزار می شود.

لزوم حمایت از تولید کاغذ
در ادامه این نشست غلامرضا شویا مشاور عالی شورای سیاستگذاری نمایشگاه در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر وضعیت فعلی تولید و نویسندگی کاغذ در کشور گفت: در سال ۱۳۴۹ در تولید کاغذ در سال ۱۳۴۹ مقام اول را داشتیم. خاورمیانه و زمانی که کارخانه کاغذ پارس در هفت تپه شروع به کار کرد، کاغذی از اندونزی، هند و چین وجود نداشت، در آن زمان کارخانه کاغذ پارس با بالاترین تکنولوژی و دو خط تولید خوب باگاس خام شروع به کار کرد. مواد

وی افزود: در خوزستان سالانه حدود سه میلیون تن باگاس داریم و بدون کود و آب از رودخانه ها و نهرهای خوزستان پایین می رود و در آن زمان دقیقاً محل احداث کارخانه را شناسایی کردند.

شویا با اشاره به آغاز به کار کارخانه چوب و کاغذ مازندران در سال ۱۳۷۶ گفت: این کارخانه با امید به جنگل های جنگل های شمال راه اندازی شد.

به گفته وی دلیل آن این است که اگر کارخانه ای ۱۲۰۰ مترمربع در دقیقه تولید نکند توجیه اقتصادی ندارد و مازندران در بهترین حالت می تواند حدود ۶۰۰ مترمربع تولید کند.

شویا امروز تنها جایی که تولید کاغذ توجیه اقتصادی دارد شمال خوزستان است و ادامه داد: در این منطقه سه رودخانه پرآب کارون، دز و کرکه داریم که سالی یک بار سیلاب می شود و آبرسانی می شود. از نظر باگاس همچنین یک سوم آن هدر می رود و دو میلیون تن باگاس ناگزیر می سوزد.

وی در ادامه این موضوع را مطرح کرد که کارخانه کاغذ مازندران باید بر اساس باگاس باشد نه خمیر کاغذ و گفت: در جلسه ای که با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان نماینده رئیس جمهور در خصوص رصد مشکل کاغذ برگزار شد، گفت: در این راستا باید باگاس کار شود. ، قول حمایت از تولید داخل را داد و امیدوارم در این زمینه اقداماتی انجام شود.

به گفته شجاع، سرمایه گذاری زیادی در کارخانه کاغذ مازندران انجام شده است و نیاز به حمایت دارند و باید بسته های حمایتی به آنها داده شود، زیرا برای واردات برخی از مواد اولیه مورد نیاز خود مالیات می پردازند و این مالیات باید از گردن آنها برداشته شود. . . در دوره های گذشته بارها با وزارت صنعت، معدن و تجارت مشورت و برنامه ریزی برای حمایت از این کارخانه صورت گرفت اما متاسفانه با تغییر وزیران بسته های حمایتی نیز به بایگانی رفت.

وی در خصوص بی کیفیتی برخی از کاغذهای داخلی گفت: تکنولوژی تولید و ماشین آلات کارخانه ها مدرن نیست و اغلب متعلق به ۲۵ سال پیش است که البته این مشکل در حال رفع است. به عنوان مثال چند سال پیش شرکت افست بیش از ۱۲ ایراد در کاغذ تولیدی کارخانه مازندران برای تولید کتاب های درسی داشت که این ایرادات اکنون به چهار مورد رسیده است و کاغذ این کارخانه تا ۸۰ درصد است. استاندارد چاپ کتاب های درسی

وی با طرح این سوال که برای ارتقای کیفیت کاغذ تولید داخل باید سرمایه گذاران خصوصی وارد شود، توانایی تولید کاغذ فله در کشور را یادآور شد: ماشین آلات کارخانجات داخلی توانایی تولید کاغذ فله را ندارند. در همه کشورهای توسعه یافته یا کشورهای در حال توسعه پیشرفت های صورت گرفته در صنعت چاپ و نشر آنها از کاغذ حجیم استفاده می کنند زیرا سبک تر است و در هنگام مطالعه چشم مخاطب را خسته نمی کند.

وی همچنین با بیان اینکه سالانه به ۴۰۰ هزار تن کاغذ برای چاپ و تحریر در کشور نیاز داریم، گفت: کارخانه «هاپ اند کاغذ» بین ۸۵ تا ۹۰ هزار تن کاغذ در بهترین شرایط تولید می کند که دلیل کمبود نقدینگی این است که وجود دارد. هنوز تولید نشده است، اگر کاغذ پارس به این مجموعه اضافه شود، می توانیم هر ساله به تولید خوبی در این زمینه دست پیدا کنیم.

مدیرعامل شرکت تعاونی لیتوگرافان در پایان سخنان خود در خصوص لزوم همکاری شهرداری ها در کشور تصریح کرد: در تمام دنیا شهرداری ها حامیان اصلی برگزاری نمایشگاه ها هستند و در حوزه تبلیغات نیز نمایشگاه های مختلفی برگزار می کنند. . اما شهرداری ها در ایران هنوز به این درک نرسیده اند و تبلیغات هزینه زیادی دارد.

خودکفایی در تولید کاغذ بسته بندی
علی کالی اعظمی به عنوان آخرین سخنران این نشست خبری در سخنانی در خصوص فعالیت مقوا و مقوا در کشور گفت: وضعیت فعلی تولید در کشور به گونه ای است که نیازی به واردات کاغذ بسته بندی به کشور نداریم. و حدود ۹۰ درصد در داخل کشور تولید می شود، ما تولید می کنیم.

وی افزود: افراد زیادی در این زمینه سرمایه گذاری کرده اند و ۳۰ سال پیش در این بخش محصولات زیادی نداشتیم اما اکنون کیفیت این محصولات روز به روز بهتر می شود.

اعظمی با بیان اینکه ۱۳۲ اداره تولید کاغذ در این زمینه در کشور فعال هستند، گفت: کاغذ بسته بندی باید کرافت باشد. چند سال پیش بهره برداری از جنگل ها ممنوع شد و برای دوره هایی به این مناطق فضای تنفسی داده شد.

به گفته وی، کاغذ بسته بندی نیاز به ساقه دارد، بنابراین صنعت بازیافت و جمع آوری زباله رونق گرفت و خمیر کاغذ وارد شد. کاغذ با خمیر ۸۵ درصد دیگر تولید نمی شود اما به هر حال بسته بندی تولید داخل کیفیت لازم را دارد و امیدوارم هرگز نیازی به واردات نداشته باشیم.

اعظمی با بیان اینکه اکنون خوشحالم در کشورمان نیازی به واردات در این بخش نداریم، گفت: در مجموعه هایی که می شناسم همه از کاغذ و مقوای داخلی استفاده می کنند و افتخار می کنم که برای این کار به منابع خارجی وابسته نیستیم. عرضه کاغذ چون ما آن را دوست نداریم باید یک دلار از کشور ما خارج شود.