زبان فارسی گنجی بی پایان استبه گزارش خبرنگار آژانس کتاب ایران (ابنا) مرادجان بوریبایف در پیامی درگذشت سید محمد اکرم اکرام را تسلیت گفت و گفت: پروفسور اکرام شاه شاعر و نویسنده، فالگیر برجسته و عضو افتخاری فرهنگستان زبان و ادب فارسی بود که آثار فراوانی از خود به جای گذاشت. در زمینه های مشترک فرهنگی تلاش کرد تا زبان فارسی را در پاکستان ترویج و گسترش دهد. او عمیقاً معتقد بود که زبان فارسی “گنجینه ای بی نهایت” است.

رئیس موسسه فرهنگی اکو در ادامه از برگزاری این مراسم از خانه فرهنگ سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در لاهور قدردانی کرد و افزود: ما در منطقه تمدن اکو همواره قدردان اندیشه پاک افراد مشهور و ثروت بی پایان هستیم. ماندگاری افراد علمی، ادبی و هنری که نماینده فرهنگ اصیل این کشور هستند، کشورهای بزرگی هستند، ما مفتخریم و معتقدیم که برای بیشترین پویایی فرهنگ باید از نورهای فکری این نوابغ الهام گرفت.

جعفر روناس، رئیس خانه فرهنگ لاهور، محمدرضا ناظری، سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در لاهور، وحیدالزمان طارق، محقق اقبال، سلیم مظهر، رئیس دانشگاه سرگودا، محمد فرید، استاد دانشگاه پنجاب و فرزند سید محمد اکرم اکرام، عظما زارین نازی، استاد دانشگاه پنجاب. لاهور و اقبال شهید رئیس دپارتمان زبان دانشگاه دولتی لاهور از دیگر سخنرانان این نشست بودند که در خصوص جایگاه علمی و فرهنگی، فضایل فردی، ویژگی های روحی و اخلاقی سید محمد اکرم اکرم و تلاش های وی در راستای تحقق این امر صحبت کردند. ترویج و گسترش زبان و ادبیات فارسی در سراسر پاکستان.

فیلم سخنرانی غلامعلی حداد عادل رئیس بنیاد سعدی و فرهنگستان زبان و ادب فارسی نیز در این مراسم پخش شد.

سید محمد اکرم اکرام معروف به “اکرام شاه” در سال ۱۹۳۲ در لاهور به دنیا آمد و در ۲۰ اوت ۲۰۲۲ در ۹۰ سالگی درگذشت. پس از اخذ مدرک فوق لیسانس از دانشگاه پنجاب لاهور به جمهوری اسلامی ایران رفت و در سال ۱۳۴۲ از دانشگاه تهران دکترای خود را در رشته زبان و ادبیات فارسی گرفت. مدتی ریاست گروه ادبیات فارسی و دانشکده شرق شناسی دانشگاه پنجاب و گروه تحقیقاتی هیویری شناسی را بر عهده داشت و در سال ۱۴۰۰ به عضویت افتخاری فرهنگستان زبان و ادب فارسی برگزیده شد. . .