روایت های مبالغه آمیز کربلا در برخی از روایات توسط دشمن نوشته شده استمهدی آصفی در گفت و گو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)از انتشار کتابی با عنوان دهه عاشورا و مراتی خوشدل خبر داد و این کتاب ها را برای مطالعه معرفی کرد.

وی گفت: اولین کسانی که نوحه را به صورت حماسی وارد بازار کردند کوشول بودند. برای هر یک از شهدا یک شعر مصیبت سرود.

وی به رحلت لهوف اشاره کرد و گفت: برخی از شهدا کم دارند اما لهوف سید طاووس مورد قبول همه علما است. همچنین زندگی نامه مهم حاج شیخ عباس قمی از کتاب های معتبری است که می توان برای مطالعه آن پیشنهاد داد.

آصفی ادامه داد: در مورد نقص در مقاتل و منابع نیز می توان موضوع را به نویسندگان نسبت داد. هر نویسنده از دیدگاه خود مطالبی را گردآوری کرده است و این باعث تناقضاتی می شود. در مواردی قلم در دست دشمن بود. آنچه امام سجاد (علیه السلام) و حضرت زینب (سلام الله علیها) را کنار گذاشتند وگرنه در شرایطی قلم به دست دشمن بود و روایت های غلوآمیز و غیرواقعی از کربلا ارائه می کرد.

وی گفت: حضرت سجاد می فرماید: در ظلم و ستم هر چه از دستشان بر می آمد انجام دادند، تا آنجا که اگر پیامبر اکرم (ص) دستور به ظلم می داد، این همه ظلم انجام نمی شد.

آصفی افزود: کسانی که این ظلم را کردند از خوارج هستند، همان کسانی که قرآن را پیش مولای متقیان علی (ع) نیزه کردند. تمام روایت های ضد و نقیض و اطلاعات نادرست توسط آنها نوشته شده است. این سوال به دشمنی این دسته از مردم با اهل بیت برمی گردد.

وی درباره مجموعه های جدید گفت: حافظه ضعیفی دارم و پیر می شوم به همین دلیل در منبرهایی که می روم سعی می کنم نقل قول هایی از منابع قدیمی و معتبری که وجود دارد داشته باشم.