دومین جشنواره ملی «آیین سرخ» برگزار می شود.گزارش کردن خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) جشنواره الگوی سرخ یک رویداد ملی است و با حضور ۳۳ نهاد مختلف از جمله خانه کتاب و ادبیات ایران و خبرگزاری ایبنا برگزار می شود. شعار انتخاب شده برای این رویداد «نهضت هنری و تبیین جهاد» است.

این جشنواره به همت معاونت فرهنگی آموزشی بنیاد شهید و امور ایثارگران برگزار می شود و علاقه مندان به شرکت (اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی) در این رویداد باید دارای یک یا چند اثر در زمینه جهادی، توضیحاتی در زمینه باشند. ایثار و شهادت، اعلام گام دوم انقلاب، قهرمانی. ، فداکاری اجتماعی، دیپلماسی ایثارگر، خودباوری – یکپارچگی ملی و قدرت نرم.

آثار نقد شده این جشنواره در بخش اینفوگرافیک، گرافیک موبایل، مجله تصویری، بازی های رایانه ای و نرم افزار تلفن همراه است. (بازی های کامپیوتری و نرم افزارهای موبایل فقط به صورت پلن یا دمو قابل دانلود هستند)

داوطلبان شرکت در جشنواره ملی «مدل قرمز» برای ثبت نام و ارسال آثار خود تا ۱۹ شهریورماه سال جاری با این لینک تماس بگیرند. پس از ارزیابی آثار در هر بخش، سه برگزیده معرفی می‌شوند که علاوه بر لوح و تندیس جشنواره، جوایز ۷۰ میلیون و ۵۰ میلیون و ۳۰ میلیون دلاری به آنها اهدا خواهد شد.

رحیم نریمانی مدیر کل اسناد و انتشارات بنیاد شهید و امور ایثارگران در گفت و گو با اصحاب رسانه درباره اهمیت برگزاری این مراسم با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری بر «جهاد تبیینی» و لزوم روشنگری در وی یادآور شد: البته این کار در زمینه ترویج فرهنگ ایثار و شهادت بسیار حائز اهمیت است. اساساً «هنر» به عنوان زبان مشترک همه مردم، گویاترین رسانه برای جهاد تبیین و روشنگری در عرصه فرهنگ مقاومت است. شعار دومین جشنواره «روبان قرمز» بر اساس پیشنهادات مقام معظم رهبری در حوزه «جهاد برای تبیین» انتخاب شد.