رسوایی جدید رسانه های خارجی درباره مجوز کتاب


گزارش کردن خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)هدی حدادی، نویسنده، شاعر و تصویرگر کودک سه روز پیش در توییتی اعلام کرد که مجوز کتاب تست دوستی او صادر نشده است. وی در این توئیت نوشت که ناشرش به او اطلاع داده است که مجموعه شعر نوجوان او به دلیل کلمه آبان و یک چند کلمه دیگر!


دقایقی پس از انتشار این توییت، خبری در اختیار رسانه های خارجی قرار گرفت و برای مدت کوتاهی تیتر اخبار این رسانه ها به تصویر این بانوی شاعر و سخنان او اختصاص یافت؛ در نتیجه موج سیاه رسانه ای علیه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شکل گرفت.


هدی حدادی یک روز پس از توئیت جنجالی و ادعای کذب نویسنده در توییتی نوشت: «طبق مدارکی که دریافت کرده اطلاعات نادرستی به او داده شده و در دستورالعمل فقط نوشته شده که کتابش نوجوان نیست. و باید در بخش بزرگسالان قرار گیرد.”


در اطلاعیه ۲۱ مردادماه سال جاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همه چیز به صراحت توضیح داده شده است. در این نامه آمده است: «از آنجایی که برخی از مطالب مندرج در کتاب مطابق با ضوابط و مقررات انتشار نیست، موارد ذیل جهت اصلاح و اقدام لازم گزارش می گردد. لازم است پس از تصحیح فایل جدیدی به کتاب پیوست شود. در ادامه خاطرنشان می‌شود: «این کتاب یک آهنگ بزرگسال است، باید در قالب آهنگ بزرگسالان بارگذاری شود و پس از بارگذاری فایل جدید، آن را به واحد بزرگسالان تغییر دهید».


گفتنی است احسان میرباقری، مدیر انتشارات «گویا» در گفتگو با اصحاب رسانه به ابلاغیه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اشاره کرد. وی گفت: از ۲۰ عنوان کتاب کودک که برای اخذ مجوز در سامانه اداره کل توسعه کتاب و کتابخوانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ثبت نام کردیم، چهار عنوان مربوط به رده سنی بود. به دلیل مضمون آنها مسترد شد و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی آنها را رد کرد و در اطلاعیه ۲۱ مرداد ۱۴۰۱ فقط یک مطلب را اعلام کرد و آن اینکه این ۴ جلد کتاب شعر بزرگسالان است و باید طبق آن تنظیم شود. به قالب کتاب بزرگسالان. ، و پس از استقرار به واحد بزرگسالان ارسال می شوند.

وی همچنین با ابراز تأسف از رفتار شاعر هدی حدادی تاکید کرد: در ابلاغیه هیچ نکته و حرف دیگری وجود ندارد و متأسفانه شاعر اطلاعات نادرستی به وی داده است که فردی با ابلاغیه وزارت فرهنگ آشنایی ندارد. ” و او را راهنمایی اسلامی کرد و بدون تماس و کسب اطلاعات دقیق از ناشر، اخبار جعلی را در صفحه شخصی خود در فضای مجازی منتشر کرد و متاسفانه آن را به ناشر نسبت داد.


حال با وجود این اطلاعیه، بدون اطلاع از دلیل بازنگری کتاب نویسنده، به وی اطلاع داده شد که اثر وی به دلیل کلمه «ابان» و چند کلمه دیگر از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مجوز دریافت نکرده است و شما را نمی پذیرد. بدون تایید دوباره دریافت کنید. اسناد منتشر شده این اثر، اثری است که باید به دنبال رد بدخواهان فرهنگ و جامعه فرهنگی کشور بود.

تجربه سال‌های اخیر نشان می‌دهد که رسانه‌های بیگانه همواره به‌دنبال فرصتی برای حمله به نظام جمهوری اسلامی هستند، سعی می‌کنند بر باورهای مخاطبان خود تأثیر بگذارند، اطلاعات نادرست و مطابق با اهداف از پیش تعیین شده القا کنند. ، اذهان عمومی را تشویش می کند


در چاپ اخیر با توجه به اینکه یکی از بهانه های رایج هجمه رسانه ای به جمهوری اسلامی ایران بحث ارزیابی کتاب بود، انتشار این توییت دستمایه سردبیران و خبرنگاران این رسانه های معاند قرار گرفت. در سال‌های اخیر، برخی ناشران، نویسندگان و شاعران همواره نکاتی نادرست و دور از ذهن را مطرح می‌کنند تا بهانه و خبر خوبی برای این رسانه‌ها فراهم کنند، رسانه‌هایی که با انتخاب موضوعات روز با استفاده از تکنیک‌های روز، فعالیت‌های رسانه‌ای خود را حول محور این رسانه‌ها تشکیل می‌دهند. گفتمان ها


خوشبختانه در سال‌های اخیر با تقویت سواد رسانه‌ای در بین عموم مردم تا حد زیادی شناخته و خنثی شد و بخش بزرگی از جامعه می‌دانستند چگونه از شر امواج رسانه‌ای هدفمند خلاص شوند.


این در حالی است که از ناشران، نویسندگان و شاعران نیز انتظار می‌رود که از فعالیت‌های خود با صادر اطلاع‌رسانی کنند و مدارک مستندی در دست داشته باشند و با انتشار اخبار کذب و جعلی به دشمن کمک نکنند تا پازل‌های اشتباه خود را جمع و جور کنند.