تکمیل فاز ۲ و ۳ کتابخانه مرکزی خرم آباد مستلزم تخصیص اعتبار است


گزارش کردن خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در لرستان همزمان با آخرین روز از سی امین هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران، سفره شمیم ​​همیت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان و اداره کل کتابخانه های عمومی استان در مصلی الغدیر خرم آباد تأسیس شد. مدیران کل این دو نهاد ضمن گفتگوی چهره به چهره با مردم به سوالات مرتبط با فرهنگ، هنر، کتاب و کتابداری استان پاسخ دادند. آنها همچنین قبل از نماز جمعه (۶ آبان) سخنرانی کردند.

راستانه مدیر کل کتابخانه های عمومی استان لرستان در سخنانی پیش از نماز جمعه با بیان اینکه استان لرستان همواره محل تجلی اسلام ناب و مکتب اساتید شیعه در تاریخ، علم، ادب و فرهنگ بوده است، گفت: و افزود: لرستان فرهنگی، کتاب دوست، اهل کتاب و کتابخوانی است که اصالتاً ۱۰۰ درصد شیعه است.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان با اشاره به تقدیم ۶۵۴۸ شهید در استان گفت: ۴ شهید در هفته های گذشته در مسیر امنیت، حجاب و عفاف به درجه رفیع شهادت نائل شده اند. خون این شهدا رسالت همه مردم، رهبران، مسئولان و به ویژه مسئولان فرهنگی این مرز و بوم را در این برهه دو چندان می کند.

راستکانه با بیان اینکه به پاس احترام و پاسداشت مرجع عالیقدر، اندیشمند و فیلسوف ایران زمین علامه طباطبایی (ره) هفته کتاب در تقویم ایران ثبت شده است، به تشریح برخی از برنامه های انجام شده توسط این اداره کل پرداخت. در سی امین دوره از هفته کتاب و کتاب افزود: از ابتدای هفته منتهی به روز شنبه (۳۰ آبان) با پیام نماینده ولی فقیه حجت الاسلام شاهرکی و استاندار محترم و انقلابی استان، جناب آقای دکتر زاویه در مورد اهمیت کتاب و کتابخوانی و تبریک هفته کتاب با حضور در معبد شهدای گمنام و توسل به این شهدا فعالیت فرهنگی این هفته را آغاز کردیم.

وی ادامه داد: با بیش از ۲۳۰ برنامه متنوع فرهنگی برای اقشار مختلف اعم از کودکان، نوجوانان، دانش آموزان، اساتید، شاعران، نویسندگان، کتابداران و فعالان کتابخانه، سربازان، روستاییان و عشایر عزیزمان، مردم آزاد اندیش، زندانیان. و اقشار مختلف مردم برنامه های فرهنگی مناسب برای کتابخوانی تدارک دیده شد.

مدیر کل کتابخانه های عمومی استان گفت: امروزه کتابخانه ها در کنار سایر نهادها و نهادهای فرهنگی مانند مدارس و مساجد که محور توسعه تمدن اسلامی – ایرانی هستند، تلاش می کنند کتابخوانی و معرفت را هدیه دهند. به مردم عزیز افزود: در لرستان ۳۸ باب کتابخانه نهادی، ۲۰ کتابخانه تعاونی با ۷۶۰ هزار نسخه کتاب ثبت شده و بیش از ۳۱ هزار عضو فعال این مهم را دنبال می کنند.

وی با اشاره به اینکه امروزه امانت گرفتن کتاب و استفاده از سالن های مطالعه یکی از کارکردهای کتابخانه است، افزود: حضور اعضا در کتابخانه سرآغاز فعالیت های فرهنگی-انقلابی در زمینه ترویج فرهنگ ادبی و کتابخوانی خواهد بود.

راستکانه بیان کرد: همانطور که از نام کتابخانه های عمومی پیداست، این کتابخانه ها متعلق به عموم مردم بوده و ضمن ارائه خدمات به تمامی اقشار خاص از جمله نابینایان، ناشنوایان، سالمندان و اقشار مختلف مردم، به ویژه مخاطبان کودکان و نوجوانان را مورد خطاب قرار می دهند. نوجوانان و امروزه حضور کودکان و نوجوانان و نسل جدید انقلاب در کتابخانه ها بیشتر به چشم می خورد.

مدیر کل کتابخانه های عمومی استان با بیان اینکه مکان ویژه ای برای یادگیری کودکان در تمامی کتابخانه های نهادی استان ایجاد شده است، افزود: این مکان ها با شرایط خاص برای دوران کودکی و محتوای مناسب، اسباب بازی های فکری، کتاب های ویژه مناسب طراحی شده است. برای آنها گروه های سنی مختلف در نظر گرفته شده است. برنامه های فرهنگی مختلفی از جمله کلاس های نقاشی، خوشنویسی، قصه گویی و کتابخوانی در کتابخانه های لرستان برای کودکان و نوجوانان برگزار می شود.


راستکانه با اشاره به اینکه ۱۰ پروژه کتابخانه ای در استان با پیشرفت فیزیکی ۲۰ تا ۸۰ درصد در دست ساخت است، افزود: با بهره برداری از این پروژه ها وسعت کتابخانه ها دو برابر می شود، اما ساخت و تکمیل این کتابخانه ها نیازمند ملی و ملی است. اعتبارات استانی در راستای کمک به خیرین کتابخانه های استان می باشد.

وی با بیان اینکه از این سکو دست به سوی خیرین استان دراز می کنیم، افزود: اگر خیرین وارد این فضا شوند، مطمئنا هر متری که به کتابخانه های استان اضافه می شود، کار خداپسندانه ای است که ماندگار و خیر است. و برکت برای مردم در بحث، علم خواهد بود.

راستکانه درباره کتابخانه مرکزی خرم آباد نیز گفت: این کتابخانه در سه فاز در حال ساخت است که حدود ۷۸۹۳ متر به متراژ کتابخانه های ما اضافه می شود.

مدیر کل کتابخانه های عمومی استان اضافه کرد: با حمایت و پیگیری استاندار محترم لرستان و شایستگی های خوب سفر ریاست محترم جمهوری و با ادامه پروژه فاز اول ساخت و ساز ساختمان کتابخانه جای قدردانی دارد.

راستکان، کتابخانه مرکزی خرم آباد را یکی از اقدامات همیشگی دولت مقتدر انقلابی و مردمی ایران در استان و شهرستان خرم آباد دانست و افزود: امیدواریم با کمک همه دست اندرکاران و مسئولان عالی استان با اعطای اعطا اعتبارات مناسب و نظارت بر جذب امانت از طریق نمایندگان محترم مردم در شورای اسلامی.” تامین کتابخانه های استان و تجهیز آنها توسط نهاد کتابخانه های کشور، استفاده از این کتابخانه ها را برای مردم عزیزمان فراهم آورد.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان از اقشار مختلف مردم برای حضور در کتابخانه های عمومی و استفاده از کتاب های خوب و خدمات فرهنگی و اجتماعی کتابخانه ها دعوت کرد.

منصور احمدی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان را استانی حاصلخیز، دارای فرهنگی اصیل، ارزشمند، فرهنگی دانست و افزود: باید به داشتن این فرهنگ غنی افتخار کرد.
وی افزود: در حوزه فرهنگ عمومی سرمایه های کلانی در دو زیرساخت داریم. مردم لرستان از لحاظ معنویت، اعتقادی، سرمایه های مذهبی و از طرفی سرمایه های بومی، محلی، آیینی، سنتی، مجموعه ای از افکار، اعتقادات، سرمایه های فرهنگی عمومی، مملو از شیعه هستند.» استان را تشکیل دادند. لرستان.

وی افزود: هرگاه در عرصه فرهنگ عمومی، فرهنگی، دینی، سیاسی و اجتماعی دستاوردهایی داشته ایم، دشمن با سرکوب این دستاوردها، دانش و انسجام مخالفت کرده است.

مدیر کل فرهنگ و رهبری اسلامی لرستان با تاکید بر اینکه ترویج و پرورش فرهنگ عمومی مهمترین و خطیرترین رسالت در عرصه فرهنگ عمومی است افزود: اداره کل فرهنگ و رهبری اسلامی لرستان برنامه ها و الگوهایی را اجرا کرده است. که مستقیماً فرهنگ عمومی را در سطح جامعه ترویج می کند

احمدی با بیان اینکه منابع بی نظیری در لرستان وجود دارد، افزود: برای تحولات فرهنگی در طول روز و ساعات زندگی باید برنامه ریزی کرد و کار فرهنگی ارزشمندی انجام داد.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان با اشاره به اینکه مهندسی فرهنگی با ابزار و اشیاء فرهنگی امکان پذیر است، افزود: بهترین ابزار و مصالح فرهنگ سازی کتاب است.

وی با بیان اینکه مطالعه بر ابعاد مختلف شخصیت، اندیشه، اندیشه و دانش ما تأثیرات شگرفی می گذارد، افزود: بر این اساس، فردی که در جامعه مطالعه می کند بر دانش، آگاهی و دانش خود می افزاید.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان با اشاره به حدیث امام علی (ع) که «کتاب بوستان علما و علما است» به برخی از فواید مطالعه اشاره کرد و افزود: اهل مطالعه، در علاوه بر آرامش، استرس را از بین می برد مطالعه حواس افراد را از محرک های منفی کاهش می دهد و ذهن انسان را تقویت می کند.

احمدی با اشاره به برنامه های اجرا شده در سی امین دوره از هفته کتاب گفت: در این مدت ۲۳۰ برنامه در سطوح مختلف در استان اجرا شد.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان گفت: در ۸ ماهه سال ۱۴۰۱ تعداد ۲۷۳ عنوان کتاب در لرستان منتشر و ۵۰۰۰ عنوان کتاب به فرهنگسراها و دوستداران کتاب اهدا شد.

گزارش کردن ابنااهدای ۵۰۰ کتاب نمونه، برپایی ایستگاه نقاشی، عضویت رایگان در کتابخانه های عمومی از دیگر برنامه های در دست بررسی و برپایی سفره شمیم ​​کمیت در مصلی الغدیر خرم آباد بود.

حجت الاسلام والمسلمین سید احمدرضا شاهرکی نماینده ولی فقیه و امام جمعه خرم آباد از غرفه های برپا شده بازدید کرد.