حرکت کاروان احسان کتاب با اهدای کتاب به کارکنان بیمارستان خلیلی شیراز ادامه دارد.مصطفی مشفقیان رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)وی با بیان اینکه طرح «احسان کتاب» از سال ۹۳ توسط شهرداری شیراز آغاز شد، اعلام کرد: این طرح برای اجرای «کتابخانه در گردش» و ترویج فرهنگ کتابخوانی اجرا می شود.

وی افزود: در این سال ها طرح احسان کتاب در مدارس مناطق کم برخوردار، مرکز سالمندان، پرورشگاه، کانون بازنشستگان شهرداری و بیمارستان های شهید فقیهی و علی اصغر(ع) اجرا شده است.

معاون شهردار شیراز گفت: در این طرح یک قفسه کتاب چوبی به همراه تعداد زیادی کتاب در موضوعات مختلف به مرکز اهدا شد تا با نظارت مسئولان امر در اختیار شهروندان قرار گیرد و حداکثر بهره وری را به دست آورد.

مشفقیان افزود: در صورت پذیرش طرح شهرداری، در مناسبت های مختلف و یا طی برنامه های مختلف فرهنگی سعی در تقویت «کتابخانه در گردش» خواهد داشت.

در حاشیه این مراسم، عضو هیئت مدیره و سخنگوی شورای شهر شیراز با اشاره به اینکه شیراز از دیرباز به عنوان شهری خانواده محور و کتاب دوست شناخته شده است، گفت: این روزها مردم دیده اند. ارجاع کمتر به منابع و کتاب های یادگیری و همچنین آشنایی با آنها با محیط ما مجازی هستیم.

علی اکبر سلطانی افزود: به دنبال ایجاد فضای مناسب برای ارتباط مجدد مردم با کتاب، کتابخوانی و همچنین ارتقای سطح مطالعه، اطلاعات عمومی و به ویژه اطلاعات کاربردی همشهریان هستیم.

وی ادامه داد: به همین منظور در ایستگاه های مختلف شیراز اعم از ایستگاه های اتوبوس، پارک ها، بیمارستان ها و مکان هایی که مردم لزوماً در آنجا اقامت می کنند و دقایقی را در آنجا سپری می کنند، طرح احسان کتاب را اجرا می کنیم که اولین گام است. در بیمارستان ها به عنوان یکی از این مراکز شروع شد.

عضوهیئت مدیره و نایب رئیس کمیسیون فرهنگی در عین حال طرح احسان کتاب را یکی از طرح های ویژه و کاربردی در حوزه کتابخوانی خواند و گفت: یکی از سیاست های شورای اسلامی شهر شیراز این است که ترویج موضوع فرهنگ کتابخوانی در بین شهروندان، مدیران و کارکنان نهادهای مختلف.

افسانه کدهدایی با بیان اینکه اگر موضوع مطالعه را به عنوان یک آموزه با ماندگاری نسبتا طولانی در ذهن شهروندان بدانیم، فضای مجازی در عین کاهش قدرت خلاقیت، تقریبا کمترین ماندگاری محتوای فرهنگی را به افراد می دهد. برای تقویت عادت به کتابخوانی و ایجاد بستر فرهنگی برای آن نیاز به برنامه ریزی مناسب در شهرداری است که باید در سیاست گذاری مورد توجه ویژه قرار گیرد.

رئیس کمیته خانواده و بانوان شورا با تاکید بر اینکه در طرح احسان کتاب دستگاه ها به دلیل تعامل با شهروندان اساس کار هستند افزود: با توجه به مجتمع های درمانی در این مرحله طرح را اجرا کردیم. در بیمارستان خلیلی که با استقبال خوب شهروندان مواجه شد و تیم درمانی حاضر شد.

عضو هیئت مدیره و دبیر اول شورا بیان کرد: این طرح باید به یک الگوی فرهنگی و آموزشی تبدیل شود و در مراحل بعدی امیدواریم مجموعه های مختلف درمانی با سازمان فرهنگی و شورای شهر همکاری لازم را داشته باشند.