حمایت دولت از ناشر، سرمایه گذار و تولیدکننده کدام ناشران کاغذ نمی گیرند؟


گزارش کردن خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) یاسر احمدوند معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در سفر رئیس جمهور و هیئت همراه به استان همدان در جمع فعالان حوزه کتاب، نشر و نشر در جریان دغدغه ها، انتقادات و پیشنهادات آنان قرار گرفت. . و در مورد راه های ترویج و توسعه صنعت.

احمدوند با تاکید بر ظرفیت های استان همدان در حوزه های مختلف گفت: ظرفیت های بالقوه استان همدان بسیار بیشتر از ظرفیت های بالفعل آن است. این ظرفیت در ابعاد مختلف به ویژه در حوزه نیروی انسانی اعم از فعالان فرهنگی مستعد، باسواد و هنری وجود دارد. بزرگترین کاری که باید انجام داد این است که زمینه ظهور و شکوفایی آنها را فراهم کنیم. زیرا این بزرگترین رسالت و وظیفه است.

وی افزود: علاقه داشتم در این جلسه بیشتر در مورد مسائل و مشکلات و رویکردهای فرهنگی استان بشنوم، اما بیشتر وقت صرف مسائل اقتصادی و وجودی که متأسفانه گریبان بخش های مختلف را گرفته بود شد و کمتر فرصت پرداخت. با مهمترین آنها.مسائل فرهنگ استان. باید در مورد مسائل کلان کشور خیلی صحبت کنیم. یک پیشنهاد وجود دارد؛ «اگر پول باشد، مسائل فرهنگی حل می شود. مثلا کتاب گران است و مردم آن را نمی خرند. آیا ثروتمندان بیشتر کتاب می خوانند؟ آیا آمار طلاق در خانواده های ثروتمند کمتر است؟ آیا مسائل فرهنگی خانواده و جامعه ثروتمند کمتر است؟ اینطور نیست که با تزریق پول به جامعه مسائل فرهنگی حل شود. قطعا نه.


وی افزود: حمایت مالی در حوزه فرهنگ اساساً در اولویت نیست; ضمناً یافتن راه حل هایی که در گفت و گو به وجود می آید می تواند زمینه فرهنگ را پیش ببرد. بگذارید این مثال را بزنم تا معنای کلمه روشن شود. چند روز پیش از یکی از انبارهای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بازدید کردم. این انبار کتاب هایی را در خود جای داده است که برای حمایت از ناشران خریداری شده اند. موجودی این کتاب ۲۸ میلیارد دلار بود. بسیاری از این کتاب‌ها حتی برای اهدا هم گرفته نمی‌شوند و به عنوان هدیه پذیرفته نمی‌شوند. اگر به جای ۲۸ میلیارد ۲۰۰ میلیارد می خریدیم، مسائل فرهنگی کشور حل می شد؟

وی ادامه داد: تزریق پول و افزایش اعتبار با روش های مرسوم لزوما منجر به پدیده فرهنگی نمی شود. زمانی فکر می کردند که اگر در شهر بزرگراه ها و برج ها و ساختمان های بزرگ و چند طبقه ساخته شود، شهر در حال پیشرفت است، اما اینطور نبود. با این اقدامات شهر زیبا شد، اما عرصه فرهنگ پیشرفت نکرد، مردم با فرهنگ، کتابخوان و طبیعت دوست نشدند.معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: در دوران کودکی در یکی از روستاهای ملایر زندگی می کردم، برق و حتی آب نداشتم. اما کتاب خواندن، شاهنامه خواندن و حمله به حیدری رونق گرفت. آیا رفتار فرهنگی امروز با افزایش ظرفیت پیشرفت کرده است؟ تنها راه توسعه فرهنگی نداشتن امکانات و سرمایه است. در عوض، پول تنها یکی از لوازم جانبی آن است. دلیل سختی کار در این زمینه این است که افراد برای آن آموزش دیده اند. «نصیرت به صبر» و «نصیحت به حقیقت» روش های تربیتی هستند; رفتار فرهنگی ما باید بر اساس نصیحت باشد نه دستور.

یادآوری می کنیم: اگر همه فرصت های مالی در دسترس بود، آیا روش فرهنگی منجر به رشد فرهنگی می شد؟ من اینطور فکر نمی کنم. ۹۰ هزار نفر عضو و حامی صندوق اعتباری هنر هستند. اگر این تعداد به ۵۰۰ هزار نفر برسد، مطمئناً این سؤالات همچنان وجود دارد. دولت وظیفه دارد برای بهبود و توسعه چنین مواردی تلاش کند، اما مشکلات را حل نمی کند و نیازها را برآورده می کند.

وی با اعلام حمایت از برگزاری کلاس های نویسندگی با حضور اساتید کشوری گفت: مصرف کاغذ در حوزه نشر بیش از سه میلیون پاراگراف، موجودی کاغذ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی حدود ۵ درصد است. از این مقدار . . طبیعی است که نمی توانیم نیاز کشور به نشر کاغذی را برطرف کنیم.

احمدوند گفت: توزیع کاغذ به صورت طبیعی با اولویت بندی سوژه ها انجام می شود. در بسیاری از شهرها و استان ها، ناشران مقاله دریافت کردند. اگر ناشر برای چاپ کتاب از نویسنده پول دریافت کند، حق دریافت مقاله را ندارد. دولت به ناشری که سرمایه گذاری می کند و کتاب تولید می کند کمک می کند.وی بیان کرد: به صورت هفتگی مسائل چاپ از جمله مالیات، تسهیلات، نوسازی ماشین آلات فرسوده، صادرات، جشنواره ها و مانند آن را بررسی می کنم. دغدغه من این است که حوزه چاپ رشد کند. ظرفیت وزارت کارهنگ و ارشاد اسلامی برای حمایت از چاپ کم است. ما هر آنچه در اختیار داریم برای پیگیری برای حل مشکلات و موانع هزینه خواهیم کرد. مراحل پایانی شورای سیاست گذاری در حال انجام است و نمایندگانی از استان های مختلف از جمله استان همدان در این شورا حضور خواهند داشت. البته نقاشی سند توسعه صنعت نشر در ابعاد مختلف از جمله توسعه صادرات، آموزش و غیره مورد توجه قرار گرفت.

وی با تاکید بر اینکه «چاپ» حوزه مادر در حوزه نشر است، گفت: به همین دلیل معتقدم این حوزه باید در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بماند. به زودی چاپخانه داران برای گفتگو با بازرگانان و صاحبان صنایع سفری به عراق و روسیه خواهند داشت و تفاهم نامه هایی نیز امضا خواهد شد.
از احداث شهرک صنعتی چاپ در همدان حمایت می کنیم

احمدوند افزود: پیگیر جزئیات مسائل شهرهای صنعتی چاپ قم و مشهد هستم. در استان همدان نیز این زمینه برای ایجاد شهر صنعتی چاپ برای ایجاد شرایط مناسب وجود دارد. تمام اراده در جهت تقویت این حوزه است. وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با وزرای صنعت و اقتصاد درباره تسهیلات و مالیات فعالان حوزه چاپ گفت و گو کرد. امیدوارم اتفاقات مثبتی بیفتد.وی تاکید کرد: اولویت تقویت انجمن های ادبی و حمایت از آنها خواهد بود. دولت توجه جدی به حوزه شعر دارد و دستور کمک، حمایت و افتتاح این حوزه صادر شده است. تقویت خانه شعر و ادب استان باید رویکرد اصلی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی باشد; معاونت فرهنگی نیز در این راستا کمک خواهد کرد. باید از سرافرازان تقدیر و تجلیل کرد. مهمتر از تجلیل و تکریم، احیاء و ترویج آثار آنهاست.

در ادامه احمدوند در بازدید از موزه صنعت چاپ استان همدان گفت: فرصت مناسبی برای بازدید از این مجموعه بود که با همت بخش خصوصی و کمک اداره کل ارشاد همدان ایجاد شده است. . استان. نمونه ای از همراهی، همکاری و همدلی بین بخش خصوصی و دولت در اینجا متبلور شد.

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: امیدواریم این تجربه خوب در همدان به یک ابتکار ملی تبدیل شود و در سایر استان ها نیز توسعه یابد. راه اندازی این موزه امری قابل الگوبرداری و نمونه برداری برای استان های دیگر است.

وی با تشکر و قدردانی از دست اندرکاران این مجموعه گفت: انشاالله با حمایت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی موزه صنعت چاپ استان همدان بیش از پیش توسعه یافته و به مکانی برای بازدید، آموزش و ترویج تبدیل شود. صنعت چاپ در کشور