رژیم لاغری سریع

زندگینامه «مادر فرهنگ دامغان» تدوین شدمریم صفاری، از بازماندگان بانو لیلا جرجانی، فعال فرهنگی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) در سمنان، با بیان این مطلب که کتاب «خانم جان» مجموعه خاطرات و مقالات نوادگان بانو جرجانی به زودی منتشر می‌شود، اظهار کرد: کتاب آماده نشر «خانم جان» مجموعه خاطرات و مقالات نوادگان بانو جرجانی است. در این مجموعه خاطرات، وجوه مختلف شخصیتی، شرح‌حال، خاطرات تدریس، صفات بارز، ویژگی‌های اخلاقی این بانوی فرهنگی و از پیشکسوتان آموزش و پرورش شهرستان دامغان پرداخته شده است.


 


وی افزود: بانو لیلی جرجانی متولد روستای غنی‌آباد دامغان، فرزند مرحوم علی‌اصغر و همسر مرحوم محمد‌تقی، معروف به «آقا کوچک جرجانی» است که به‌عنوان نخستین بانوی آموزگار دامغانی در نخستین دبستان دخترانه دامغان موسوم به «۱۷ دی» به خدمت مشغول بود. 


 


صفاری که خود از بازنشستگان فرهنگی آموزش و پرورش است به خبرنگار ایبنا گفت: لیلی جرجانی، آموزگار پیشکسوت دامغانی در سفر مرحوم باغچه‌بان به دامغان که به حضور در کلاس درس ایشان نیز منجر شد از طرف استاد باغچه‌بان، «مادر فرهنگ دامغان»  لقب گرفت.


 


فاطمه عباسی یکی دیگر از بازماندگان این معلم پیشکسوت دامغانی بیان کرد: بانو جرجانی مادربزرگ دو شهید والامقام، علی صفار ورکیانی و محمود حسین عباسی و مادر رزمنده بی‌ادعا مرحوم  غلامرضا جرجانی است.


 


 عباسی افزود: بانو لیلی جرجانی در صد و اندی سال پیش علاوه بر معلم رسمی آموزش و پرورش در کسوت معلم قرآن نیز بسیاری از کودکان و بانوان این سرزمین را با نور و معرفت قرانی آشنا کرد. 


 


به گزارش ایبنا، طبق توافق بازماندگان مقرر شد رونمایی از کتاب «خانم جان» روز ۱۳ آبان ۱۴۰۱همزمان با پنجاه و دومین سالروز وفات این بانوی پیشکسوت فرهنگی برگزار شد.  با توجه به اینکه این مجموعه در مرحله نهایی ویراستاری است، این امکان همچنان فراهم است تا آن دسته از شاگردان ایشان که هنوز موفق به ذکر خاطرات خود نشده‌اند برای بیان و ثبت خاطرات خویش تا پایان اردیبهشت‌ماه اقدام کنند.