زنجان مهد حکمت و فلسفه است. ارسال ۲۳ اثر به چهارمین جشنواره کتاب شیخ اشرکبه گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در زنجان؛ حجت الاسلام یحیی جهانگیری سهروردی در مراسم بزرگداشت شیخ شهاب الدین سهروردی با اشاره به تعبیر شهید مطهری درباره شیخ اشرک گفت: سهروردی را باید شهید خطاب کرد چرا که به نظر من شهید در راه است. . از دانش

نماینده سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با اشاره به جایگاه سهروردی در عرصه بین الملل گفت: نور سهروردی آنقدر این منطقه را روشن کرده است که دیگر سهروردی و عالمان عالم دیده نمی شوند و این باعث می شود نگرانی، سهروردی نیاز امروز جامعه ماست، زیرا او قربانی جریان رادیکال است و امام در نامه ای به رئیس جمهور شوروی سابق پیشنهاد خواندن اسلام را به سهرودی دادند.

جهانگیری از زنجان به عنوان مهد حکمت و فلسفه یاد کرد و افزود: تاریخ زنجان عالمان دینی زیادی داشته است، اما از سهروردی می توان به عنوان یک روح مبارز در کالبد زنجان یاد کرد.

وی با تاکید بر اینکه تکریم بزرگان را نباید تنها به یک روز محدود کرد، افزود: خوشبختانه دولت سیزدهم در بزرگداشت بزرگان حرکت بزرگی انجام داده است.

نماینده سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با تاکید بر اینکه سهروردی را نباید تقدیس کرد و باید خواند تا مشکل انسان امروزی را درک کرد و افزود: ما در طول تاریخ فیلسوفان و متفکران زیادی داریم اما بر خلاف این فیلسوفانی که فیلسوفان عصر بودند. ذهن، سهروردی فیلسوف، عین و ذهن بوده و می تواند رابط بین مردم باشد.

وی با اشاره به اینکه سهروردی همگونی و همخوانی حکمت خسروانی را با معارف قرآنی بیان کرد، افزود: سهروردی به فارسی نوشت تا بگوید این زبان پتانسیل زیادی دارد.

جهانگیری در ادامه به بحران آب و صحبت های همه درباره آن اشاره کرد و گفت: همه از بحران آب می گویند، اما من از بحران بزرگ بی فکری گزارش می دهم، ما در کشورهای اروپایی و آمریکایی پزشکی و دانش تجربی می خوانیم در حالی که ایران در یک مزیت نسبی در حوزه عرفان، فلسفه و علوم انسانی و توجه به این علوم می تواند در جهان دشمن ایجاد کند.

آغاز جشنواره کتاب شیخ اشرک در استان زنجان در سال ۱۳۷۷

در ادامه حسن بلهری نفر اول انجمن آثار و مفاخر فرهنگی کشور با اشاره به اینکه ما بزرگان و بزرگان را ارج می نهیم و قدردانی می کنیم و حقیقت این بزرگداشت نورانی آثار این فیلسوف است. : امام الحکمه از سهروردی است، افلاطون، سهروردی در مقدمه شیخ الاشراق نام این فیلسوف را آورده است.

مدیرعامل انجمن تاریخ و فرهنگ استان زنجان با اشاره به آغاز جشنواره کتاب شیخ اشرک از سال ۱۳۷۷ در استان زنجان، گفت: فلسفه برگزاری این جشنواره یادآوری جایگاه شبه اشراک است و در سه محور اجرا می شود. : تاریخ، فرهنگ و هنر.

مهدی افضلی از ثبت ۲۳ اثر در چهارمین جشنواره کتاب شیخ اشراق خبر داد و گفت: امسال کتاب نمک های زنجان در آلمان منتشر شد.

مدیر گروه فلسفه دانشگاه زنجان نیز گفت: سهروردی حکیمی بود که خود را احیاگر حکمت سهروردی می خواند و تا آن زمان در جهان اسلام تفکر شکل فلسفی حکمت رایج بود.

سحر کاوندی با اشاره به اینکه حکمت سهروردی حکمت اشراقی دارد و صراحت سهرودی این است که حکمت خسروانی است و ریشه یونانی ندارد (خسروانی به معنای ایران باستان) است، افزود: سهروردی برای کی خسرو احترام خاصی قائل بود و معتقد است همه حکیمان که قبل از ارسطو زندگی می‌کردند در یونان، هند و ایران، همگی حکمت واقعی یکسانی داشتند و همه به جهان ماورایی روشن‌بینانه و شهودی می‌نگریستند و دانش کسب می‌کردند.

وی با اشاره به اینکه به گفته سهررودی، فلسفه در ساختار اسطوره ها وجود داشته است، گفت: سهررودی در بیانات خود که بیانگر دغدغه ها، بیم ها و امیدهای مردم بود، سعی کرد از امکانات این اسطوره ها استفاده کند و به حکمت کهن توجه داشت.

مدیرگروه فلسفه دانشگاه زنجان با اشاره به اینکه سهروردی را می توان احیاگر حکمت خسروانی دانست، گفت: این حکمت همان اسراقیه یا حکمت معنوی است که زادگاه آن به ایران پیش از زرتشت می رسد.

کاوندی افزود: سهروردی به نور اصالت می دهد، نور را ایرانی می داند و حکمای دین کهن و زرتشتی از نور صحبت کردند و ایرانیان برای اولین بار موضوع نور را مطرح کردند.

امراله حسنی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان گفت: یکی از اهداف وزارت فرهنگ و ارشاد تکریم بزرگان و بزرگان دین است که متاسفانه در سال های اخیر مورد بی توجهی قرار گرفته است.