دوربرگردان تصویری از تاریخ شفاهی دفاع از حرم استبه گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) سیدظاهر مجاهد نویسنده دوربرگردان در گلشهر که از محله های حاشیه نشین مشهد محسوب می شود به دنیا آمد. وی که دوستی شش ساله با آقا سلیمان داشت در این اثر به روایت زندگی این مجاهد افغانستانی پرداخت که در راه دفاع از حرم فداکاری های زیادی کرد.

نویسنده در مقدمه هدف خود را از نگارش اثری برای ثبت حضور و فداکاری افغان ها در سوریه بیان کرده است. اوایل سال ۱۳۹۳ به عنوان مستندساز به سوریه رفت و در همان روزهای اول با سلیمان و به طور دقیق تر عبدالصمد علیزاده که فرمانده یگان تک تیرانداز فاطمیون بود آشنا شد. آرام آرام دوستی آنها شکل گرفت تا اینکه یک شب سلیمان به او گفت که دوست دارد داستان زندگی او در کتابی نوشته شود تا برای نسل آینده مفید باشد.

سلیمان سید زهیر مجاهد خود برای روایت سرنوشت زندگی خود انتخاب می کند که شش سال بعد در سفرهای سلیمان به ایران نوشته و منتشر شد.

این کتاب ۳۲ فصل دارد و با اولین معجزه آغاز می شود که سلیمان به آسمان پر ستاره المیادین می نگرد و به عنوان یک رزمنده در آستانه چهل سالگی به نیروی ویژه حاج قاسم سلیمانی تبدیل می شود و باید در سرنوشت جهان تأثیر بگذارد. و با اولین پایان در حج در ۹ نوامبر ۲۰۱۶ قاسم پایان داعش را اعلام کرد و ماجرای دوستی سلیمان و گرفتن عکس یادگاری با سلیمانی به پایان رسید.

سلیمان در پایان کتاب ذکر کرده است که در اوایل سال ۱۴۰۱ همچنان فرمانده تیپ امام حسین (ع) بوده و لشکر فاطمیون به عنوان پشتیبانی در سوریه حضور دارد. او هنوز راه درازی در پیش دارد و نمی داند چه سرنوشتی در انتظارش است و آیا تا پایان عمر با همان باورها و در همان مسیر باقی می ماند؟

در بخشی از این کتاب می خوانیم:
«دوست دارم با حاج قاسم عکس یادگاری بگیرم نه اینکه به پلیسی که مدارک مهاجران را در ایران چک می کند نشان دهم. می خواستم اولین دیدارم با این مرد بزرگ را به یاد بیاورم. ماشین روی گل و لای جاده لیز می خورد. سوتی آشنا شنیدم. مغزم سریع پیغام داد که این سوت خمپاره ۸۱ بود که در یک ثانیه همین نزدیکی ها فرود آمد… چند خمپاره به اطراف ماشین خورد و همه جا تاریک و سرد شد… حتما شهید شده بودم. «من حتی یک عکس هم با حاج قاسم نگرفتم تا شهادتم بنر شود و روی دیوار چهارراه کاشانی گذاشته شود.

کتاب «گردشگر» به تازگی توسط «جم جم» در ۲۸۰ صفحه و با قیمت ۸۸ هزار تومان منتشر شده است.