روایتی از پیچیدگی وحشتناک خرد مدرنبه گزارش خبرنگار آژانس کتاب ایران (ایبنا) رابرت موزیل نویسنده‌ای بود که به نظر می‌رسید مارسی دوساده و فئودور داستایوفسکی را در سال‌های اولیه قرن بیستم، در هم پیچیده‌شده، احضار کرد! ایده عمیقا مدرن موزیل لایه‌های روان‌شناختی انسان را مورد بررسی قرار داد، که به آرامی متوجه شد که جهان به اندازه بیرون آن پیچیده است. کاوش‌های روان‌شناختی استادانه و متهورانه او لقب «کالبد شکافی زندگان» را برای او به ارمغان آورده است، در حالی که زبانش از لطافت شاعرانه نیز بهره می‌برد و حتی می‌توان او را تنها ترانه سرای خردمندان دانست.

رابرت موسیل در ۳۰ سالگی اولین شاهکار خود را با عنوان «مشکلات جوان ترل» نوشت که درباره سه دوست نوجوان است که تصمیم می گیرند دزد همکلاسی خود را با شکنجه و بدون توجه به اخلاق انسانی مجازات کنند. مشکلات ترل های جوان چالشی برای افرادی است که هیولاهای درونی خود را در زیر ادب شنیع خرد مطلق مدرنیته پنهان کرده اند. Monstrosity لایه های زیادی دارد که پیچیده ترین آنها در درون مرد سفید پوست غربی قرار دارد و داستان ترلوس و دوستانش نمونه ای از این پیچیدگی وحشتناک است که هرگز تمام نمی شود!

این اثر به دقت نشان می دهد که چگونه غرایز شنیع، خشمگین و بدوی در پشت روکش نازک نجابت مدنی پنهان می شوند.

اکشن رمان در اتریش در آغاز قرن بیستم است و به سال‌هایی برمی‌گردد که این کشور با بسیاری از مردمان و قبایل اسلاو در قالب یک امپراتوری خشن حکومت خشونت‌آمیز داشت.

در این داستان شخصیت‌ها با رفتارهای کوچک و اعمال خشونت‌آمیز خود به عنوان نماینده و نمادی از انحطاط اشرافیت جامعه ظاهر می‌شوند که خیرخواهی، خانه‌داری و منطق در آن شکسته می‌شود و جستجوی امنیت درد و عجز می‌آورد. گرچه در زندگی این جوان خوش فکر، به شهادت این رمان، خطر جهش به سوی شر، حضور خفته تری دارد.

در بخشی از این رمان آمده است:
«بله، یک فرض مرده و یک فرض زنده وجود دارد. اما این فرض که روی سطح شفاف شناور است و ما می توانیم آن را به دلخواه با سرنخی از تفکر علّی خود برداریم، لزوماً زنده نیست. فرضی که از این طریق به دست می آید، مانند هر فرد سرکشی در صفوف سربازان، کلاه گیس ندارد. هر فکری، حتی اگر خیلی وقت پیش به ذهن ما خطور کرده باشد، فقط در لحظه ای زنده می شود که چیزی کنارش می نشیند که نه فکر است و نه منطق.

رمان «دردسرهای ترلس جوان» بر اساس متنی از رابرت موسیل با ترجمه محمود حدادی به تازگی در ۲۰۳ صفحه و قیمت ۸۰ هزار تومان توسط «نشر نو» منتشر شد.