رمانی به دشمنی معاویه با امیرالمومنین علیه السلامبه گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)رمان «دشنام» داستان امیرزاده به نام زید است که گرایشات علوی دارد. زید به دستور پدرش با رسول معاویه که خواستگار خواهرش است همراهی کرد تا او را در سفر همراهی کند. زید می خواهد در این سفر رسول را امتحان کند و بفهمد آیا رسول شایسته ازدواج با خواهرش است یا خیر. زید در این سفر متوجه شد که فرستاده اسامی افرادی است که قرار است به جرم اهانت به حضرت علی (ع) مجازات و کشته شوند. زید که از دوستداران امام علی (ع) است می خواهد این نامه را بگیرد و آن را از بین ببرد، اما فرستاده خلیفه متوجه می شود و زید دچار مشکل می شود و این تازه شروع ماجراست…

معاویه از آنجایی که انسان بسیار باهوشی بود و از همه ابزارها برای رسیدن به هدف خود استفاده می کرد، از طرق مختلف مانند جعل احادیث و تظاهر به اسلام، توانست مردم را با خود و مخالفان خود متحد کند. یکی از مهمترین راههای تبلیغ او استفاده از لعن و نفرین بود.

بر اساس روایات متعدد تاریخی، حاکمان آن حضرت علی (ع) را علنا ​​و در نماز جمعه لعن کردند. این سنت توسط معاویه پایه گذاری شد و پس از ۶۰ سال، عمر بن عبدالعزیز به فرمانداران خود دستور داد که این سنت را ترک کنند و هرگز حضرت علی (ع) را نفرین نکنند. این واقعه تاریخی اساس رمان داشنام است.

این رمان با فرم و زبان و فضای مناسب خود توانست مخاطب را به سفری به دل تاریخ ببرد و اتفاقات آن دوران را دنبال کند. این حادثه عاملی است که موضوعات تاریخی را جذاب می کند و مخاطب را وارد حس و حال و هوای تاریخ می کند. این اثر کتابی چندصدایی است که از زبان شخصیت های مختلف و دیدگاه های متفاوت روایت می شود.

در بخشی از این رمان می خوانیم:
آیا این نشانه ها را می بینید؟ طرابین هر منطقه دور هم جمع شدند، کسانی که با امیر معاویه بیعت کردند و سب علی گفتند. بقیه زمان را صرف کردم. قرمزها به تعداد خون های ریخته شده و سبزها تعداد وعده هایی است که در قصر قزره اموی دادم. من مثل خرس نر پنجه هایم را روی صورت این سرزمین دراز کردم و پشتم را مالیدم، اما تو که دود چراغ خوردی بگو کدام یک از ما حق حکومت داریم؟ من؟ یا این سطل زباله سطل زباله است؟”

رمان «دشنام» نوشته سیدمحسن امامیان در ۱۵۰ صفحه و به قیمت ۵۸ هزار تومان در نشر «نشر کتاب یامکاران» منتشر شده است.