داستانی در مورد رسم یک ملوان قدیمی


داستانی در مورد رسم یک ملوان قدیمی
گزارش کردن خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) فیلم کوتاه اسکالا به کارگردانی هومان نادری بر اساس داستان شاهنامه فردوسی، داستان شام آخر ایشی گورو ساخته شده است. این فیلم به عنوان یکی از فیلم های اقتباسی در بخش کتاب-سینما جشنواره فیلم کوتاه تهران حضور دارد.

فوگو نوعی ماهی است که در ژاپن و در سواحل اقیانوس آرام صید می شود. این ماهی برای من معنای خاصی دارد زیرا مادرم با خوردن این ماهی مرد. سم این ماهی در غدد جنسی آن، در دو کیسه نازک است. هنگام تهیه ماهی باید این کیسه ها را با احتیاط جدا کرد زیرا کوچکترین حرکت باعث سرازیر شدن سم به داخل رگ ها می شود. متأسفانه نمی توان به راحتی گفت که آیا این عملیات موفقیت آمیز بوده است یا خیر. بعد از خوردن غذا متوجه خواهید شد.
سم فوگو بسیار دردناک و تقریباً همیشه کشنده است. اگر قربانی شب‌ها ماهی خورد، هنگام خواب با درد دست و پنجه نرم می‌کند، چندین ساعت بی‌صبرانه از این طرف به آن طرف می‌غلتد و صبح مرده است. این ماهی پس از جنگ در ژاپن بسیار محبوب شد. تا زمانی که قوانین سختگیرانه ای وجود نداشت، انجام عملیات مخاطره آمیز برداشتن کیف پول در آشپزخانه خانه و سپس دعوت از همسایه ها و دوستان نزدیک برای اشتراک در شام یک امر بسیار عادی و معمول بود.

در خلاصه این اثر آمده است: سیاوش پس از سال ها زندگی در خارج از کشور به زادگاهش در یکی از بنادر جنوبی کشور برمی گردد و متوجه می شود که همه چیز تغییر کرده است….