“سرو کاتان ایتار”؛ روایت رشادت های آزادگانبه گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در لرستان آفرینش انسان بر اساس آزادی زندگی و استقلال در مسائل زندگی و آزادی انتخاب است. هیچ کس حق ندارد کسی را به بردگی بگیرد و به خاطر خواسته هایش اسیر کند. سلب آزادی، استقلال و اختیار هر انسانی گناه و جرم بزرگی است. اختیار با وجود انسان آمیخته است و ماهیت انسان از این حقیقت آفریده شده است. آزادی و اختیار یکی از بزرگترین موهبت های خداوند به وجود انسان و بزرگترین منبع رشد و کمال در مراتب عالی درونی و بیرونی است.

نهضت عاشورا مظهر آزادگی امام حسین (ع) و یاران شهیدش است. صحنه کربلا مظهر آزادی بود که با عزت مرگ با شمشیر یا ذلت را پذیرفت و به دیدار شمشیرهای دشمن رفت.

در دوران معاصر، جنگ تحمیلی به عنوان یکی از رویدادهای مهم تاریخ کشور، ملتی معتقد به ارزش‌های اسلامی، اما به تنهایی تا بن دندان مسلح با رژیم بعث مقابله کرد.

بر اساس شواهد و خاطرات آزادگان، این دلاوران در دوران اسارت و همچنین نبرد ۸ ساله با دشمن بعثی، ارزش های اخلاقی و انسانی برجسته ای را به منصه ظهور رساندند. هر یک از آنها از روحیه انسانیت بالای خود صحبت می کنند.

خود را در معرض خطر قرار دادن در لحظات عملیات، نجات یکدیگر، مسئولیت پذیری، دادن غذا و شریک شدن به مریض و ضعیف و… از مصادیق بارز ایثار و از خود گذشتگی در جبهه ها و اردوگاه های زندان بود. همه بر اساس ایمان و اعتقاد دینی.. آزادگی عمیق و رزمندگان دفاع مقدس ظهور کردند.

رهبر معظم انقلاب بارها تاکید کردند که خاطرات آزادگان به صورت الماس درخشان و نماد استقامت و ایثار با انواع هنر نمایش یا ثبت شود.

معاونت فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید و امور ایثارگران استان لرستان کتاب «خادمان ایثار» را به عنوان فرهنگ اعلامیه ۹۰۰ آزاده استان لرستان توسط انتشارات سنگ نبشت خرم آباد در سال ۲۸۸ منتشر کرد. صفحات قالب وزارتی

در این کتاب علاوه بر تصاویر آزادگان استان لرستان، بیوگرافی کوتاهی از آنها و محل اسارت و تاریخ بازگشت آنها نیز آورده شده است.