راهنمای یک نوجوان برای شناسایی هوش های چندگانهگزارش کردن خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا).“تو باهوش تر از چیزی هستی که فکر می کنی!” این نام کتابی است که به تازگی توسط انتشارات هوش ناب منتشر شده است. این کتاب به معرفی هوش های چندگانه می پردازد و نظریه هوش چندگانه هاوارد گاردنر را به زبانی ساده و شیرین برای خوانندگان توضیح می دهد. مخاطبان اصلی این کتاب نوجوانان دوازده سال به بالا هستند، اما این کتاب برای والدین، معلمان و سایر علاقمندان به روانشناسی و خودشناسی نیز جذاب و مفید است.

توماس آرمسترانگ یک چهره شناخته شده بین المللی در زمینه یادگیری و آموزش است و ۱۹ کتاب پرفروش در زمینه آموزش و توسعه انسانی نوشته و جوایز متعددی را از آن خود کرده است. آرمسترانگ تصمیم گرفت بیش از چهل و پنج سال تجربه کاری و تحقیق خود را در زمینه آموزش و یادگیری، به ویژه بر اساس نظریه هوش های چندگانه گاردنر، مستقیماً با نوجوانان به اشتراک بگذارد.

نویسنده در مقدمه توضیح می دهد که نوجوانان با مطالعه این کتاب نه تنها می توانند خود را بهتر بشناسند، بلکه با شناخت انواع هوش و استعدادهای درون خود به رشد خود کمک کنند. به گفته آرمسترانگ، دانستن بیشتر و بیشتر با هوش های چندگانه به توسعه روابط اجتماعی با افراد دیگر نیز منجر می شود. زیرا به شناخت تفاوت های فردی و تنوع جامعه بشری کمک می کند و نمی خواهیم همه را در قالب های از پیش تعیین شده و یکسان قرار دهیم.

در تعاریف سنتی هوش، به ویژه آنچه در آزمون‌های استاندارد هوش اندازه‌گیری و ارزیابی می‌شود، بیشتر مبتنی بر توانایی هوش ریاضی – منطقی و هوش کلامی است. با این حال، گاردنر معتقد است که افراد حداقل ۹ حوزه مختلف هوش دارند که هیچ کدام برتر از دیگری نیست. هوش کلامی، هوش بصری، هوش موسیقایی، هوش طبیعی، هوش درون فردی، هوش بین فردی، هوش حرکتی، هوش ریاضی ـ منطقی و در نهایت هوش وجودی (هستی‌شناختی) طیف وسیعی از توانایی‌های انسان را نشان می‌دهد و نه تنها هوش و استعداد را نشان می‌دهد. افراد متفاوت هستند، اما روش های یادگیری و آموزش آنها نیز بسته به اینکه در کدام جنبه از هوش قوی تر هستند، متفاوت است.

این کتاب در ۹ فصل که هر فصل به معرفی یکی از هوش های چندگانه اختصاص دارد، علاوه بر یک مقدمه کلی، شامل راهکارهایی برای کمک به تقویت نقاط قوت افراد و بهبود نقاط ضعف افراد در زمینه جنبه های مختلف هوش می باشد. همچنین در ابتدای هر فصل یک خودآزمایی برای سنجش میزان توانایی فرد در هوش مربوطه وجود دارد و در هر فصل نکات و اطلاعات جالبی در مورد هر یک از هوش ها در قالب «آیا می دانستید که ؟” جعبه ها. ایناهاش.

این کتاب توسط نوگل روحانی در ۲۰۸ صفحه مصور و رنگی ترجمه و در ۱۰۰۰ نسخه توسط انتشارات هوش ناب در تابستان ۱۴۰۱ منتشر شده است.