دکتر انوشه متخصص تغذیه اثرات داروهای لاغری


متخصصان تغذیه ، پزشکان و رسانه ها همواره در مورد استفاده از داروهای لاغری هشدار داده اند ، اما متأسفانه شاهد افزایش عرضه و معرفی این داروها با نام های متفاوت و اثرات معجزه آسا هستیم. دلیل محبوبیت عمومی این داروها تبلیغات زیادی است که در مورد آنها انجام شده است. برخی بعنوان چربیهای 100٪ گیاهی و طبیعی به بازار عرضه می شوند ، برخی می گویند با مصرف داروهای تجویز شده نیازی به رژیم غذایی و ورزش نیست ، برخی دیگر ادعا می کنند که داروهای آنها بخشی از بدن هستند. و به عنوان چیز دیگری به بازار عرضه می شود. چربی سوز ها؛ در حالی که چربی تنها با افزایش فعالیت بدنی و ورزش سوزانده می شود.

یکی دیگر از دلایل محبوبیت این داروها این است که بسیاری از افراد چاق به دنبال راه های کوتاه و سریع برای کاهش وزن هستند و نمی خواهند خود را با رژیم و ورزش اذیت کنند ، آنها به دنبال معجزه هایی هستند که از بسیاری جهات اتفاق می افتد. روش ها و روش ها به من انواع مختلفی از کمربند ، ژل و رژیم غذایی و غیره را امتحان کرده ام. بدون اینکه یکبار و برای همیشه یک مسیر منطقی و اصولی را انتخاب کنید. اطلاعات نادرست در مورد عوارض جانبی این داروها نیز ممکن است دلیل باشد.

در رابطه با استفاده از داروها باید توجه داشت که داروهای لاغری وقتی با رژیم و ورزش ترکیب شوند م effectiveثر هستند و باید زیر نظر متخصص تغذیه مصرف شوند. افرادی که از این داروها استفاده می کنند باید توجه داشته باشند که نمی توان این داروها را برای مدت طولانی مصرف کرد. در بسیاری از موارد مشاهده می شود که فرد پس از قطع مصرف دارو به وزن قبلی خود بازگشته است. همچنین ، مصرف این داروها به این معنا نیست که فرد می تواند هر آنچه می خواهد بخورد. افرادی که از داروهای لاغری استفاده می کنند ، اگر بیماری دیگری دارند و برای آن بیماری مصرف می کنند ، باید از تداخلات دارویی خود آگاه باشند.

انواع داروهای لاغری

1داروهای بی اشتهاییرایج ترین این داروها سیبوتراسین است که با مارک های Redactyl و Meridia به بازار عرضه می شود و سایر کاتکول آمین ها مانند دوپامین و فنفلوراسین که مانع از بازجذب انتقال دهنده های عصبی مانند سروتونین و نورآدرنالین می شود. و در نتیجه مقدار آنها را در خون افزایش می دهد. با افزایش سطح آنها ، فرد احساس گرسنگی کمتری می کند و احساس سیری می کند. عوارض جانبی شامل سردرد ، خشکی دهان ، افسردگی ، فشار خون بالا و تپش قلب ، بی خوابی ، اضطراب ، یبوست و بی نظمی قاعدگی است.

2داروهای جذب چربی از جمله این داروها می توان به Jincal ، Orlistat و Venostat اشاره کرد. با مهار آنزیم لیپاز ، این داروها می توانند جذب حدود 30 درصد چربی خورده شده را مهار کنند. باید گفت که این داروها فقط روی چربی ها تأثیر می گذارند و برای جذب پروتئین ها و کربوهیدرات ها مصرف می شوند. آنها هیچ تاثیری ندارند و اگر فردی با مصرف این داروها کربوهیدرات و پروتئین بیش از حد مصرف کند ، قطعاً چاق می شود. بنابراین ، مصرف غذاهای شیرین و گوشت ها با مصرف این دارو افزایش نمی یابد. عوارض جانبی این داروها شامل اسهال ، سوزش سر دل شدید ، مدفوع چرب و کمبود ویتامین های محلول در چربی (A ، E ، D ، K) است.

3ضد افسردگیبرخی داروهای ضد افسردگی مانند سیتا لوبروم و فلوکستین ، بازجذب سروتونین را مهار کرده و در نتیجه اشتها را کاهش می دهند. لازم به ذکر است که استفاده از این داروها که برای درمان افسردگی و بیماریهای عصبی استفاده می شود و در افراد سالم عوارض جانبی خواهد داشت.

4مانع جذب کربوهیدرات می شوداز جمله آنها می توان به carboblocker و carbocilim اشاره کرد. این داروها با مهار آنزیم آلفا آمیلاز متابولیسم کربوهیدرات ها یا نشاسته را مهار می کنند. عوارض جانبی این داروها شامل افزایش گاز روده ، اسهال و سوزش سر دل است.

5داروهای حجمی: اینها شامل Agar Agar ، Fiber Clear ، Slim و Dineburn هستند و معمولاً به صورت پودر در دسترس هستند. این پودرها حاوی فیبر هستند و با اسید معده و آب مخلوط می شوند و حجم زیادی در معده دارند. به این ترتیب آنها احساس سیری کامل و سیری ایجاد می کنند. عوارض جانبی احتمالی این داروها شامل اسهال ، سوزش سر دل و کاهش جذب مواد معدنی مانند کلسیم ، منیزیم ، روی و آهن است.

بسیاری از داروهای لاغری دیگر وجود دارد که با نام های مختلف ارائه می شوند ، مانند زنادرین ، تانوت ، ال کارنیتین ، هیدروکسی کات ، جنیترکس ، رجینون و غیره که همانطور که گفته شد همه عوارض جانبی دارند و در صورت مصرف آنها باید با آنها مشورت کنید. به با متخصص تغذیه متخصص مشورت کرد.

پس از کاهش وزن ، خستگی و خستگی مداوم وجود خواهد داشت. به گفته یک متخصص تغذیه ، کاهش وزن مناسب تنها با تنظیم رژیم غذایی متعادل بر اساس وزن ، قد ، سن و سایر خصوصیات فردی ، افزایش فعالیت بدنی و ورزش و ایجاد تغییر در شیوه زندگی و اصلاح عادات و رفتارهای غذایی امکان پذیر است.

دیدگاهتان را بنویسید