رشد ۵۱ درصدی تولید کتاب کودک؛ جهشی برای غلبه بر رکودگزارش کردن خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)بررسی وضعیت نشر کتاب در بهار ۱۴۰۱ نسبت به همان زمان یعنی بهار ۱۴۰۰ حکایت از رشد بیشتر شاخص ها دارد. بر اساس آمار خانه کتاب و ادبیات ایران، در سه ماهه نخست سال جاری، در مجموع ۲۶ هزار و ۳۶۶ عنوان کتاب در کشور منتشر شده است که از این تعداد ۱۸ هزار و ۲۳۹ عنوان کتاب مؤلف و ۸ هزار و ۱۲۶ عنوان کتاب ترجمه شده است. . مقایسه بر اساس شاخص «تعداد عناوین منتشر شده» رشد ۵۲ درصدی را نشان می دهد. در بهار ۱۴۰۰ تعداد عناوین منتشر شده ۱۷۳۷۰ عنوان بود.

از مجموع کتاب‌های منتشر شده در سه ماهه نخست سال، سهم کتاب‌های کودک و نوجوان ۳ هزار و ۹۲۷ عنوان است. در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته که ۲۶۰۷ عنوان در این حوزه منتشر شده بود، شاهد رشد ۵۱ درصدی هستیم.


در تحلیل وضعیت نشر، یکی از شاخص های اساسی تعداد کتاب است. چرا که تعداد نسخه های منتشر شده، حداقل به زبان آمار، سهم کتاب را در سبد خرید مردم می گوید. تحلیل پایگاه خانه کتاب و ادبیات ایران نشان می دهد که در سه ماهه نخست امسال ۶ میلیون و ۲۵۸ هزار و ۹۰۸ عنوان کتاب در گروه کتاب های کودک و نوجوان منتشر شده است. در حالی که بهار گذشته این شاخص ۴ میلیون و ۲۸۱ هزار و ۱۶۳ نسخه بود; بنابراین از نظر تعداد، کتاب کودک و نوجوان در سه ماهه نخست سال رشد چشمگیری ۴۶ درصدی داشته است.

ما می دانیم که شیوع ویروس کرونا تأثیر قابل توجهی بر همه شاخص های انتشار داشته است. برای مثال، تولید کتاب در سال ۱۹۹۹ – زمان تأثیر شدید کرونا بر انتشار – مجموعاً ۹۴۵۹۹ چاپ اول و تجدید چاپ شد. در حالی که در سال ۲۰۱۸ این میزان برابر با ۱۰۵۴۰۰ بار چاپ بوده است. این به معنای کاهش ۱۰.۲ درصدی است.

این در حالی است که نشریه کودکان و نوجوانان در جریان اپیدمی کرونا آسیب جدی دید. بر اساس آمار، در سال ۲۰۱۸، ۱۷۹۱۰ عنوان در این حوزه و در سال بعد، ۱۴۲۲۵ عنوان کتاب در حوزه کتاب کودک و نوجوان منتشر شده است. به عبارت دیگر، کاهش ۲۰ درصدی. این کاهش تنها در یک سال نشان دهنده آسیب پذیری این شاخه از کسب و کار نشر است.

همانطور که قبلا اشاره کردیم، تعداد کتاب های کودک و نوجوان در سه ماهه اول سال ۴۶ درصد نسبت به سال گذشته رشد داشته است. اگرچه هنوز کمی زود است که بر اساس سه ماهه اول سال، در مورد بهبود نشر کتاب کودک و حفظ روند صعودی آن، حداقل از نظر عددی، نتیجه گیری کنیم. اما نمی توان این نرخ رشد را به ویژه پس از رکود ناشی از کرونا نادیده گرفت.

جهشی در تولید و رشد تعداد کتاب های کودک و نوجوان دیده می شود، در حالی که افزایش قیمت کاغذ و وضعیت اقتصادی بازار کتاب را در چند سال گذشته تحت تاثیر قرار داده است. از این رو به نظر می رسد رشد ۴۶ درصدی تعداد کتاب های کودک و نوجوان چشم انداز روشنی را برای نشر کتاب کودک ایجاد کرده است.

کتاب کودک و نوجوان در سه ماهه اول سال نسبت به مدت مشابه در دو شاخص تالیف و ترجمه افزایش داشته است. بر اساس داده های آماری، تا پایان سه ماهه اول سال ۱۴۰۰، هزار و ۴۰۶ عنوان نویسنده در حوزه کودک و نوجوان منتشر شد. این آمار با رشد ۵۲ درصدی به ۲۱۴۴ عنوان رسید. در زمینه ترجمه نیز شاهد روند صعودی هستیم. در بهار ۱۴۰۰ تعداد ۱۲۰۱ عنوان کتاب برای کودکان و نوجوانان ترجمه شده بود که در همین مدت این تعداد به ۱۷۸۳ عنوان رسید. یعنی رشد ۴۸ درصدی.

بررسی اجمالی رابطه تألیف و ترجمه در سه ماهه نخست سال نیز نشان می دهد که سهم تألیف ۵۵ درصد و سهم ترجمه ۴۵ درصد است. اگرچه پیشتازی تالیف از نظر ترجمه در سه ماهه نخست امسال چندان چشمگیر نیست، اما قابل تامل است. زیرا می دانیم که یکی از انتقادات جدی در حوزه نشر کتاب کودک، تاثیر چشمگیر کتاب های ترجمه شده در بازار کتاب بوده است. بدون شک نمی توان جلوی ترجمه کتاب به ویژه در حوزه کودک و نوجوان را گرفت، اما آنچه موضوع ترجمه کتاب کودک را مهم می کند تاثیر آن بر مخاطب است.

نشر کودک و نوجوان با حفظ جایگاه خود و تولید ۳۹۲۷ عنوان کتاب همچنان پس از ادبیات در رتبه دوم قرار دارد که به معنای سهم ۱۵ درصدی از این حوزه است.

به نظر می رسد رشد ۵۱ درصدی تولید کتاب کودک و نوجوان در سه ماهه نخست سال نسبت به مدت مشابه سال گذشته علاوه بر دو رقم برگزاری سی و سومین دوره نمایشگاه بین المللی کتاب تهران با رویکرد جدید و حذف محدودیت‌های کرونا نیز ریشه در دلایل دیگری دارد. از جمله امیدهای سازمان نشر برای برنامه های کلان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت سیزدهم در حوزه کتاب.