تکمیل بانک کتابخانه ایران با همکاری وزارتخانه ها و نهادهای دولتی امکان پذیر استطاهره یعقوب پورنرقسی، مدیر کل پردازش و ساماندهی کتابخانه ملی ایران در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)؛ وی درباره پیشنهاد خبرنگار این خبرگزاری مبنی بر اینکه وزارتخانه های کشور متولی دریافت سایت کتابخانه های تابعه خود مستقیما از کتابخانه ملی باشند، گفت: پذیرش و ارسال اطلاعات بانک کتابخانه های کشور. از طریق وزارتخانه های مختلف پیشنهاد خوبی برای تکمیل بانک کتابخانه ایران است. البته در این مورد؛ کلیه ورودی اطلاعات کتابخانه باید از طریق سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران انجام شود، اما در هر صورت با امتیاز وزارتخانه ها و مؤسسات دولتی، می توان اطلاعات کتابخانه را از نهادها، وزارتخانه ها و مؤسسات دولتی دریافت کرد و برای کتابخانه های آنها سایت صادر کرد.


یعقوب پورنرگسی درباره شبکا (شناسه استاندارد بین المللی کتابخانه های ایران) گفت: شبکا شناسه استاندارد بین المللی ISO 15511 است که در سال ۱۳۸۲ تصویب شد و بر اساس آن شناسه ای به کتابخانه ها اختصاص می یابد. از ابتدای ایجاد این استاندارد، ایران به جمع کشورهایی که از این شناسه بین المللی استفاده می کنند، پیوسته است. اکنون کتابخانه ملی مسئولیت تهیه وب سایت برای کتابخانه های ایران را بر عهده دارد.

وی با بیان اینکه کتابخانه بانک ایران شامل کتابخانه هایی است که شناسه استاندارد بین المللی کتابخانه های ایران را دریافت کرده اند، اظهار داشت: کتابخانه بانک ایران به سامانه ISIL شناسه استاندارد بین المللی کتابخانه های بین المللی متصل است. در سامانه بانک کتابخانه های ایران که به سامانه کتابخانه های بین المللی متصل است، امکان جستجوی بین المللی وجود دارد. در صورتی که بسیاری از کشورها تنها نام کتابخانه های خود را در این بانک بین المللی قرار می دهند و امکان جستجوی کتابخانه ها و منابع در سیستم آنها وجود ندارد.

هشت هزار کتابخانه از سال ۱۹۸۴ به اینترنت دسترسی داشته اند
مدیر کل پردازش و ساماندهی کتابخانه ملی ایران با بیان اینکه هم اکنون حدود هشت هزار کتابخانه شبکا را از سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران دریافت کرده اند، گفت: از سال ۱۳۸۳ تاکنون هشت هزار کتابخانه مختلف در کشور دریافت کرده اند. شبکا. همچنین در شش ماهه نخست سال حدود ۲۰۰ کتابخانه در کشور سایت خود را از کتابخانه ملی دریافت کردند.


یعقوب پورنرگسی در پاسخ به این سوال که بر اساس استاندارد بین المللی تعداد کتابخانه های ایران چندین نوع کتابخانه داریم گفت: بر اساس این استاندارد انواع کتابخانه ها اعم از مدرسه ای، دانشگاهی، پژوهشی و تخصصی، عمومی، مسجدی و مذهبی تعریف شده است. کتابخانه ها و کتابخانه های کودکان و کتابخانه دیجیتال و کتابخانه های اختصاصی برای گروه های خاص.

وی در مورد آمار کتابخانه هایی که بیشترین و کمترین توزیع شبکا را دریافت کرده اند، گفت: طبق آمار، انواع کتابخانه هایی که تا ۲۱ مهرماه سال جاری شبکا را از کتابخانه ملی ایران دریافت کرده اند؛ این کتابخانه ها در سال ۲۰۱۸ از طریق کتابخانه ملی ایران مورد بررسی قرار گرفتند. حدود ۷۹۷۸ کتابخانه وجود داشت. در این آمار، کتابخانه های عمومی با ۳۱۰۳ کتابخانه، کتابخانه های دانشگاهی با ۱۷۶۴ باب و مساجد و کتابخانه های مذهبی با ۱۲۴۰ باب اقبال بیشتری در دستیابی به این شناسه استاندارد بین المللی نشان دادند. کتابخانه های کودک، پژوهشی، تخصصی و مدارس با شماره های ۵۶۲، ۵۲۵، ۵۱۰ و ۲۶۷ و کتابخانه های ویژه گروه های ویژه با ۲۶۷ کتابخانه در رتبه های بعدی شبکه دریافت کننده قرار دارند. بر اساس آمار؛ کتابخانه های عمومی به دلیل جدید بودن موضوع، شانس بیشتری در آنلاین شدن داشته اند، اما در بخش کتابخانه دیجیتال یا دیجیتال. تعداد درخواست ها بسیار کم است.


ژاکوب پورنرگسی با اشاره به اینکه شبکه شبکا به صورت رایگان برای تمامی کتابخانه ها صادر می شود، گفت: درخواست ها و پاسخ به آنها قبل از کرونا نیز به صورت آنلاین بوده و به ندرت با درخواست فیزیکی (فرم های چاپی) مواجه می شدیم، اما در حال حاضر همه درخواست ها و پاسخ ها انجام می شود. . به آنها به صورت الکترونیکی جستجو برای کتابخانه ها پس از ارسال؛ بررسی، ویرایش و در نهایت پس از تایید، درخواست اعطا می شود. اکنون در شبکه کتابخانه های کشور بخشی به نام کتابخانه پازارش وجود دارد، یعنی کتابخانه ها می توانند برای تخصیص شبکه اقدام کنند.

توزیع شبکا در مدت ۱۰ روز
یعقوب پور نرگسی درباره مدت زمان انتشار سایت اظهار داشت: توزیع سایت از سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در بازه زمانی یک هفته تا ۱۰ روز کاری امکان پذیر است. البته به شرط تایید اطلاعات دریافتی یا تکمیلی و صحت مطالب.

وی افزود: شبکه شبکا در یک بازه زمانی بحثی مبنی بر به روز رسانی مشخصات کتابخانه ندیده است، اما این موضوع در حال بررسی است و پس از تصمیم گیری و ایجاد سازوکاری برای به روز رسانی اطلاعات در یک بازه زمانی اعلام خواهد شد. ” . در حال حاضر اطلاعات موجود در سیستم بر اساس نیاز کتابخانه ها به روز می شود.

اطلاعات مهمی که وب سایت در اختیار کاربران قرار می دهد
مدیر کل پردازش و ساماندهی کتابخانه ملی ایران درباره اطلاعات مهمی که دریافت وب سایت به کاربران می دهد، گفت: معرفی وب سایت و آدرس کتابخانه، تعداد منابع اطلاعاتی، معرفی مسئول کتابخانه و خدمات ویژه آن کتابخانه یکی از اطلاعات مهمی است که پس از انتشار وب سایت توسط کتابخانه ها برای کاربران قابل مشاهده است. در واقع وب سایت ها شناسنامه کتابخانه ها هستند. کتابخانه های دریافت کننده شبکه می توانند زمینه فعالیت و خدمات ویژه خود را معرفی کنند. کاربران بیشتری را از فعالیت هایشان آگاه کنید.


یعقوب پور نرگسی بیان کرد: این استاندارد بین المللی کتابخانه ها را با کد مشخص یا شناسه استاندارد بین المللی شناخته و بر اساس نوع کتابخانه، کاربران می توانند آنها را در پایگاه شناسایی کنند.

وی افزود: اکنون بانک کتابخانه های ایران شامل اطلاعات کتابخانه هایی است که به اینترنت دسترسی پیدا کرده اند. برای عضویت در کتابخانه های موجود در شبکه کتابخانه های کشور نیاز به دریافت شبکه می باشد. هر کتابخانه ای با عضویت در شبکه کتابخانه های کشور که از سال گذشته تأسیس شده باشد؛ آنها می توانند از فهرست های ملی و بین المللی بهره مند شوند. این لیست ها عبارتند از فهرستی کتابشناختی از منابع کتابخانه های عضو است که علاوه بر معرفی منبع، مکان آن منبع و تعداد کتابخانه های دارای این کتاب را به کاربر معرفی می کند.

تشکیل لیست های ملی حسن بزرگ برنده شبکست شد
مدیر کل پردازش و ساماندهی کتابخانه ملی ایران افزود: تشکیل فهرست های ملی راه بسیار خوبی برای شبکه سازی و عضویت در شبکه کتابخانه های کشور است. گاهی اوقات یک کتاب در یک کتابخانه فهرست نویسی نمی شود و این فهرست نویسی در کتابخانه دیگری به اشتراک گذاشته می شود و عضویت در این شبکه انجام می شود. سایر کتابخانه ها، کارهای تکراری انجام ندهید و از این لیست استفاده کنید.

وی افزود: اطلاع از منابع سایر کتابخانه ها و تبادل منابع، عضویت همزمان یکی از اعضا در چندین کتابخانه و استفاده از منابع کتابخانه های اعضا از طریق پروتکل های کتابخانه های اعضا؛ از مزایای دیگر دسترسی به اینترنت و عضویت در شبکه کتابخانه های کشور است. همچنین تکمیل بانک اطلاعاتی کتابخانه های ایران این امکان را به ناشران و کارگزاران داخلی و خارجی می دهد تا با کتابخانه های مختلف کشور در حوزه های مختلف ارتباط برقرار کنند.

یعقوب پور نرگسی از عدم پاسخگویی مسئولان کتابخانه ها برای تکمیل اطلاعات در زمینه تخصیص شبکه گلایه کرد و گفت: متاسفانه بسیاری از کتابخانه ها به دلایل مختلف از جمله عدم اجازه تکمیل اطلاعات در زمینه تخصیص شبکه همکاری نمی کنند. اطلاعات و بسیاری از درخواست ها در این زمینه دارای اطلاعات ناقص هستند در حالی که همکاران من از کتابخانه ملی باید این اطلاعات درخواستی را برای اختصاص این شماره استاندارد بین المللی پر کنند.

ابلاغ مقرراتی که از سال ۹۴ به حالت تعلیق درآمده است
مدیر کل پردازش و ساماندهی کتابخانه ملی ایران با اشاره به ابلاغ آیین نامه هیئت دولت در سال ۹۴ به کلیه سازمان ها و وزارتخانه ها در خصوص عضویت در شبکه کتابخانه های کشور و دریافت شبکه، گفت: بر اساس آیین نامه های ابلاغی هیئت دولت امسال همه وزارتخانه ها، نهادها و مراکز دولتی موظف به ارائه اطلاعات صحیح و دقیق در مورد کتابخانه های خود هستند، اما متاسفانه هنوز بسیاری از کتابخانه های کشور اینترنت دریافت نکرده اند.

پیوند کتابخانه ها با شبکه کتابخانه ها و مراکز اسناد کشور
یعقوب پور نرگسی همچنین به تصویب آیین نامه اتصال کتابخانه ها به شبکه کتابخانه ها و مراکز اسناد کشور در جلسه ۱۱ تیرماه ۱۴۰۰ هیات وزیران اشاره کرد و افزود: استفاده کنندگان و پژوهشگران و جلوگیری از موازی سازی. کار؛ سال گذشته این آیین نامه را تصویب کرد و حتی مهلت شش ماهه برای اتصال کتابخانه ها، مؤسسات و مراکز دولتی به این بانک تعیین کرد، اما متاسفانه هنوز این اتفاق نیفتاده است.