«دوبار» داستان رهایی از سقوط به ورطه اعتیاد استبه گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) فردین آریش افرادی را معرفی کرد که با همه تضادها، بحران ها، ضررها، برجسته ها، گناهان و معصومیت هایشان در یک چیز مشترک هستند و آن اعتیاد است و با گفتن تجربه اولین سیگار، اولین مصرف، اولین تزریق تمام سرخوشی خنده و رویا، تجربه روزها اعتیاد، درد استخوان و شب های بی پایان رفتن در آنها پرداخته می شود.

همه این شخصیت‌ها لغزش‌ها، طرد شدن‌ها، تنهایی‌ها، سرگردانی در خیابان‌ها، کارتون‌ها و در نهایت بازگشت به زندگی را تجربه کردند و تجربه‌هایی که برای راویانش سال‌های ارزشمند و غیرقابل برگشتی را به همراه داشت، نویسنده در قالب داستان‌هایی زیبا ارائه کرد.

دوگانگی نوعی چالش برای تجربه بحران های سخت و وحشتناک اعتیاد و محک زدن خودمان است، در شرایط مشابه چگونه عمل کنیم؟

آریش در مقدمه «دوبرگی» با اشاره به اینکه طبق آمارهای رسمی ۱۵ میلیون نفر معادل یک ششم جمعیت کشور درگیر انواع اعتیاد هستند، خاطرنشان کرد: یکی از دلایل آن پرهیز از ارائه پیشنهادات قطعی برای ابتلا به اعتیاد است. رهایی از اعتیاد

این کتاب تصویری است از تجربیات متعدد انسان در غلبه بر اعتیاد. هر فردی باید راه نجات خود را بیابد و مهمتر از آن امید داشته باشد که همیشه امید به رستگاری وجود دارد.

نویسنده برای ۱۰ روایت کتابش عناوینی چون «خدا قلبش را می‌افکند»، «ققنوس در آتش»، «خیاطی جادویی»، «یک زندگی عجیب»، «نقش خود را خوب بازی می‌کنیم»، «روی کودکی» دارد. در دروازه غار، «سلام، من مهربانم معتاد»، «وقتی برج‌های دوقلو سوختند»، «معجزه دست‌های خالی» و «امام حسین نجات می‌دهد» و همه راوی‌ها به جز راوی داستان «مجذوب» خیاط ها نر هستند و در استان های مختلف کشور توزیع می شوند.

در بخشی از روایت «ققنوس در آتش» آمده است: «درباره ققنوس افسانه ای وجود دارد; می گویند تنها زندگی می کند، وقتی وقت مرگش فرا می رسد هیزم جمع می کند، روی هم می چیند، خودش روی آن می ایستد و بال می زند تا آتش روشن شود. سپس آهنگ غمگینی می خواند. پرندگان دیگر دور او جمع می شوند و گریه می کنند. همه می دانند که او خواهد مرد. ققنوس در آتش می سوزد و ققنوس دیگری از خاکستر زاده می شود. وقتی معتاد به آخر خط می رسد; وقتی او استفاده را متوقف می کند و جان من را می گیرد، ققنوس جدیدی از خاکستر اعتیادش برمی خیزد. یک فرد جدید متولد می شود.”

کتاب «دوگانگی» به تازگی توسط «جم جم» در ۱۷۶ صفحه و با قیمت ۵۸ هزار تومان منتشر شده است.