روستا در زمان رزرو؛ ۱۰۹۵ روز از زندگی یک مروج کتاب را مرور کنیدشرمین نادری، نویسنده، شاعر و تصویرگر در گفت و گوی روزنامه نگاری خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)وی درباره فعالیت های ترویجی خود در حوزه کتاب و کتابخوانی گفت: سه سال است که برای انجام مسئولیت اجتماعی خود برای کتابخانه های روستایی کتاب جمع آوری می کنم. پس از سفر به سیستان و بلوچستان برای تحقیق درباره فیلم مستند کودک و نوجوان، با کتابخانه بهار آشنا شدم. بعد از آن دغدغه من دریافت و ارسال کتاب به کتابخانه های روستایی شد.

وی افزود: قبل از آشنایی با کتابخانه روستایی بهار به جمع آوری کتاب درباره کتابخانه های پراکنده روستاها می پرداختم اما پس از آشنایی با کتابخانه عبدالحکیم بهار بیشتر وارد این فعالیت شدم.

نادری با بیان اینکه معرفی کتابخانه بهار سرآغاز همکاری من با سایر کتابخانه های کشور است. اکنون بسیاری از کتابخانه های روستایی در صف دریافت و ارسال کتاب هستند.

نویسنده همکاری با کتابفروشی لارستان و روستایش برای ارسال کتاب به کتابخانه های روستایی گفت: ۲۰ سال است که کتابفروشی لارستان را می شناسم. کتابفروشی سالانه حدود ۱۰۰۰ جلد کتاب به کتابخانه های روستایی ارسال می کند و در این سه سال کمک زیادی به من برای ارسال کتاب کردند. البته روستای ایشان سال هاست که در کنار فعالیت های ایشان در ارسال کتاب به من کمک کرده است.

نادری درباره ارسال کتاب‌های مناسب به کتابخانه‌های روستایی گفت: از مردم می‌خواهم تا حد امکان کتاب‌های قابل استفاده و سالم ارسال کنند. برای حفظ مخاطب روستایی و عدم ارسال کتاب های تخصصی و آموزش زبان و کنکور. کتاب های مورد نیاز برای کتابخانه های روستایی بیشتر شامل کتاب های شعر، داستان، علمی و عمومی است که برای افراد باسواد مفید است و زمانی که روستاییان به دنبال آن هستند از کتاب های تخصصی و دانشگاهی استفاده می شود.

کتابخانه هایی که در این سه سال تجهیز شدند
نادری درباره کتابخانه هایی که در این سه سال برای آنها کتاب ارسال یا تجهیز شده است، گفت: کتابخانه های توانمند روستایی کردستان، تربت حیدریه، دیول، بهار، سیدبار، متسنگ، کچ، چاهان، تخت ملک، گرم بیت، شهید کهنا، کهنه. . ، کهنانی بالا، موهت، ابتر، کتابخانه شرمین از روستای کوچو، کتابخانه روستای بندپی بابل، زرآباد، همت آباد و کتابخانه های کمپ ترک اعتیاد دخترانه و کتابخانه یکی از مدارس شهرستان ورامین و همچنین کتابخانه های داخل و تعدادی از تجهیز کتابخانه های روستاهای شمال کشور از طریق ارتباط با خیرین. البته کتابخانه محمد میهن دوست که کتاب درسی برای او ارسال شده را باید به این فهرست اضافه کرد.


نادری با بیان اینکه هر ساله یک کتابخانه روستایی در کشور ایجاد می کنیم، گفت: هر ساله با همکاری خیران در یکی از روستاها کتابخانه احداث می کنیم اما در قسمت تجهیز این مراکز به طور کلی و در قسمت ۴ تا ۵ سال دیگر کتابخانه‌های روستایی را به‌طور کامل تجهیز می‌کنیم، اما در بخش تجهیز جزئی و ارسال کتاب میزان مشارکت در کتابخانه‌های روستایی بیشتر است.

وی با بیان اینکه نباید برای ساخت کتابخانه روستا عجله کرد، گفت: باید ابتدا کتاب را ارسال کنیم، بازخورد مردم را بسنجیم و اینکه آیا مطالعه و دریافت کتاب در مدرسه و روستا مورد استقبال است یا خیر؟ در آن زمان به فکر مشارکت بیشتر و تأسیس کتابخانه بود. به نظر من مهمتر از ارسال کتاب و ساخت کتابخانه در روستاها، افرادی هستند که در کتابخانه های روستا کار می کنند. البته مگر این که ارتباط خوبی بین کتابداران و کودکان و نوجوانان در کتابخانه های روستایی برقرار شود و این تعامل برقرار نباشد. کتابخانه و کتابهای موجود در آن به خودی خود هیچ ارزشی ندارند. برعکس، این افراد هستند که با مطالعه کتاب، کتابخانه را به مکانی برای فعالیت های فرهنگی و اجتماعی تبدیل می کنند.

کتابخانه روستایی که موریانه ها کتاب هایش را خوردند!
نادری گفت: بندر بریشا یکی از شهرهای مرکز شهرستان دشتیاری در استان سیستان و بلوچستان است. یادم هست در روستای بریس نزدیک شهر چابهار کتابخانه ای ساخته شد و کتابی برایشان فرستادند. اما اهالی روستا آنقدر سراغ این کتابخانه و کتاب های آن نمی رفتند که موریانه ها کتاب ها را خوردند. این آسیب به معنای ترک کتابخانه و ساختن ساختمان اضافی در روستایی بدون متولی است.

وی افزود: اگر کار تسهیلگری در روستاها به درستی انجام نشود، هیچکس مسئولیت ترویج مداوم کتابخوانی را در آنجا بر عهده نخواهد گرفت. از آن کتابخانه روستایی نمی‌توان انتظار موفقیت داشت، زیرا مهم‌تر از ایجاد کتابخانه در روستا، ارتباط فرهنگی با مردم است. البته روستاییان باید انگیزه و رغبت به کتابخوانی داشته باشند.

احداث کتابخانه در روستاهای اطراف شهرستان نیکشهر
نادری با اشاره به ساخت این کتابخانه با کمک خیران در استان سیستان و بلوچستان، گفت: ایجاد کتابخانه. دلیل آن زمینه فرهنگی است که برای احداث کتابخانه در این روستاها وجود دارد.

وی در خصوص آخرین فعالیت ها به مذاکره با سایت دیوار اشاره کرد و گفت: به زودی آگهی های کتاب کتابخانه های روستایی در سایت دیوار منتشر می شود. البته برای اینکه این تبلیغ برای مدت طولانی بالا بماند و یکسری اولویت ها را کسب کند؛ باید زیرساخت های نرم افزاری و سخت افزاری وجود داشته باشد و این سایت در حال آماده سازی مقدمات فنی خود است.

نادری با بیان اینکه چنین مواردی در حوزه اهدا، جمع آوری و حتی تبلیغ کتاب باید در همه اپلیکیشن های پرمخاطب اتفاق بیفتد، گفت: سایت دیوار به عنوان مبتکر، آگهی دریافت و ارسال کتاب به کتابخانه های روستایی را در این راه منتشر می کند. امیدوارم اپلیکیشن های محبوب دیگری نیز وارد این عرصه شوند تا مسئولیت اجتماعی خود را بهتر انجام دهند.