سرانه فرهنگی لرستان; یک متر به ازای هر ۱۰۰ نفرگزارش کردن خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در لرستان مراسم تکریم و معارفه مدیرکل کتابخانه های عمومی استان لرستان با حضور سیدبکر میر عبداللهی معاون برنامه ریزی، پژوهش و فناوری اطلاعات نهاد کتابخانه های عمومی کشور، محمدعلی میرزایی، مدیرکل امور استان های نهاد کتابخانه های عمومی کشور، مجید منامی معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار لرستان، محمدبکر احمدی چگنی استاندار خرم آباد، سید سجاد راستکانه مدیرکل کتابخانه های عمومی لرستان ، فرشته طهماسبی مدیرکل سابق کتابخانه های عمومی استان و جمعی از مدیران کل دستگاه های اجرایی استانی و کتابداران استان روز یکشنبه (۲۶ مهرماه) در سالن آمفی تئاتر هلال احمر خرم آباد برگزار شد.

منامی با بیان اینکه در مورد کتاب و کتابخوانی زیاد صحبت می شود و کتاب های زیادی در این زمینه قابل ویرایش و نگارش است، افزود: ضعف هوشیاری یک معضل جدی در جامعه امروزی است. در تظاهراتی که در کف خیابان می بینیم، می توان ضعف هوشیاری را دید. چون مواضع قاطع و جدی نظام را به خوبی تبیین نکردیم.

وی با بیان اینکه بسیاری از دانشجویان و جوانان از تحولات کشور در دوران انقلاب و پس از انقلاب اطلاعی ندارند افزود: این یک نقطه ضعف است و مقام معظم رهبری مستقیماً از آن به عنوان «جهاد تبیین» یاد کردند. ارجاعات فراوان او در میان جمعیت از اقشار مختلف گواه این مطلب است.

منامی با اشاره به اهمیت آگاهی بخشی در جامعه گفت: بیشتر آگاهی بخشی از طریق رسانه ها انجام می شود. یکی از مهم ترین رسانه های مؤثر در گسترش افکار، کتاب است.

وی گفت: ترویج کتابخوانی امری است که باید جدی گرفته شود اما کافی نیست. مطالعه چیز بسیار خوبی است، اما خواندن یک کتاب خوب اهمیت دو چندانی دارد.

منامی با تاکید بر اهمیت تاکید رهبری کتاب در ترویج کتاب خوب افزود: ترویج کتابخوانی وظیفه مردم و به ویژه نخبگان است.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار لرستان با بیان اینکه در استان لرستان از نظر زیرساختی با فضای ایده آل فاصله داریم، گفت: به ازای هر ۱۰۰ نفر باید ۸ متر فضا وجود داشته باشد؛ در حالی که در استان لرستان از نظر زیرساختی فاصله زیادی داریم. اما در لرستان به ازای هر ۱۰۰ نفر ۱ متر فضای فرهنگی موجود است. این رقم نشان می دهد که از نظر زیرساختی مشکل جدی داریم. ولی خدا کنه با همکاری و همکاری همه عزیزان به وضعیت مطلوب نزدیک بشیم.

در ادامه این مراسم، میر عبداللهی دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور با ابلاغ سلام سیدسجاد راستانه، مدیرکل جدید نهاد کتابخانه های عمومی استان لرستان، گفت: نهاد کتابخانه های عمومی کشور این موضوع را مورد توجه قرار می دهد. دفتر مرکزی در تهران به عنوان پشتوانه قوی مدیر کل مسئول و مستقر آن.

وی با تشکر از سرکار خانم طهماسبی که سال ها منشأ خیر بوده و برای ایشان در سایر سمت ها آرزوی موفقیت کرد، گفت: برای همه عزیزانی که آمدند و برای همه عزیزانی که رفتند آرزوی موفقیت دارم.

معاون سازمان کتابخانه های عمومی کشور گفت: اگر کار در کتابخانه را به صورت مثلث تصور کنیم، یک ضلع آن کتابدار، یک ضلع آن عضو و یک ضلع آن منبع کتابخانه است.

وظیفه قانونی مؤسسه که در مبحث اول نیز به آن اشاره شده است، نوع خواندنی است که موجب رشد دانش می شود; به این معنی که افزایش اطلاعات عمومی و توسعه دانش در مورد عضو قابل توجه است، مدیر و کتابدار نیز در خدمت اعضا معنا پیدا می کنند.

میرعبداللهی بر اهمیت عضویت در کتابخانه های عمومی تاکید کرد و افزود: توسعه فضاهای فیزیکی کتابخانه ها برای مردم انجام می شود. کتابخانه ها فقط برای ساختن یک کتابخانه ساخته نمی شوند، ما مردم را به دنیای کتابخوانی دعوت می کنیم.

معاون برنامه ریزی اداره کل کتابخانه های عمومی کشور گفت: برخی افراد به دلایلی به کتابخانه دسترسی ندارند و نمی توانند به آن مراجعه کنند. باید به سراغ آنها برویم و بر اساس رویکرد جدید کتابخانه ها به آنها خدمات بدهیم. (خارج از خدمات کتابخانه ای) کتابداران روستایی، کتابداران سیار در این راه فعال خواهند بود.

در ادامه این مراسم رستکانه گفت: استان لرستان در تاریخ علم و ادب و فرهنگ همواره محل تجلی عرفان ناب و مکتب اساتید شیعه با اصالتا و فرهنگ و ۱۰۰ درصد شیعه بوده است. “

وی با بیان اینکه لرستان ۶ هزار و ۵۴۶ شهید (از این تعداد ۲ نیروی انتظامی هفته گذشته در راه ایمنی و حفظ حجاب و عفاف به بالاترین درجه شهادت نائل آمدند) را تقدیم کرد و افزود: این شهدا وظیفه مسئولان به ویژه مدیران و مسئولان این است. منطقه در این مرحله در حال حاضر به ویژه متولیان فرهنگی را دو چندان کرده است.

مدیر کل کتابخانه های عمومی لرستان افزود: رهبر معظم انقلاب در بیانیه گام دوم از جوانان خواستند تا با افزایش و پیشبرد علم و دانش، بار مسئولیت های انقلاب را به دوش بکشند. در نامگذاری سال نیز از واژه دانش استفاده می کنند (تولید دانش بنیان که اشتغال زایی می کند)، این اهمیت واژه دانش و علم قطعاً مانع فرهنگی دارد; البته رسالت کتابخانه ها فراهم آوردن امکانات و شرایط کافی برای ارتقای سطح علمی و دانش اقشار مختلف مردم عزیز با تهیه کتاب و سالن های مطالعه مناسب و برگزاری برنامه های فرهنگی در راستای ترویج گفتمان کتاب و کتابخوانی از بعثت ها می باشد. کتابخانه های مردمی استان.او می کند.

وی ادامه داد: کتاب و کتابخوانی در کنار اینکه اوقات فراغت مردم را به بهترین شکل ممکن غنی می کند، در ارتقای سطح علمی و دانش اقشار مختلف مردم موثر است.

راستانه با تشکر از زحمات نهاد کتابخانه های عمومی کشور افزود: از زحمات خانم طهماسبی نیز تشکر می کنم.

وی شعار «هر کتابخانه یک باشگاه فرهنگی و اجتماعی» را از دستور کار خود و خطاب به همکاران برشمرد و گفت: در دوره مدیریت جدید با توجه به ارتقای کمی و کیفی فعالیت های فرهنگی و پیوند نهادهای فرهنگی و انقلابی. و بسیج صنوف در بحث ترویج گفتمان کتاب و کتابخوانی و رسیدن به شعار هر کتابخانه باید باشگاه فرهنگی و اجتماعی باشد در دستور کار من و همکارانم خواهد بود.

مدیر کل کتابخانه های عمومی استان لرستان چالش های پیش روی آن را کمبود نیروی انسانی، کمبود نیروی خدماتی و بعضاً کمبود نگهبان عنوان کرد و افزود: انشالله با حمایت نماینده ولی فقیه در استان. ، استاندار لرستان، دبیرکل نهاد و تعهدات همکاران و ظرفیت های فرهنگی با انگیزه و بی مرز در دولت مردمی در میدان هستیم.

رستکانه با بیان اینکه رهبر فرزانه انقلاب کلمه خواندن را در کنار واژه تعلیم قرار دادند، فرمودند امروز مطالعه و علم آموزی نه تنها یک وظیفه ملی بلکه یک واجب شرعی است و در جایی دیگر تاکید دارند که خواندن در اسلام جهانی و جهانی باشد. جامعه. خدایا در اجرای منویات رهبری به نتیجه قابل قبولی برسیم.


طهماسبی در این مراسم به تشریح اقدامات انجام شده در مدت ۵ سال تصدی مدیریت کل خود در اداره کل کتابخانه های عمومی استان لرستان پرداخت.