روایاتی از هیئت مسجد اراک در محرم منتشر شدگزارش کردن خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به گزارش روابط عمومی انتشارات سوره مهر، «پرچم در احتاز» نام جدیدترین محصول موسسه هنرهای رسانه ای سلوک نوشته سامیه جمالی است که توسط انتشارات سوره مهر منتشر شده است. این کتاب شامل مجموعه روایی مستمر و منسجمی از ده شب عزاداری در اولین محرم الحرام مسجد اراک تهران است.

سامیه جمالی، نویسنده، روزنامه نگار و مدرس داستان نویسی، پیش از این کتاب «زنی که مترسک شد» را نوشته بود.

جمالی راوی شب های عزاداری سالار شهیدان در هیئت حسینجان مسجد اراک پرچم در اهتاز است. وی از حضور مردم بازگو کرد، مردمی که با وجود همه محدودیت ها پرچم سیدالشهدا(ع) را بالا گرفته و به رهنمودهای بهداشتی پایبند بودند.

این کتاب شامل ۱۱ فصل می باشد. فصل اول روایتی است از رابطه نویسنده با محرم و هیئت حسینجان. هر یک از فصل های زیر به یکی از شب های دهه اول محرم ۱۳۹۸ اختصاص دارد.

در بخشی از فصل آغازین این کتاب می خوانیم:
روزی که کووید ۱۹ جهان را فرا گرفت و نسل ما از نزدیک و فراتر از کتاب های تاریخی با مفهوم اپیدمی مواجه شد، اولین دغدغه بچه های هیئت ها این بود: محرم. آنها در صفحات مجازی خودشان می نوشتند، در تابلوهای شخصی شان نوحه می خواندند و تجلیل می کردند، شعر می گفتند و توسل می کردند. گفتند شب های رمضان و قدر را جلوی تلویزیون گذراندیم، محرم را چه کنیم؟ گفتم: بابا چقدر بدبین هستند. هوا گرم می شود تا محرم پزشکان قول دادند که ویروس کرونا در گرمای تابستان از بین می رود. و من نگران محرم بدون ارک نبودم. به طور کلی ماه محرم بدون پسوند ارقا برای من چیزی خارج از حالت طبیعی است. مثلاً فرض کنید فردی کبد و ریه ندارد. کشتی برای خانواده من فرهنگ است، بخشی از جریان و شیوه زندگی… »

انتشارات سوره مهر، پرچم در احتاز را در ۱۴۸ صفحه و در شمارگان ۳۰۰ نسخه منتشر کرد.