جستجوی واژه ایران در اشعار انوری ابیوردیگزارش کردن خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به گزارش شبکه رادیویی ایران، این هفته پنج شنبه ۲۴ شهریور، دکتر محمدجعفر محمدزاده، استاد زبان فارسی و پژوهشگر زبان فارسی، به تحقیق و جستجوی واژه «ایران» در اشعار «انوری آبیوردی» پرداخته است.

سیده زهرا صالحی تهیه کننده برنامه «پرسی گویان» گفت: در برنامه این هفته محمدزاده استاد دانشگاه و پژوهشگر زبان فارسی علاوه بر بررسی و جستجوی واژه «ایران» در اشعار «انوری ابیوردی». “. از تحقیقات او در مورد هزاران سال ایران. وی با استناد به اسناد و منابع صحبت خواهد کرد.

صالحی ادامه داد: احدالدین علی بن محمد انوری معروف به انوری ابیوردی از علما و شاعران قرن ششم قمری در دوره سلجوقی است. انوری ابیوردی اشعاری را در قصیده، غزل و قطعه سروده است. او عیون الحکمه اثر بوعلی را کپی کرده و اشارات آن را در البشارات فی شرح الاشارات شرح داده است.

وی بیان کرد: از دیگر قسمت های برنامه گفتگوی تینا کریمی با فارسی آموز قرقیزستانی است و طبق معمول فرزانه شکراللهی کارشناس ادبی نیز به خواندن قسمت هایی از شاهنامه می پردازد.

«پرسی گوجان» به تهیه کنندگی سیده زهرا صالحی، اجرای حسن خمایی و با بازی محمدجعفر محمدزاده پنجشنبه ساعت ۱۶:۰۰ و بازپخش سه شنبه ساعت ۲۳:۰۰ از رادیو ایران است.