حضور ۱۴۰ ناشر در هفتمین نمایشگاه تخصصی کتاب در مشهدهادی حصاری مدیر پژوهش و توسعه علمی حوزه علمیه خراسان در گفت و گو با … خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در خراسان رضوی وی گفت: ۱۴۰ ناشر با ۱۲ هزار موضوع و عنوان در نمایشگاه تخصصی کتب سمینار و معارف اسلامی حضور دارند که از این تعداد ۱۵ ناشر از کشورهایی از جمله لبنان و عراق حضور دارند.


وی افزود: این نمایشگاه با حضور آیت الله مصباح علمی مدیر حوزه علمیه خراسان و با مشارکت آستان قدس رضوی شهرداری مشهد آغاز به کار کرد. با توجه به تأکیدات مقام معظم رهبری و بحث آگاهی بخشی، کتاب در سبد خانوار قرار گیرد و در این امر اهتمام ویژه شود. زیرا کتاب سطح بینش و دانش جامعه را افزایش می دهد.


تهیه کتب درسی، کتب درسی و کمک درسی برای اساتید و طلاب الهیات، تجهیز کتابخانه های حوزه علمیه و تسهیل در تهیه کتب مورد نیاز معارف اسلامی توسط اساتید و طلاب از اهداف برگزاری این نمایشگاه بود.۲۰ درصد تخفیف برای معلمان و دانش آموزان ارائه می دهد
وی با بیان اینکه خدمات این نمایشگاه با سایر نمایشگاه ها متفاوت و متفاوت است تا تنها فرصتی برای حضور ناشر در نمایشگاه نباشد، گفت: برای این منظور حداقل ۲۰ درصد تخفیف در نظر گرفته شده است. خرید کتاب محسوب می شد. کوپن هایی با تخفیف های مختلف نیز با توجه به درجه علمی مراجعه کننده اعم از محقق، استاد دانشگاه، ناشر و دانشجو ارائه می شود. فعالان رسانه ای نیز با خرید از این نمایشگاه می توانند از حمایت ویژه برخوردار شوند.


حصاری تصریح کرد: این نمایشگاه امسال با یک سال وقفه به دلیل محدودیت های ناشی از ویروس کرونا و یک سال به صورت مجازی در مشهد به صورت ملی و حضوری برگزار می شود.


مدیر پژوهش و توسعه علمی حوزه علمیه خراسان با بیان اینکه از ناشران، پژوهشگران و نویسندگان داخلی و بین المللی برای شرکت در این نمایشگاه دعوت به عمل می آید، افزود: ۱۴۰ ناشر با ۱۲ هزار موضوع و عنوان کتاب کتاب های خود را در این نمایشگاه به نمایش گذاشتند. دوستان فرهنگ را گذاشتند. از این تعداد، ۱۵ ناشر از کشورهایی مانند لبنان و عراق حضور خواهند داشت.حضور انتشارات حوزه علمیه خراسان با ۶۵ عنوان کتاب
حصاری حضور پررنگ انتشارات حوزه علمیه خراسان در این نمایشگاه را برجسته کرد و گفت: انتشارات حوزه علمیه ۶۵ عنوان کتاب را در ۷۴ جلد منتشر کرده و حدود ۶۰ عنوان کتاب در دست بررسی است.

وی با اشاره به اینکه نمایشگاه ویژه خواهران در ۲۶ و ۲۸ مهرماه برگزار می شود، گفت: با بررسی و شناسایی نیازها در نمایشگاه های برگزار شده در سال های گذشته، امسال علاوه بر کتب حوزوی و معارف اسلامی، کتاب در حوزه کودک و نوجوان که در این نمایشگاه عرضه می شود. در مجموع این نمایشگاه در سه بخش کتب سمینار، معارف اسلامی و کودک و نوجوان برگزار می شود.

عقب نگه داشتن ۵۵ گردهمایی و کارگاه علمی در نمایشگاه کتاب
حصاری بیان کرد: در حاشیه نمایشگاه برنامه های جنبی از جمله برگزاری بیش از ۲۵ نشست و کارگاه های علمی، تخصصی و ترویج کتاب و همچنین کارگاه های پژوهشی پیش بینی شده است.

مدیر پژوهش و توسعه علمی حوزه علمیه خراسان در این نمایشگاه گفت: هر ساله آغاز سال تحصیلی حوزه های علمیه در نیمه اول شهریور ماه برگزار می شود اما امسال با توجه به ایام اربعین و دهه آخر صفر سطح عالی از ۱۹ مهر شروع می شود و از ۱۰ و برخی از مدارس دوباره در ۲۱ شهریور افتتاح شد و در مقطعی تعطیل شد و از اول هفته باز است. به همین دلیل زمان برگزاری نمایشگاه به این روزها موکول شد.

عرضه بیش از ۱۸۰ کتابخانه حوزه های علمیه و مراکز علمی خراسان
حصاری با تاکید بر اینکه هفتمین نمایشگاه تخصصی کتب حوزوی و معارف اسلامی نقش مهمی در تامین منابع مورد نیاز کتابخانه های مدارس علمیه دارد، گفت: بیش از ۱۸۰ کتابخانه در مدارس و مراکز علمی خراسان بزرگ فعال هستند که مجهز هستند. با منابع علمی سالی یکبار البته تجهیز این کتابخانه ها به توانایی مجموعه در تامین منابع بستگی دارد که با توجه به حمایت محدود مدارس تاکید می شود کتاب های مرتبط با سطح تحصیلی دانش آموزان، تعداد و کمبودها و همچنین نیازهای آنها را دریافت کنند. . نمایشگاه.

وی بیان کرد: وام در نظر گرفته شده برای تجهیز کتابخانه های ۱۸۰ مدرسه علمیه با توجه به سطح کتابخانه ها و استانداردهای مدارس علمیه از ۳ تا ۸ میلیون ریال است و به هر مدرسه اختصاص می یابد. در قسمت کتاب های معارف اسلامی می خواهیم این کتاب ها را به راحتی در دسترس مخاطبان قرار دهیم، بنابراین علاوه بر ارائه این آثار به تبلیغ آن ها نیز می پردازیم.

مدیر پژوهش و توسعه علمی حوزه علمیه خراسان به تفاوت فایده کتاب واقعی با کتاب مجازی اشاره کرد و ابراز داشت: مطالعه کتاب نمی تواند جایگزین فضای دیجیتال و مجازی شود و امروزه فضای دیجیتال تنها دسترسی به پژوهش را تسهیل کرده است. منابع اما نتوانست جای کتاب و رشته را بگیرد.

نمایشگاه کتاب بستان علم و دانش دانشمندان و اساتید است

حجت الاسلام هاشمی برزگری، مشاور آستان قدس رضوی در امور حوزه نیز در گفت و گو با خبرنگار ایبِنا، اظهار داشت: برگزاری این نمایشگاه در این وسعت و ابعاد قابل تقدیر است و از همه زحمات دست اندرکاران برگزاری نمایشگاه تشکر می کنیم.

وی به مزایا و ویژگی های این نمایشگاه اشاره کرد و افزود: حضور در این فضا فرصتی برای رجوع به متون مادر است; زیرا کتاب متنی برای اظهار نظر و دیدگاه است. علوم اسلامی و حوزه علمیه متون بومی هستند و در حوزه های مختلف معادل سیاسی، فرهنگی و اقتصادی داریم.

حجت‌الاسلام هاشمی برزگری با اشاره به اینکه برگزاری چنین نمایشگاه‌هایی باعث می‌شود دانشجویان و اساتید با آخرین نگرش‌ها و دیدگاه‌های روز مواجه شوند، افزود: ما نمی‌توانیم متنی جدا از فرهنگ عمومی تولید کنیم و مطمئناً جامعه مخالف این موضوع است. متن واکنش نشان می دهد از این منظر نمایشگاه ها فرصتی را برای دانشجویان و اساتید فراهم می کند تا با جدیدترین آثار منتشر شده در علوم انسانی آشنا شوند.

وی با تاکید بر اینکه حضور پر رنگ ناشران در این فضا رونق مضاعف بخشید، گفت: حضور ناشران به مشتری فرصتی برای تیراژ کتاب است و از یک سو نیازسنجی انجام می شود.

نمایشگاه بستری برای مشکل سازی مخاطب است
حجت الاسلام هاشمی برزگری با اشاره به اینکه نمایشگاه فضای عرضه و تقاضا است، افزود: در نمایشگاه سلیقه بررسی می شود و مخاطب بر اساس دغدغه ها و پرسش های ذهنی خود ناشر و کتاب را انتخاب می کند. و به مخاطب کمک می کند تا مشکل را حل کند.

مشاور آستان قدس رضوی درباره امور مجمع گفت: سوالات شاگردانش چیست؟ هم خود نظارتی است و هم نظارت بر مخاطب عام.

وی تصریح کرد: در علم ذوق باید به شکل و محتوا توجه شود; زیرا بخشی از جذابیت‌های محتوایی در حوزه نشر کتاب، جذابیت‌های رسمی است و این امر قطعاً بر انتخاب مخاطب تأثیر می‌گذارد. از این رو ناشران در این مسیر از مخاطبان کمک می خواهند، لذا ارجاعات صورت گرفته در نمایشگاه به ذائقه کمک می کند.

مشاور مدیریت آستان قدس در مسائل میدانی خاطرنشان کرد: سومین محور در حوزه مخاطب، گردشگری علمی و محتوایی در حوزه کتاب است. چون باغ اساتید و دانشمندان همین مجالس و سکوهاست و این فرصت برای ما ایجاد شد که گردشگری علمی داشته باشیم و این اساس نشاط علمی است.

ضرورت تعامل بین الهیات و سایر مؤسسات آموزشی

وی یادآور شد: بنابراین حضور اساتید و نویسندگان صاحب نام و ارائه کتاب و جشن امضای کتاب در نمایشگاه باعث آشنایی بیشتر مردم با دیدگاه ها و نظرات نویسندگان و ناشران می شود.

حجت الاسلام هاشمی برزگری خطاب به نمایندگان حوزه علمیه گفت: پیشنهاد من دعوت از مجموعه های علمی، مدارس و پژوهشکده ها به صورت گروهی در نمایشگاه است و این فرصت فرصت آشنایی با حوزه را می دهد.

حضور انتشارات دارالکتب الاسلامیه با ۱۶۴ عنوان کتاب

مرتضی آخوندی مدیر دارالکتب الاسلامیه بزرگترین و قدیمی ترین ناشر کشور گفت: این مجموعه با ۱۶۴ عنوان کتاب در این نمایشگاه حضوری پرشور دارد.

مدیر انتشارات دارالکتب الاسلامیه با اشاره به اینکه این نمایشگاه مورد نیاز طلاب منطقه و علاقه مندان به کتب اصیل دینی است، افزود: از آنجایی که کتاب گران شده است، کار برای مردم سخت است. دانش آموزان. خرید کتاب را آسان تر می کند.

وی با اشاره به اینکه اولین کتاب های حدیثی و دینی را در ایران منتشر کرده است، گفت: بیشتر کتاب های موجود در غرفه با محوریت تفسیر، حدیث و فقه است و کتاب های پاسخ به شبهات مهدویت و شبهات قرآنی نیز منتشر شده است. آیا آن است. همچنین با کتابی از چاپ دارالصغلاین و لوح محفوظ در خدمت دوستان کتاب هستیم.

۱۳۲۰; آغاز به کار انتشارات دارلوکتب الاسلامیه

وی با اشاره به اینکه این انتشارات یکی از بهترین و قدیمی ترین ناشران ایران است، افزود: این موسسه در سال ۱۳۲۰ توسط پدرم و با دعای حاج شیخ عباس قمی که بزرگترین پشتیبان این مرکز بود تاسیس شد.

مدیر انتشارات دارالکتب الاسلامیه تاریخچه انتشار اولین کتاب از این مجموعه را برشمرد و گفت: پدرم در مشهد به دنیا آمد اما در سال ۱۳۱۱ برای تکمیل دروس هزا در سال ۱۳۱۱ به نجف رفت. رحلت حضرت آیت الله مروارید که در سال ۱۳۱۷ اجازه تأسیس مؤسسه انتشارات را دادند. وی از حاج ابوالحسن اصفهانی دریافت می کند و آغاز کار مؤسسه با انتشار کتاب سفینه البحار حاج عباس قمی مشخص می شود. صحیفه سجادیه نیز برای اولین بار با تصحیح آیت الله مرعشی نجفی در این انتشارات منتشر می شود.

آهوندی گفت: از کودکی در کنار پدرم به این کار علاقه مند بودم و ۶۲ سال از عمرم را در این انتشارات گذراندم و به فرهنگ جامعه خدمت کردم.تلاش در راه فرهنگ و کتاب خوانی، چراغ روشن آخرت

مدیر انتشارات دارالکتب الاسلامیه بیان کرد: اولین کتاب های مرجع شیعه شامل المیزان علامه طباطبایی، الغدیر علامه امینی و همچنین ۱۱۰ جلد بحار الانوار در این انتشارات منتشر شد.

آهوندی بیان کرد: دارالکتب الاسلامیه نقطه عطفی برای چاپ کتاب به سبک جدید بود. انتشار کتاب کافی در زمان خود مورد توجه علمای بزرگ آن زمان قرار گرفت و آنچه باید مورد توجه قرار گیرد این است که تمامی کتاب ها به صورت تحقیقی و با نظر بزرگان به چاپ رسیده است.

وی خطاب به انتشاراتی که با مشکل مواجه بودند و در آستانه تعطیلی بودند، گفت: در قدیم به دلیل نبود اینترنت و نرم افزارهای کامپیوتری، کتاب ها با سختی چاپ می شد، بنابراین برای نگارش و تصحیح از حروف چینی استفاده می کردند. اما نشریات امروز با همه مشکلاتی که دارند باید در این راه ثابت قدم بمانند، زیرا این مسیر چراغ روشنی برای آینده آنهاست.

هفتمین نمایشگاه تخصصی کتب حوزوی و معارف اسلامی ۱۷ تا ۳۰ مهرماه از ساعت ۸:۳۰ الی ۱۷ در حوزه علمیه آیت الله هویی تقاطع خیابان شهدا و خسروی با پذیرایی از اساتید، طلاب، پژوهشگران، نویسندگان برگزار می شود. و عموم مردم.