سردرد یک طرفه چپ (علل و درمان های خانگی)


سردرد می تواند یک پدیده نگران کننده باشد ، به ویژه اگر علت آن مشخص نباشد. با این حال ، سردرد بسیار شایع است و حدود 50 درصد از بزرگسالان را درگیر می کند. دو نوع سردرد وجود دارد: اولیه و ثانویه. علائم این دو نوع سردرد می تواند متفاوت باشد ، اما گاهی اوقات علائم مشابهی دارند و این امر تمایز آنها را دشوار می کند.

یکی از شایع ترین سردردها سردرد یکطرفه چپ است که می تواند ناشی از میگرن ، سردرد خوشه ای یا حتی سردرد تنشی باشد. این نوع سردرد می تواند سردرد اولیه یا ثانویه باشد.

چرا سمت چپ سرم درد می کند؟

دلایل و عوامل ایجاد کننده سردرد چپ شامل موارد زیر است:

میگرن

سردردهای اولیه ناشی از بیماریهای جدی و مهم نیستند. در واقع بیشتر سردردهای سمت چپ ناشی از میگرن است که علائم ناتوان کننده و آزاردهنده ای نیز دارد. سردرد میگرن چپ با علائم زیر همراه است:

 • درد طاقت فرسا در سر چپ (یا راست)
 • تهوع گرفتن
 • استفراغ
 • حساسیت صدا (فونوفوبیا)
 • حساسیت به نور (فتوفوبی)
 • درد ضربان دار ، احساس تپش یا ضربان در سر که اغلب با حرکت تشدید می شود
 • دردی که بین 6 تا 72 ساعت یا گاهی بیشتر طول بکشد

گاهی اوقات علائم میگرن به حدی شدید است که بیمار فقط می خواهد در یک اتاق تاریک دراز بکشد و بی حرکت بماند. میگرن معمولاً در اثر صدا ، بو یا غذا ایجاد می شود و گاهی اوقات انواع خاصی از نور مانند چراغ های فلورسنت می تواند باعث سردرد میگرنی شود. استرس و تغییرات هورمونی نیز می توانند محرک سردردهای میگرنی در نظر گرفته شوند.

انواع سردرد (جدید و غیر جدی) ، علل و روشهای ساده درمان

میگرن معمولاً با استراحت در اتاق تاریک یا مصرف داروهای بدون نسخه مانند ایبوپروفن برطرف می شود. در برخی موارد ، پزشک ممکن است داروهایی مانند Imitrex را تجویز کند.

نوشتن تعداد دفعاتی که فرد مبتلا به میگرن بوده است می تواند به ردیابی علائم و شناسایی عوامل محرک کمک کند. برای درمان سردردهای میگرنی مکرر یا میگرن هایی که به درمان پاسخ نمی دهند ، باید به متخصص مراجعه کنید.

سردرد تنشی

سردردهای تنشی شایع تر از میگرن است و معمولاً زنان را بیشتر از مردان درگیر می کند. این نوع سردرد بیشتر کل سر و پشت چشم را درگیر می کند ، اما همچنین می تواند باعث ایجاد سردردهای یک طرفه در سمت چپ شود.

اکثر افرادی که از سردردهای تنشی رنج می برند ، آن را احساس فشار یا سفتی در سر توصیف می کنند که در طول روز یا عصر بدتر می شود. سردردهای تنشی ممکن است با درد گردن و شانه و همچنین حساسیت به نور ، تاری دید و حالت تهوع همراه باشد.

علائم سردرد عصبی و 4 درمان سریع خانگی

این نوع سردرد می تواند ناشی از انواع مشکلات عضلانی ، از جمله آسیب به گردن ، تنش و سفتی در عضلات گردن و شانه ، و همچنین وضعیت بد بدن یا خواب ضعیف باشد که باعث گردن درد می شود. درمان سردردهای تنشی شامل از بین بردن علت زمینه ای است. به عنوان مثال ، ایبوپروفن برای درمان التهاب عضلات گردن که باعث سردرد تنشی می شود ، استفاده می شود.

سردردهای خوشه ای

سردردهای خوشه ای ، مانند میگرن ، معمولاً در یک طرف سر ایجاد می شوند و همانطور که از نامش مشخص است ، به صورت دوره ای یا خوشه ای ظاهر می شوند. این نوع سردرد معمولاً یک درد شدید است و می تواند روزها تا هفته ها طول بکشد و معمولاً در پشت یک چشم ایجاد می شود.

سردرد خوشه ای معمولاً باعث بیدار شدن بیمار در حین خواب می شود و می تواند منجر به پارگی ، قرمزی و احتقان چشم آسیب دیده شود. سردردهای خوشه ای همچنین می توانند علائم دیگری مانند قرمزی و تورم در اطراف چشم ، افتادگی پلک یا تنگ شدن مردمک ایجاد کنند.

سردردهای خوشه ای 15 دقیقه تا 3 ساعت در روز طول می کشد و می تواند 6 تا 12 هفته طول بکشد. ممکن است بیمار شش ماه تا یک سال قبل از بهبودی با سردرد دست و پنجه نرم کند. اغلب برای تعیین علت و درمان سردردهای خوشه ای مراجعه به کلینیک های تخصصی سردرد ضروری است. داروهای بدون نسخه نیز می توانند مفید باشند ، اما در بیشتر موارد این نوع سردرد قبل از اثر داروهای مسکن برطرف می شود.

چگونه سردرد سینوزیت را درمان کنیم؟ (و تفاوت با میگرن)

سایر علل سردرد چپ

سردرد چپ می تواند ثانویه به مشکلات زمینه ای با عوامل دیگر مانند:

 • تورم
 • آسیب تروماتیک مغز
 • آرتریت موقت
 • سینوزیت
 • کالبد شکافی شریان مهره ای یا شریان کاروتید

سکته مغزی و تومورهای مغزی نیز می توانند باعث سردرد سمت چپ شوند. اما سردردهای ناشی از تومور مغزی یا سکته مغزی اغلب با دوبینی ، ضعف در یک طرف بدن ، مشکل در صحبت کردن و سایر علائم عصبی همراه است.

منبع 1 منبع 2

دیدگاهتان را بنویسید