زندان های نیویورک ممنوعیت خواندن قیام آتیکا را لغو کردندبه گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به گزارش یو اس ای تودی، علیرغم این تصمیم، مقامات ایالتی گفتند که به سانسور بخش کوچکی از کتاب برنده جایزه پولیتزر به دلایل امنیتی ادامه خواهند داد. بر این اساس، نقشه دو صفحه ای آتیکا از نسخه های ارسالی به زندان ها حذف می شود.

هدر آن تامپسون، نویسنده، مورخ و استاد دانشگاه میشیگان در ماه مارس از زندان‌های ایالتی به دلیل ممنوعیت کتابش، خون در آب: قیام آتیکا در سال ۱۹۷۱ شکایت کرد.

این کتاب که در سال ۲۰۱۶ منتشر شد، یکی از جامع‌ترین گزارش‌های مربوط به شورش‌های آتیکا است که در آن بیش از ۱۳۰۰ زندانی در اعتراض به بدرفتاری سال‌ها بخشی از زندانی در شمال نیویورک را تصرف کردند. شورش با شلیک صدها گلوله گاز اشک آور به داخل محوطه زندان و شلیک به داخل محوطه پر از دود توسط سربازان و نگهبانان پایان یافت.

در این حادثه در مجموع ۳۲ زندانی و ۱۱ کارمند جان باختند و هیچ یک از مأموران حاضر در صحنه به دلیل دست داشتن در قتل عام تحت تعقیب قرار نگرفتند. تامپسون در بیانیه‌ای با تشکیل پرونده گفت: «مردم حق خواندن و داشتن تاریخ دارند. نویسندگان نیز حق خواندن کتاب های خود را دارند. «این شرم آور است که در کشوری زندگی می کنیم که در آن مردم و ایده ها را سانسور می کنیم.

او این دادخواست را به کلینیک حقوق مدنی دانشکده حقوق بنجامین انکاردوزو و اتحادیه آزادی های مدنی نیویورک ارسال کرد. دفتر دادستان کل ایالت هفته گذشته اعلام کرد که این ممنوعیت برداشته می شود، اما فقط روی نسخه های کاغذی که می توان نقشه را حذف کرد.

بنابراین، اگر یک نهاد اصلاح و تربیت درخواست کتاب را رد کند، مسئولان زندان از نظر قانونی موظفند اخطار تامپسون را به آنها اطلاع دهند.