دو پتوی من باید در هر مدرسه و کلاس درس خوانده شود


خبرگزاری کتاب ایران (ابنا) فرزانه رحمانی«دو پتوی من» نوشته ایرنا کوبالد و فریا بلک وود داستان دختری فراری به نام کارتویل است که در کتاب الوی ترجمه شد. این اثر داستان مشکلات او برای ادغام در فرهنگ جدیدش است. کارتویل مدت کوتاهی پس از شروع جنگ در کشورش، همراه با عمه اش به کشور جدیدی نقل مکان می کند. همه چیز در کشور جدید برای دختر عجیب است. مردم، زبان، غذا، گیاهان و حیوانات و حتی باد متفاوت هستند. کلمات و آواهای کشورش او را مانند پتو می پوشاند و احساس امنیت می کند. گاهی می خواهد برای همیشه زیر پتوی کهنه پنهان شود. اما وقتی در پارک با دختری روبرو می شود که به او لبخند می زند، نگرش او به سرعت تغییر می کند.

در ابتدا او دختری بسیار شاد در روستای زادگاهش بود. اما پس از فرا رسیدن جنگ، او خود را در کشور جدیدی می یابد که در آن کارهای عجیب و غریب انجام می دهد. عجیب ترین چیز در مورد او زبان است. هیچ کس مثل او صحبت نمی کند: «احساس می کردم زیر آبشاری از کلمات ناشناخته ایستاده ام. آبشار سرد بود. آن موقع احساس تنهایی می کردم. انگار دیگر من نبودم.»

دو پتوی من یک کتاب تصویری بسیار قدرتمند در مورد تجربه مهاجرت است. کوبالد خود یک مهاجر اتریشی چند زبانه به استرالیا است که به کودکان بومی در جوامع دورافتاده استرالیا آموزش می دهد. «دو پتوی من» الهام گرفته از دوستی دختر کوبالد و یک کودک سودانی است. او در مدرسه ای نزدیک مرز مکزیک تدریس می کرد که اکثر دانش آموزان آن مهاجر یا فرزندان مهاجر بودند.داستان از منظر شخصیت اصلی Cartwheel روایت می شود. استفاده از ضمایر شخصی به خواننده این امکان را می دهد که با شخصیت اصلی ارتباط برقرار کند. روایت اول شخص به خواننده فرصت می دهد تا انگیزه ها، اعمال و احساسات خود را عمیق تر بررسی کند. در این داستان، ایرنا کوبالد از آبشار به عنوان استعاره ای برای زبان عجیب و غریب و ناشناخته ای که کارتویل می شنود استفاده کرد. او برای برانگیختن تخیل خواننده از تشبیه استفاده می کند تا مخاطب زبان خارجی را آبشار ببیند.

فریا بلک وود تصاویر شگفت انگیزی را برای کتاب ترسیم کرد. بلک وود به خوبی از آبی و نارنجی که رنگ های مکمل یکدیگر هستند استفاده کرده است. آنها به زیبایی فرهنگ های مختلفی را منعکس می کنند که Cartwheel با آن روبرو است. هر بار که Cartwile را در محیط جدیدش می بینیم، او رنگ نارنجی روشنی به تن دارد که نماینده کشور خود است. در محیط جدید که ترکیبی از رنگ های سرد است، نه تنها احساس می کند خاص است، بلکه خوانندگان نیز متوجه این تفاوت شده و با او همدردی می کنند. وقتی کارتویل و دوست جدیدش با هم پیوند می‌خورند، او به تدریج شروع به پذیرش چیزهای جدید در زندگی خود می‌کند و او را از رنگ کاملاً نارنجی به ترکیبی از نارنجی و آبی تبدیل می‌کند. این تصویر شگفت انگیزی از دشواری پذیرش یک محیط جدید توسط تازه واردان است.پتوهای او نمادی از زندگی گذشته و حال اوست. پتویی که از کشورش آورده است مانند لباس هایش نارنجی گرم و قرمز و زرد است. او در زیر یک پتوی قدیمی که از خاطرات و افکار خانه ساخته شده است، مکانی امن برای خود ایجاد می کند. با گذشت زمان، Cartwheel شروع به بافتن یک پتوی جدید می کند – یک پتوی دوستی و یک حس جدید تعلق. پتوی جدید او با پتوی قدیمی متفاوت است. این را می توان در جزئیات شکل هایی که در هر دو پتو وجود دارد مشاهده کرد. اما در نهایت پتوی جدید به همان اندازه گرم و آشنا خواهد بود. این اتفاق زمانی می افتد که او دختری را در پارک می بیند که برای او دست تکان می دهد و لبخند می زند. این دختر با رنگ های آبی کم رنگ، زرد و سبز در تضاد با رنگ های نارنجی و قرمز گرم Cartville به تصویر کشیده شده است. از آنجایی که دخترها زمان بیشتری را با هم می گذرانند، او کلماتی را برای او می آورد و از او می خواهد چندین بار آنها را تکرار کند. بلک‌وود کارتویل را نشان می‌دهد که پرنده‌ای کاغذی را در دست دارد، سپس درخت، برگ و چتر را بیرون می‌کشد. به زودی، در پتوی قدیمی Cartwheel، پتوی جدیدی را می بینیم که رنگ های سرد دختر و دنیای او و نمادهایی را که با او به اشتراک می گذارد، به ارمغان می آورد. حتی در حالی که پتوی جدید دختر به آرامی ساخته می شود، او رنگ هایی را وارد می کند که با خود قدیمی اش در تضاد است و تصویرگر لایه دیگری به داستان اضافه می کند.

یکی دیگر از بخش های فوق العاده این داستان، نحوه ترسیم زبان است. کلماتی که مردم در اطراف دختر می گویند تقریباً مانند برش کاغذ است. در حالی که دوستش در حال یادگیری زبان است، برش های کاغذی جدیدی برای پتو به او می دهد. یک راه واقعا منحصر به فرد و تخیلی برای نشان دادن یادگیری واژگان. تصاویر کاملاً با متن ترکیب شده و هر صفحه را تکمیل می کنند.با دو پتوی من، کبالد و بلک‌وود کتابی خلق کرده‌اند که جابه‌جایی فرهنگی، تنهایی و غم ناشی از آن را برای کودکان ملموس می‌کند و در عین حال کتابی درباره صبر، پذیرش و دوستی به اشتراک می‌گذارد. این اثر کتابی است که باید در هر مدرسه و هر کلاسی خوانده شود.

این کتاب توسط انتشارات سفران برای گروه های سنی ب و ج منتشر شده است که با توجه به ظاهر شاعرانه و استعاره محجبه در کتاب، لازم است گروه سنی ب با مربی و مجری کتابخوانی همراه باشد. اگرچه مخاطبان کتاب کودکان هستند; اما به دلیل پیام های زیربنایی متن در مورد تغییر، سازگاری، تنهایی، انعطاف پذیری و بازسازی هویت در یک محیط جدید، می تواند برای بزرگسالان نیز بسیار الهام بخش باشد.