دانشجویان برگزیده در کارهای علمی و پژوهشی جهاد دانشگاهی شرکت می کنندحامد علی اکبرزاده رئیس سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی در گفت و گو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)وی حمایت از برگزیدگان را یکی از اهداف اصلی جشنواره پایان نامه های دانشجویی دانست و گفت: در برگزاری جشنواره های سالنامه و پایان نامه دانشجویی همواره تلاش کرده ایم به شکل ویژه ای از دانشجویان حمایت کرده و امتیاز خوبی به آنها بدهیم. این افراد سرمایه انسانی دولت هستند و حداقل حمایتی که می توان از آنها در نظر گرفت اهدای جوایز به احترام این دانش آموزان فرهیخته است.

وی افزود: از دیگر حمایت های ما می توان به ارائه فرصت های آموزشی، تحصیلی و پژوهشی، بورسیه و کمک هزینه تحصیلی و یا در نظر گرفتن پست های فوق دکتری برای این دانشجویان اشاره کرد. همچنین می توان در بنیاد نخبگان امتیازاتی را برای این افراد در نظر گرفت تا این افراد تحصیلکرده بتوانند از امکاناتی که بنیاد در اختیار دانشجویان قرار می دهد استفاده کنند و یا امکان جذب به عنوان هیأت علمی دانشگاه ها به آنها داده شود.

علی اکبرزاده در پاسخ به این سوال که نشریات دانشگاهی جهاد چه حمایتی می توانند از نخبگان علمی کشور به جز برگزاری این جشنواره داشته باشند، گفت: فعالیت ما به عنوان متولی این جشنواره در مجموعه جهاد دانشگاهی طی ۳۰ سال گذشته. . شناسایی و شناخت استعدادهای شاگردان صاحب بود، قلم بود و این کار به اندازه کافی پرهزینه و وقت گیر است.

به گفته وی، اعضای دبیرخانه جشنواره در طول سال مشغول هستند و اگر بخواهیم به گونه ای دیگر حمایت کنیم باید سازمان دیگری این جشنواره را برگزار کند.

رئیس سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی ادامه داد: با این حال در این راستا گام برداشتیم و سعی کردیم آثار برگزیده را در مقاطع مختلف منتشر کنیم. این مقالات را گاه با امتیازات ویژه منتشر می کردیم و گاه به صورت رایگان در اختیار جامعه علمی کشور قرار می دادیم.

وی در پایان سخنان خود تاکید کرد: در سال های گذشته در کارهای علمی پژوهشی مجموعه جهاد دانشگاهی از این افراد استفاده کردیم، به عنوان مثال داوران این جشنواره از برگزیدگان دوره های قبلی هستند و معرفی کردیم. آنها به مجموعه های جهاد.