سلسله دیالوگ ها با محوریت «روایت حکمت» به پیشخوان رسیدگزارش کردن خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) مجموعه دو جلدی روایت حکمت که به مباحثی از تاریخ فلسفه اسلامی اختصاص دارد به قلم عبدالله نصری توسط انتشارات جهاد دانشگاهی منتشر شده است.

جلد اول این اثر به بحث های قندی، فارابی، زکریای رازی، ابوالحسن عامری، ابوحیان توحیدی، ابن سینا، فخرازی، ابن عربی، سهروردی، جلال الدین دوانی، میرداماد و … اختصاص دارد. این موضوعات در گفت وگو و گفتگو با چهره هایی چون غلامرضا اعوانی، غلامحسین ابراهیمی دینانی، جلال الدین مجتبی، علی شیخ الاسلامی و … تدوین شده است.

جلد دوم این کتاب نیز حاوی مطالبی درباره ملاصدرا، قاضی ساعد قمی، حکیم سبزواری، میرزای جلوه، میرزامهدی آشتیانی، رفیعی قزوینی و… است. در این مجلد با اساتیدی چون آیت الله جوادی آملی، سید محمد خامنه ای، احمد بهشتی، محمداسماعیل صائنی، سید مصطفی محقق داماد و … گفتگو شده است.

در این اثر، علاوه بر بحث و بررسی آراء فیلسوفان برجسته جهان اسلام و ارائه روایتی جذاب از افکار و آرای آنان، از فیلسوفان و حکیمان نیز نام برده شده است که جای آنها در بسیاری از کتب تاریخ همواره خالی است. از فلسفه اسلامی احساس شد.

از آنجایی که این مجموعه کتاب درسی و مرجع مناسبی برای درس تاریخ فلسفه اسلامی است، برای استفاده عموم علاقمندان به فلسفه و حکمت نیز مفید خواهد بود. جلد اول کتاب «حکمت گفتن» با قیمت ۲۵۰ هزار تومان در ۷۶۴ صفحه و جلد دوم به قیمت ۱۳۵ هزار تومان در ۵۰۶ صفحه در بازار منتشر شده است.