درمان ضربان نامنظم قلب با فرسایش قلب


ضربان قلب نامنظم و تپش قلب

مویرگ قلب ؛ هر ضربان قلب در اثر شوک الکتریکی ایجاد می شود که معمولاً توسط سلول های تخصصی در حفره های فوقانی قلب (سلول های ضربان ساز) ایجاد می شود. این سیگنال ها در افراد مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی معیوب و سریع هستند و باعث می شوند قسمت بالای قلب به جای ضربان م effectivelyثر (ارتعاش) ارتعاش کند. برای بازگرداندن ریتم طبیعی قلب ، منابع این نقاط داغ باید از بقیه قلب جدا شوند.

رایج ترین درمان فیبریلاسیون دهلیزی ، برداشتن کاتتر است. در این روش ، پزشک یک یا چند لوله نازک (کاتتر) را از طریق رگ های خونی وارد قلب می کند. او از یک کاتتر نقشه برداری برای تعیین محرک ها استفاده می کند و سپس این نقاط را با سرما یا گرما با نوک سوند از بین می برد.

این باعث ایجاد کیست هایی می شود که با سیگنال های الکتریکی معیوب تداخل می کنند و ریتم طبیعی قلب را باز می گردانند.
لازم به ذکر است که استفاده از سرماخوردگی شدید برای ایجاد زخم (سرماخوردگی) روش جدیدتری است.

پزشک یک کاتتر را از طریق کشاله ران وارد ناحیه ای از قلب می کند که در آن آریتمی ایجاد می شود. سپس از آن برای استقرار و باد کردن یک بالون کوچک که منطقه را یخ می زند استفاده می کند. در نتیجه بافت اسکار ایجاد می شود که مسیر شلیک سیگنال های معیوب را مسدود می کند. این روش زمان کمتری نسبت به فرسایش حرارتی دارد و ممکن است خطرات و عوارض جانبی مشابهی داشته باشد.

در 48 ساعت اول پس از آزمایش ، ممکن است خسته باشید و کمی ناراحتی را تجربه کنید. دستورات پزشک خود را برای مراقبت از زخم ، داروها ، فعالیت بدنی و قرارهای بعدی دنبال کنید. الکتروکاردیوگرام های دوره ای انجام می شود و نوارهای ریتم حاصله برای بررسی ریتم قلب مورد بررسی قرار می گیرد.

برخی از افراد همچنین ممکن است دوره های کوتاهی از ضربان قلب نامنظم یا آریتمی بعد از برداشتن قلب داشته باشند. این یک واکنش طبیعی است که بافت بهبود می یابد و باید با گذشت زمان از بین برود. در صورت لزوم ، پزشک ممکن است اقدامات دیگری از جمله کاشت ضربان ساز را توصیه کند ، به ویژه برای درمان مشکلات پیچیده ریتم قلب.

درمان آریتمی های قلبی با فیبریلاسیون دهلیزی

در مورد فیبریلاسیون دهلیزی

در طول فیبریلاسیون دهلیزی ، دو حفره قلب (دهلیزها) به صورت نامنظم و نامنظم می تپد – خارج از همسویی با دو قسمت پایینی (بطن). افرادی که از بیماری قلبی رنج می برند ممکن است با تپش قلب (تنگی نفس) ، تنگی نفس و ضعف مواجه شوند. این وضعیت همچنین می تواند آنها را در معرض خطر سکته مغزی قرار دهد. این بیماری در صورت عدم درمان اغلب با گذشت زمان بدتر می شود.

فرسایش فیبریلاسیون دهلیزی

فرسایش فیبریلاسیون دهلیزی روشی است که برای درمان ریتم نامنظم قلب (آریتمی) که از قسمت فوقانی قلب (دهلیز) شروع می شود ، استفاده می شود. این یک نوع فرسایش قلبی است که با اختلال در سیگنال های الکتریکی معیوب ، ایجاد اسکار یا از بین بردن بافت قلب باعث آریتمی می شود.

اگر داروها یا مداخلات دیگر برای کنترل ریتم نامنظم قلب جواب نداد ، ممکن است از فیبریلاسیون دهلیزی استفاده شود. درمان فیبریلاسیون دهلیزی معمولاً علائمی مانند خستگی و تنگی نفس را بهبود می بخشد. توجه داشته باشید که بدون درمان ، فیبریلاسیون دهلیزی با گذشت زمان بدتر می شود.

این مقاله ممکن است برای شما مفید باشد: مقالات آریتمی قلبی ؛ هر آنچه که باید در مورد آریتمی های قلبی بدانید

انواع فرسایش فیبریلاسیون دهلیزی

نوع فرسایش فیبریلاسیون دهلیزی بستگی به علت نامنظمی ریتم قلب و سایر بیماری های قلبی دارد. سه نوع فرسایش فیبریلاسیون دهلیزی وجود دارد:

فرسایش کاتتر

پزشک لوله های باریک و بلند (کاتتر) را به قلب هدایت می کند که گرما یا سرما شدید را آزاد می کند. این باعث ضایعات کوچکی در قسمت هایی از ماهیچه قلب می شود که سیگنال های الکتریکی نامنظم قلب شما را مختل یا از بین می برد. ممکن است در مورد روشی به نام برداشتن ورید ریوی ، که نوعی برداشتن کاتتر است ، بشنوید.

روش پیچ و خم پیچ و خم

این یک روش تخلیه قلب است که در طول جراحی قلب باز انجام می شود. پزشک با استفاده از چاقوی چاقو یا دستگاه برش دهنده الگویی (پیچ و خم) از بافت اسکار در قسمت فوقانی قلب ایجاد می کند. مانند برداشتن کاتتر ، زخم ها را با سیگنال های الکتریکی که باعث برخی از انواع آریتمی ها می شود ، درمان می کند.

اگر فیبریلاسیون دهلیزی به درمان های دیگر پاسخ ندهد ، ممکن است نیاز به عمل جراحی قلب دیگری مانند عمل جراحی بای پس عروق کرونر یا ترمیم دریچه قلب داشته باشید ، زیرا ممکن است برای شما مناسب باشد.

گره AV جدا شده است

با برداشتن گره دهلیزی بطنی ، پزشک از کاتتر برای ایجاد اسکار در ناحیه ای از قلب به نام گره AV استفاده می کند. این نقطه اتصال قسمتهای بالا (دهلیز) و قسمتهای پایین (بطن) است. بافت اسکار از ارسال تکانه های الکتریکی معیوب به دهلیز جلوگیری می کند.

اگر فیبریلاسیون دهلیزی با سایر درمانها بهبود نیابد ، برداشتن گره AV ممکن است گزینه مناسبی باشد. همچنین ممکن است برای تنظیم ریتم قلب بعد از تخلیه گره AV به یک ضربان ساز نیاز داشته باشید.

مزایای استفاده از روش تخلیه قلب

مزایای استفاده از روش تخلیه قلب

فرسایش فیبریلاسیون دهلیزی برای کاهش علائم و نشانه ها و بهبود کیفیت زندگی استفاده می شود. ممکن است برای افرادی که تپش قلب (فیبریلاسیون) با دارو یا سایر درمان ها قابل اصلاح نیست ، گزینه ای مناسب باشد.

خطرات فرسایش فیبریلاسیون

خطرات فرسایش فیبریلاسیون دهلیزی بستگی به این دارد که شما در حال انجام کاتتر یا جراحی قلب باز هستید که کمتر رایج است.
خطرات عبارتند از:

خونریزی یا عفونت در محل جراحی یا محل سوند
• آسیب به عروق خونی
• سوراخ قلب
• آسیب به دریچه های قلب
آسیب به سیستم الکتریکی قلب ، که می تواند آریتمی را بدتر کند و برای کنترل آن به ضربان ساز نیاز است.
لخته شدن خون در پاها یا ریه ها (ترومبوآمبولی وریدی)
• سکته مغزی یا حمله قلبی
تنگ شدن عروق منتقل کننده خون بین ریه ها و قلب (تنگی ورید ریوی)
• مرگ در موارد نادر

فرسایش فیبریلاسیون

چگونه خود را برای جدایی آماده کنیم

پزشک شما را معاینه کرده و چندین آزمایش را برای ارزیابی وضعیت قلب شما پیشنهاد می کند. او در مورد خطرات و مزایای تخلیه فیبریلاسیون دهلیزی با شما صحبت خواهد کرد. بنابراین ، شما باید پزشک خود را در مورد هرگونه واکنش یا واکنش آلرژیک به دارو مطلع کنید. و اگر باردار هستید یا قصد باردار شدن دارید ، به او اطلاع دهید.
شما باید شب قبل از عمل غذا بخورید و بنوشید. اگر دارویی مصرف می کنید ، از پزشک خود بپرسید که آیا باید قبل از عمل به مصرف آن ادامه دهید یا خیر. در برخی موارد ، به شما دستور داده می شود که چند روز قبل از عمل ، داروی آریتمی قلب را قطع کنید.
اگر از دستگاه قلب کاشته شده مانند ضربان ساز یا دفیبریلاتور قلبی عروقی کاشته شده دارید ، با پزشک خود مشورت کنید تا ببینید آیا احتیاجات خاصی را نیاز دارید یا خیر.

در طول تخلیه کاتتر برای فیبریلاسیون دهلیزی

1. برداشتن کاتتر برای فیبریلاسیون دهلیزی در بیمارستان انجام می شود. قبل از عمل ، یک متخصص رگ را در بازو یا بازوی شما وارد کرده و به شما آرام بخش می دهد. در برخی موارد ، ممکن است از بیهوشی عمومی برای خواباندن شما استفاده شود.

پس از تأثیر داروی آرام بخش ، پزشک یا متخصص دیگر ناحیه کوچکی را در نزدیکی اعصاب کشاله ران ، گردن یا شانه بی حس می کند. پزشک یک سوزن را وارد ورید می کند و یک لوله (غلاف) را از طریق سوزن هدایت می کند.

3. پزشک سوند را از غلاف عبور داده و آنها را به چند نقطه در قلب شما هدایت می کند. او ممکن است یک رنگ را به کاتتر تزریق کند ، که به او کمک می کند با استفاده از تصویربرداری اشعه ایکس رگ های خونی و قلب شما را ببیند. کاتتر حاوی الکترودهایی است که می توان از آنها برای ارسال ضربه الکتریکی به قلب و ثبت فعالیت الکتریکی قلب استفاده کرد. این فرآیند استفاده از تصویربرداری و سایر آزمایشات برای تعیین علت آریتمی شما ، مطالعه “الکتروفیزیولوژی (EP)” نامیده می شود.

4- در مرحله بعد ، پزشک از نکات سوند برای اعمال گرما (فرکانس رادیویی فرکانس رادیویی) یا سرما (کرایوآبلاسیون) به ناحیه مورد نظر برای تخریب بافت و ایجاد زخم استفاده می کند.

5. این پروسه معمولاً سه تا شش ساعت به طول می انجامد. اما مراحل پیچیده ممکن است بیشتر طول بکشد.

6. در حین این عمل ، هنگام تزریق رنگ به سوند یا تزریق انرژی از طریق نوک سوند ممکن است کمی احساس ناراحتی کنید. بنابراین اگر درد شدید یا تنگی نفس دارید ، به پزشک خود اطلاع دهید.

بعد از فیبریلاسیون قلبی

پس از برداشتن کاتتر برای فیبریلاسیون دهلیزی

• شما پس از جراحی در بیمارستان بستری خواهید شد ضربان قلب و فشار خون شما دائما تحت نظر عوارض جانبی هستید.

بسته به شرایط ، ممکن است بتوانید همان روز به خانه بروید.

ممکن است بعد از عمل کمی درد احساس کنید ، اما این درد نباید بیش از یک هفته طول بکشد. معمولاً ظرف چند روز پس از انجام عمل جراحی کاتتر می توانید به فعالیتهای عادی خود بازگردید.

نتیجه

فیبریلاسیون دهلیزی دهلیزی می تواند علائم و نشانه های مشکل ضربان قلب شما را کاهش داده و کیفیت زندگی شما را بهبود بخشد. اما ثابت نشده است که می تواند خطر سکته مغزی را کاهش دهد ، بنابراین ممکن است پزشک به شما توصیه کند که به مصرف داروهای رقیق کننده خون ادامه دهید.

ریتم نامنظم قلب ممکن است عود کند. عود در افراد مسن و افراد مبتلا به سایر بیماریهای قلبی مانند فشار خون بالا یا سابقه فیبریلاسیون دهلیزی که درمان آن دشوار است شایع تر است.

احتمالاً حدود سه ماه پس از جراحی به پزشک خود مراجعه خواهید کرد. اگر فیبریلاسیون دهلیزی شما عود کرد ، اکنون می توانید آن را با دارو کنترل کنید. برخی افراد به روش جدایی دیگری نیاز دارند.

حتی پس از انجام فرسایش موفقیت آمیز ، پزشک ممکن است پیشنهاد کند که از یک مانیتور ضربان قلب مداوم مانند ضبط کننده حلقه کاشتنی استفاده کنید. اگر هنوز مشکلات ریتم قلب دارید ، پزشک ممکن است یک ضربان ساز دائمی را توصیه کند.

تسخیر قلب و میزان موفقیت آن

میزان موفقیت عمل جراحی فرسایش قلب

بینایی بعد از عمل نسبتاً خوب است ، اما بستگی به نوع و شدت مشکل دارد. بنابراین ، حداقل 3 ماه طول می کشد تا نتیجه مثبت حاصل شود.
در مورد این درمان فیبریلاسیون دهلیزی ، یک مطالعه بزرگ جهانی نشان داد که برداشتن کاتتر برای افراد مبتلا به این بیماری حدود 80 درصد م effectiveثر است و 70 درصد از مردم نیازی به داروهای ضد آریتمی ندارند.

در یک مطالعه دیگر ، میزان فرسایش برای مشکلات مختلف آریتمی های فوق بطنی به طور کلی مورد ارزیابی قرار گرفت و مشخص شد که 74.1 of از افرادی که تحت این عمل جراحی قرار گرفتند در درمان ابلیشن موفق بودند ، 15.7 somewhat تا حدودی موفق و 9.6٪. آنها می دانند که آنها یک شکست هستند.

علاوه بر این ، میزان موفقیت بستگی به نوع مشکلی دارد که باید بر آن غلبه کرد. به عنوان مثال ، افرادی که مشکلات مداوم دارند نسبت به افرادی که مشکلات متناوب دارند موفق تر نیستند.

منبع:
www.mayoclinic.org

برای رتبه بندی این پست کلیک کنید!

[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید