جشن تولد شهید کاظمی با طعم کتاب


گزارش کردن خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)ویژه برنامه «ترم سه شنبه» برنامه ای با محوریت کتاب است که از سه سال پیش در همین روزها آغاز شد. اگرچه بیماری کرونا از سال ۱۳۷۷ بر همه جهان و این برنامه سایه افکنده است، اما در این بین هر زمان که شرایط کرونا در کشور بهتر می‌شد، روز سه‌شنبه با برگزاری جلساتی نفس می‌کشید.

در این مراسم محمدحسین علیان زاده نویسنده کتاب «حاج احمد» گفت: شهید احمد کاظمی در ذهن بسیاری از یادگاران دفاع مقدس حضور دارد. به خصوص آنهایی که در دهه هشتاد بیشتر با شهید کاظمی ارتباط داشتند. در فضا فقط یک فرمانده نظامی بود و کسی او را نمی شناخت و مانند بسیاری از شهدای دیگر با شهادتش شناخته شد.

وی افزود: شهید کاظمی از افرادی بود که امام (ره) را درک کرد، در جوانی به نهضت امام عادت کرد و سپس در میان تمام اتفاقاتی که در انقلاب افتاد، خود را پیشگام دانست. بحران کردستان او آدم دست نیافتنی نبود، از نوع بچه های جهادی بود که همیشه برای همه رشته ها داوطلب می شد. داوطلبانه به ارتش کردستان رفت و به شهادت رسید.

امین بابازاده نویسنده و منتقد کتاب دیگر مهمان این برنامه بود که به «سه شنبه مورخ» گفت: «سه شنبه» اتفاق مبارکی بود. از روزی که سه سال پیش شروع کرد هرگز تصور نمی کرد که به این جایگاه خوب برسد و این خودش یک نعمت است. یادم می آید که چند روزی که بحث شهدا بود، شرایط دیگری پیش می آمد. مثلاً در روزی که خط مقدم (با محوریت شهید حسن تهرانی مقدم) کتاب هفته بود، مراسم چیز دیگری بود.

وی با اشاره به هدف اصلی کتاب که رشد و تعالی انسان است، تاکید کرد: اگر کتاب برای آموزش و مطالعه است باید همان راهی را طی کنیم که شهدا رفتند. حال باید دید شهدا با چه مختصاتی راه می رفتند؟ مختصات اصلی حرکت شهدا کار برای خداست. اگر کتاب را تبلیغ کنیم که آن را بفروشیم، کسی را منحرف کنیم، بخوانیم یا لذت ببریم، درست نیست. لذت گرایی اشکالی ندارد اما هدف و هدف را نباید فراموش کرد. هدف کتاب رشد و تکامل انسان است، رشدی که برای انسان مناسب باشد. متأسفانه ناشران ما فراموش کرده اند که کتاب در مورد تعالی و پیشرفت انسان است. آنها فکر می کنند که کتاب فقط یک کالا و جنس است که باید فروخته شود.

نویسنده کتاب بینایی افزود: نوجوانی که ده رمان بخواند اما کتاب جدی نخواند، این برای آینده نوجوان خطرناک است و دیگر نمی تواند کتاب جدی بخواند. اگر برای ترویج کتاب راه شهدا را دنبال کنیم مثمر ثمر خواهد بود. من این اتفاق را در انتشارات شهید کاظمی دیده ام. با اینکه منتقد برخی از کتاب های این انتشارات هستم; اما چیزی که باعث می شود من را تشویق کنم و به دیگران بگویم حتی آثار ضعیف این نشریات را بخوانند به خاطر شهد است. اگر حکم کتابخوانی ما الهی نیست، راه کتابخوانی ما به سوی شیطان است.

ایجاد ایستگاه کودک برای خانواده هایی که به همراه فرزندان خود در این نشست حضور داشتند، بیان نظرات، پیشنهادات و انتقادات حاضران، اهدای هدایای فرهنگی به تمامی حاضران در جلسه و ارائه کیک به مناسبت سالروز تولد شهید احمد کاظمی از جمله برنامه های این جلسه بود. از دیگر برنامه هایی که در این نشست محقق شد.

نشست بعدی روز سه شنبه با حضور مهدی قزلی نویسنده کتاب «ماجرای کربلا» و امین بابازاده نویسنده کتاب «بینایی» ۲۰ مردادماه برگزار می شود.