خلاقیت و ذهن آگاهی، یادگیری و مدیتیشن


۱۰ مه ۲۰۲۰

خلاقیت و ذهن آگاهی

گوش دادن و اشتراک در:

iTunes / Stitcher / Podbean / ابری / Spotify

چگونه ذهن آگاهی و خلاقیت با هم کار می کنند؟ یکی از شنوندگان قبیله آگاه ما به من مراجعه کرده و از من خواسته است تا یک مدیتیشن خلاقانه انجام دهم. و من می‌خواستم در مورد اینکه چگونه خلاقیت می‌تواند در طول این همه‌گیری یا واقعاً در هر زمان به ما کمک کند صحبت کنم. بسیاری از شما شغل خود را از دست داده اید و مطمئن نیستید که با استخدام خود چه اتفاقی می افتد. شاید شما نمی دانید که آیا شغل شما هنوز وجود خواهد داشت یا خیر. پس از قرنطینه، ذهن آگاهی می تواند به شما کمک کند تا با ذهن خلاق خود در تماس باشید.

از آنجا، ممکن است متوجه شوید که چگونه می توانید چرخش کنید. در این زمان، ممکن است در فرآیند فکر شما دقیقاً جایی که باید به آن حرکت کنید باز شود و در همان زمان، خلاقیت شما می تواند به شما کمک کند تا ذهنتان را بیشتر کنید. بنابراین می تواند به هر دو صورت کار کند. و این می تواند باعث روشن شدن نور در ذهن شما شود.

برخی از بهترین ایده‌ها و نوآوری‌ها در زمان‌های چالش‌برانگیز در طول نزاع به سراغ مردم آمده است. بنابراین اولین چیز این است که از ایده های جدید استقبال کنید و برای خلاق بودن آماده باشید. به خود اجازه دهید تا ذهنتان به جایی که می خواهد برود. اجازه دهید افکارتان به یک تور بروند، به هر جایی که ممکن است شما را به آنجا برساند، سفر کنید. سعی نکنید آن را پیش بینی کنید. سعی نکنید این چیز را اجباری کنید. فقط بگذار اتفاق بیفتد

اکنون بسیاری از ما چنان در زندگی یا شغل، ساختارهایمان غرق می شویم که خلاقیت را کنار می زنیم. ما شروع به فکر می کنیم که در زندگی خود به خلاقیت نیاز نداریم. و ما فقط نیاز داریم که مغزمان روی همان فرآیند تفکر قدیمی متمرکز و متمرکز باشد.

دانشمندان قرن‌هاست که می‌دانند فرآیند خلاقیت از طریق اشکال ذهن‌آگاهی انجام می‌شود. اکنون البته، همیشه به آن ذهن آگاهی گفته نمی شود.

هنر اندیشه

گراهام والاس در سال ۱۹۲۶ کتاب هنر اندیشه را نوشت. و The Art Of Thought کتابی است که همه چیز در مورد آموزش ذهن ما در فرآیند خلاقیت است. خلاقیت نیاز به آزادی در تفکر ما دارد. و نقطه ای وجود دارد که به مقدار مشخصی محدودیت نیز نیاز دارد. بنابراین من آن را توضیح خواهم داد. اجازه دهید شما را از طریق فرآیند باز کردن خلاقیت خود راهنمایی کنم.

۴ مرحله خلاقیت

۱. در واقع چهار مرحله از مغز خلاق وجود دارد. و مرحله اول این است که به مغز شما اجازه می دهید آزادانه در اطراف پرسه بزند، برای افکار جدید باز باشد، مایل باشید از تخیل خود استفاده کنید و اجازه دهید این اتفاق بیفتد. و اگر باز باشید، شروع به جمع آوری اطلاعات خواهید کرد و این می تواند اطلاعات تصادفی باشد. ممکن است به هم ریخته و بی نظم دیده شود و ممکن است احساس کنید اصلاً معنی ندارد. فقط به ذهنت اجازه بده به جایی که می خواهد برود. به ذهن خود اجازه دهید افکاری را سرگرم کند که در گذشته احتمالاً آنها را کنار می زدید.

۲. مرحله دوم مغز خلاق این است که اجازه می دهد آن افکار انکوبه شوند، اجازه دهید هنگام خواب یا زمانی که ورزش می کنید یا در حال پیاده روی طولانی در طبیعت هستید دم بکشند. کاری را انجام دهید که از آن لذت می برید و اجازه دهید آن افکار به جایی که می خواهند بروند. اجازه ندهید ذهن شما در این مرحله بیش از حد تحریک شود.
اگر در حال انجام بازی های ویدیویی یا تماشای تلویزیون هستید، این بهترین کاری نیست که در این مرحله انجام دهید. فقط کاری را انجام دهید که به مغز شما اجازه دهد این افکار را پردازش کند. شاید از آشپزی یا تبلیغات لذت می برید، شاید پختن نان کار شما باشد. فقط به خود فرصت دهید تا اجازه دهید این افکار پیشرفت کنند و به جلو حرکت کنید. شاید در حال نقاشی کردن، ایجاد نوعی هنر، ابله سازی، یا شاید نوعی رنگ آمیزی ذهن آگاهی هستید.

۳. مرحله سوم زمانی است که لحظه “آها” شما به سراغ شما خواهد آمد. این لحظه ای از بینش خلاقانه خواهد بود که به طور ناگهانی در مغز شما ظاهر می شود. ممکن است در لحظه دوم، درست زمانی که صبح از خواب بیدار می شوید، یا شاید درست زمانی که شب به خواب می روید، اتفاق بیفتد. ناگهان فکری به ذهن شما خطور می کند و متوجه می شوید که در واقع یک مکاشفه است.

شاید در حال نوشتن موسیقی یا نواختن یک ساز هستید و ناگهان متوجه می شوید. تمرکز حواس به شما کمک می کند تا در برابر این ایده جدید باز باشید، فکری ناگهانی که از ناخودآگاه شما بیرون می آید.

۴. مرحله چهارم زمانی است که همه چیز به هم می رسد. به این مرحله تایید می گویند. لحظه آها خود را شناسایی می کنید و در ذهن شناختی خود قطعات را کنار هم می گذارید و همه چیز شروع به معنا می کند. مخزن عظیم افکار تصادفی شما به یک پرتو لیزری از نور تبدیل شده است که به یک راه حل یا یک فرآیند خاص اشاره می کند.

همه چیز ناگهان شروع به معنی دار شدن می کند و می توانید ببینید که چگونه قطعات به طور بالقوه با هم هماهنگ می شوند. مهم است که فقط اجازه دهید این روند اتفاق بیفتد. آن را فشار ندهید یا سعی نکنید روند را تسریع کنید. فقط باز باشید تا اجازه دهید آن به خودی خود اتفاق بیفتد. اینکه به خود اجازه دهید از ذهن آگاهی در تمام اشکال آن استفاده کنید، به شما کمک می کند تا از این چهار مرحله عبور کنید.

هرچه بیشتر بتوانید رها کنید و به ذهن خلاق خود اجازه اکتشاف دهید، بیشتر از این مراحل عبور خواهید کرد. اگر نوازنده هستید، به خود اجازه بداهه‌گویی بدهید تا آزادانه اجازه دهید برخی از موسیقی‌ها اتفاق بیفتد. مهم نیست که چه صدایی دارد، فقط اجازه دهید رایگان باشد. حالا این تفکر را اعمال کنید و هر کاری که دوست دارید انجام دهید. همانطور که اشاره کردم شاید آشپزی یا تبلیغات باشد یا شاید طراحی یا نقاشی.

به خود اجازه دهید آزاد باشید و در مورد آنچه در آن صفحه طراحی یا روی بوم ظاهر می شود، آزاد باشید. فقط از رنگ ها استفاده کنید و اجازه دهید اتفاق بیفتند و بیش از حد به آن فکر نکنید. در حال حاضر بیایید این مکان آگاهانه را کشف کنیم که در آن می توانید رها شوید، جایی که می توانید در معرض افکار جدید باشید.

برای جزئیات بیشتر به پادکست گوش دهید.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر