دلفین های اروند کشف شد. ابنابه گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از سایت مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس، در دوران دفاع مقدس علاوه بر فرماندهان لشکر، افراد متواضعی نیز حضور داشتند که اقدامات آنها در نتیجه یک عملیات بسیار موثر بودند. انسان های خداپسندی که با ایده و خلاقیت خود کارهای بزرگی انجام داده اند اما تاکنون نامی از برخی از آنها برده نشده و ما از آنها غافل بوده ایم. از جمله این افراد شهید فریدون بختیاری جانشین فرمانده لشکر ۲۵ کربلاست. اکنون پس از سال ها مجموعه سه جلدی فریدون مرد میدون با هدف پرداختن به ابعاد شخصیتی، سیره و رهبری این شهید بزرگوار ساخته شده است. و در این میان سردار رحیم انصاری از یاران شهید بختیاری در جلد دوم این مجموعه با عنوان دلفین های اروند به روایت زندگی خود و شهید بختیاری می پردازد. این کتاب به تازگی توسط انتشارات مرزوبوم منتشر شده است که با مرتضی قاضی مدیر انتشارات مرزوبوم و مصطفی یاری نویسنده کتاب گفت و گو کرده ایم.

مرتضی قاضی رئیس انتشارات مرذوبوم با بیان اینکه کتاب دلفین های اروند یکی از کتاب هایی است که توسط انتشارات مرذوبوم طی تفاهم نامه ای با حوزه هنری اصفهان منتشر شده است، گفت: مرکز اسناد و تحقیقات حوزه هنری اصفهان. دفاع مقدس با توجه به ماموریت های انجام شده در زمینه خاطرات و روایت های مستند مردمی، این ۱۰ کتاب را مورد بررسی و ارزیابی قرار داد و با ارتباطی که با نویسنده این کتاب ها داشتیم، پس از انجام اصلاحات لازم، انتشارات مرزوبوم شروع به انتشار کرد. آنها

وی تاکید کرد: یکی از رسالت های انتشارات مرزوبوم حمایت از مراکز یا سازمان های مردم نهاد و مراکز نهادی مردمی است که در این زمینه فعالیت می کنند، مانند کتاب چشمانی که نوشتیم که با موسسه راویان راویان فتح لانیان همکاری داشتیم یا کتاب «روزهای جنگی سعید» که با گروه پژوهشی فتح الفتوح همکاری داشتیم.

نماینده انتشارات مرزوبوم با بیان اینکه کتاب «دلفین های اروند» جلد دوم از مجموعه سه جلدی فریدون مرد میدون است، گفت: جلد اول این مجموعه خاطرات جانباز اصغر باباصفری است و در دست انتشار است. به زودی منتشر می شود.این کتاب روایتی از مرحوم رحیم انصاری فرمانده یگان است.تفنگداران دریایی لشکر ۲۵ کربلا هشت سال دفاع مقدس هستند. جلد سوم خاطرات جمعی از اقوام، آشنایان، دوستان و همرزمان سردار شهید فریدون بختیاری جانشین فرمانده لشکر ۲۵ کربلاست.

وی افزود: در این کتاب از کودکی تا پایان جنگ صحبت کرده است. نکته این است که ایشان در مورد شهید فریدون بختیاری مفصل صحبت کردند، طبیعتاً وقتی به یک شهید نزدیک می شوید بیشتر از او صحبت می کنید.

کازی با اشاره به اینکه نویسنده در مقدمه کتاب «دلفین های اروند» کتاب را به زینب، ابوذر، مرضیه و کیمیا از فرزندان شهید رحیم انصاری تقدیم کرده است، تصریح کرد: امیدواریم با انتشار این کتاب. از این کتاب حق این شهید بزرگوار و مصائبی که در جنگ متحمل شده اند را ادا خواهد کرد.» پرداخت شده است و خداوند به خانواده اش راضی باشد.

در پایان مرد اول انتشارات مرزوبوم به معرفی شهید انصاری پرداخت و گفت: سردار رحیم انصاری قبل از حمله صدام به کشورمان با وجود مجروحیت شدید از ناحیه پا در درگیری های کردستان، در طول هشت سال با متجاوز دشمن مبارزه کرد. دفاع مقدس چه در جبهه های جنوب و چه در غرب به همراه سردار فریدون بختیاری و سردار مرتضی قربانی در وظایف حساس مانند یگان دریایی، یگان مهندسی رزمی، تدارکات، تبلیغات ارتش و همچنین مسئول قرارگاه پنجم نصر. لشکر ۱۳۶۱ تا ۱۳۶۳ و جانشین تیپ مستقل ۳۱۳.

وی افزود: وی پس از پایان جنگ دست از کار و سازندگی برنداشت و سرانجام روز جمعه ۲۶ اسفند ۱۳۹۶ روح ناآرامش از تن رنجور و تلخش رهایی یافت و برای همیشه به وطن شتافت.

در ادامه مصطفی یاری نویسنده کتاب دلفین های اروند با بیان خاطراتی از شهدای گمنام، با بیان انگیزه خود از نگارش این کتاب، به تاریخچه آشنایی خود با راوی این کتاب، مرحوم رحیم انصاری اشاره کرد. و گفت: با توجه به اینکه می خواهد کتابی درباره من منتشر کند با جانشین فرمانده لشکر ۲۵ کربلا، شهید فریدون بختیاری و یکی از دوستانم مرا به مرحوم حاج رحیم انصاری معرفی کردند. از آنجایی که مرحوم انصاری با شهید بختیاری همشهری بود و در همان لشکر بود، خاطرات زیادی از ایشان داشتند.

وی با بیان اینکه کتاب «دلفین های اروند» جلد دوم از مجموعه سه جلدی «فریدون مرد میدون» است، گفت: جلد اول آن حاوی خاطرات جانشین لشکر ۲۵ کربلا، سردار جانباز حاج اصغر باباصفری است. ، با عنوان «چای داغ غروب آفتاب» این کتاب نیز توسط انتشارات مرزوبوم منتشر شده است. جلد سوم این مجموعه نیز خاطرات جمعی از بستگان، آشنایان، دوستان و همرزمان سردار شهید فریدون بختیاری جانشین فرمانده لشکر ۲۵ کربلاست.

نویسنده کتاب «دلفین های اروند» به مطالب این کتاب پرداخت و گفت: این کتاب حاوی خاطرات دست نخورده ای از صحنه های جنگ است و از آنجایی که شهید انصاری از افسران ارشد لشکر ۲۵ در خط مقدم بود. با شهید بختیاری بیشتر ارتباط داشت و خاطرات فراموش نشدنی از او داشت

وی افزود: البته در این کتاب به خاطرات شخصی راوی از جنگ نیز اشاره شده است. او چنان حضور ذهنی داشت که از همان دوران کودکی مطالب را به تفصیل توضیح می داد و تا جایی که می توانستیم چیزی را از دست نمی دادیم.

یاری با بیان اینکه این کتاب بر اساس محتوای خاطرات هر فصل عنوان و ویرایش شده است، اظهار داشت: عنوان کودکی شهید انصاری «کودک و سیلی» است چرا که در آن زمان دوران کودکی بسیار شیطونی داشتند و شکم می کردند. و به همین دلیل گاهی اوقات مورد ضرب و شتم قرار می گرفتند. مثلاً یک روز نیاز به خرید پنیر داشت. از برادر بزرگترش پول می گیرد اما می رود چیز دیگری بخرد که برادرش را ناراحت می کند و به او سیلی می زند.

وی درباره نام عنوان کتاب گفت: آن روزها شایع شده بود که رود اروند دلفین های زیادی دارد. البته عراقی ها گفتند غواص ها دلفین هستند نه غواص ایرانی. شهید انصاری در خاطرات خود در اروندرود وقتی صحنه شهادت های مختلف را که در آنجا برای غواصان ایجاد شده بود را تجسم و توضیح داد، به ذهنم رسید که نام این کتاب را «دلفین های اروند» بگذارم. از این رو در این کتاب غواصان را دلفین های اروند معرفی کرده ایم.

نویسنده کتاب دلفین های اروند گفت: شهید انصاری با اشاره به قسمت آلبوم تصاویر در قسمت آخر کتاب، عکس های زیادی از دوران جنگ داشت. همچنین یکی از فعالیت های وی برگزاری نمایشگاه عکس در مسجد محل خود به ویژه در هفته دفاع مقدس بود. من هم از آرشیو عکس او و هم سایر دوستان استفاده کردم و تصاویر مورد نیازم را انتخاب کردم.

وی با تاکید بر اینکه تمامی خاطرات ذکر شده در کتاب دلفین های اروند بر اساس مستندات موجود صحت سنجی شده است، گفت: تمامی خاطرات شهید انصاری مورد بررسی قرار گرفته و برخی مطالب و مشکلات وی بیان شده است. با کمک شهید انصاری با اینکه از عوارض جنگ رنج می برد و مدام تحت معالجه بود، او را درمان کردیم.

یاری در عین حال گفت: به غیر از مطالبی که شهید انصاری از دوران دفاع مقدس نقل می کرد، مطالبی مربوط به جنگ نبود و به همین دلیل در این کتاب منتشر نکرده ایم. البته آن مطالب برای چاپ در کتاب دیگری بسیار مناسب خواهد بود.

وی تلاش شهید انصاری برای آرامش دادن به سربازان در مواقع استرس زا با وجود مسئولیت زیاد را از نکات بارز خاطرات ذکر شده در این کتاب بیان کرد و خاطرنشان کرد: زمانی که خاطرات شهید انصاری مربوط به عملیات بدر را خواندم به طوری که به دلیل کمبود امکانات نظامی و درخواست همیشگی نیروها برای آماده سازی کشتی و عدم پاسخگویی مسئولین، به نحوی از مشکلات بین نیروها کاسته و به رزمندگان آرامش داد و سعی کرد آنها را از حالت هیجانی خارج کند. دولت و برقراری صلح آنها. این قسمت برای من خیلی جالب بود که ایشان با وجود نداشتن امکانات توانستند واحد نیروی دریایی را مدیریت کنند.