روش مدیریت کتابخانه های عمومی یزد از توسعه محور به بهینه سازی تغییر یافته استبه گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) نشست خبری اعلام برنامه های هفته کتاب یزد با حضور محمد محسن رفیعی مدیرکل کتابخانه های عمومی استان یزد برگزار شد.

رفیعی با بیان اینکه هفته کتاب فرصت مناسبی برای آشنایی با ظرفیت های این قشر در جامعه و ترویج بیشتر کتاب و کتابخوانی است، گفت: ۳۱ تا ۷ آذرماه به عنوان هفته کتاب جمهوری اسلامی اعلام شده است. برنامه های مختلفی در حال برگزاری است. در سطح ملی در یزد اجرا شد. ، برنامه های زیادی پیش بینی شده است که تا اول آذرماه اجرا می شود.

وی ادامه داد: غبارروبی گلزار شهدای گمنام میدان امیر چهمک با حضور نمایندگان کتابخانه های استان، دیدار با خانواده خیر کتابدار شهید متال شفیعی و افتتاح نمایشگاه اسناد کتابخانه و کتابخانه یزد با مشارکت سازمان کتابخانه ملی و سوابق و همچنین برگزاری نشست تفسیر قرآن توسط حضرت آیت الله ناصری امام جمعه یزد به همت این اداره کل و طرح اهدای خون کتابداران با عنوان «کتاب خون» بخشی از این برنامه ها

مدیرکل اداره کتابخانه های عمومی یزد افزود: مراسم بازگشایی کتابخانه شهدای شاهده، رونمایی از چند کتاب جدید در حوزه هنری استان، افتتاح کتابخانه پروفسور سمیعی یاحک همراه با جشن کتاب و کتابخوانی، دیدار با امام جمعه و استاندار یزد، رونمایی از کتاب «فلسفه اسلامی و حکمت متعالی» و تقدیر از برگزیدگان جشنواره ادبی روستاها و جشنواره کتاب و پایان کمپین کتابخوانی داستان های « مرد و بابا آذر» در کتابخانه فرحی یزدی و ویژه برنامه استانی تجلیل از کتابداران برتر استان از دیگر برنامه های این هفته است.

رفیعی با اشاره به آمار و اطلاعات کتابخانه های عمومی استان یزد گفت: در حال حاضر ۱۱۲ کتابخانه عمومی در استان یزد خدمات ارائه می دهند. به ازای هر ۱۱ هزار نفر در استان یک کتابخانه داریم.

وی ادامه داد: تعداد کتاب های موجود در کتابخانه های عمومی استان بالغ بر دو میلیون و ۴۴۲ هزار نسخه و در استان یزد به ازای هر نفر ۲ جلد کتاب است. زیربنای سرانه کتابخانه های استان برای هر صد نفر نزدیک به ۶ متر مربع است و در حال حاضر بیش از ۸۹ هزار نفر در کتابخانه های استان عضویت دارند.

مدیرکل نهاد کتابخانه های عمومی استان یزد گفت: یزد با ۳۰ دقیقه مطالعه روزانه بالاترین سرانه مطالعه را در کشور دارد و بر اساس آمار منتشر شده از سوی مرکز آمار ایران، هر یزد ۱۵ ساعت و ۱۶ دقیقه مطالعه دارد. در هر ماه

وی گفت: حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد کتابخانه های استان تازه تاسیس هستند که تاکنون ۵۰ درصد آن بهینه شده است. از این رو ۲۰ تا ۳۰ درصد کتابخانه های استان نیازمند بازسازی و بهینه سازی هستند که امیدواریم با اعطای قرض الحسنه و امانت تملک ملک بتوانیم در این زمینه اقدام کنیم.

وی تاکید کرد: اداره کل کتابخانه های عمومی استان دیگر به توسعه کتابخانه ها نگاه نخواهد کرد، بلکه به بهسازی و بهینه سازی فضاهای موجود نگاه خواهد کرد که خوشبختانه در سال های گذشته برای کتابخانه هایی مانند شرف الدین علی، غدیر، دکتر جوادی و پروین اعتصامی و چند کتابخانه دیگر.

رفیعی با اشاره به اینکه سیاست کتابخانه های عمومی استان تبدیل کتابخانه های عمومی به مجامع فرهنگی برای ارائه انواع خدمات فرهنگی بر اساس نیاز جامعه است، گفت: کتابخانه های عمومی کشور مجاز به انجام کلیه فعالیت های فرهنگی هستند.