شرحی بر رساله الانصاف ملا محسن فیس تحلیلی از اصول فلسفه و عرفان منتشر شده است.بر اساس گزارش ها خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) دلیل ما شرح مناظره «الانصاف: تحلیل اصول کلام و فلسفه و عرفان» ملامحسن فیض کاشانی به قلم سیدعلیرضا حسینی را در ۲۳۲ صفحه و قیمت ۶۰ هزار تومان منتشر کرد.

ملا محسن فیض کاشانی از متفکران شناخته شده شیعه در عصر صفویه است که اولین داماد ملاصدرا نیز می باشد. وی بیش از صد کتاب و رساله از علوم مختلف نوشت و در مورد کلام خدا و سنت پیامبر اکرم (ص) تحقیق و پیگیری فراوان کرد.

فایز کاشانی مطالعات و تألیفات گسترده ای در زمینه فلسفه، عرفان، کلام، اصول و … داشت، اما در اواخر عمر با تسلطی که در این علوم یافت، به نقد افکار و آثار قبلی خود پرداخت و رساله ای نوشت. «الانصاف». این اندیشمند برجسته جهان اسلام در مورد این رساله نوشته است: برای تقلید معصوم مشکلی نداشتم و یادم آمد که در دانش اسرار دین و علوم جامد نیز کوشش می کردم، شاید نفس به کمال برسد.

ولى چون به عقل راهى نبود، نفس از روى ایمان خود در را باز نمى کرد و بر جهل صبر نمى کرد و پیوسته مرا عذاب مى داد; بدین ترتیب، مدتی را صرف مطالعه مجادلات متکلمان و تلاش برای جاهلیت در زمینه جاهلیت کردم. من هم گفتگوی فیلسوفان را مرور کردم و یک یا چند جاه طلبی عرفانی را در نیاکانشان دیدم و در آداب «من هندی هستم» چندین شدم! تا اینکه گاهی با جمع بندی سخنان قبایل چهارگانه (متکلمین، فیلسوفان، عرفا، من آندی هستم)، کتابها و رسائل می نوشتم: بدون اینکه همه آنها را تصدیق و تأیید کنم، بلکه مطالب آنها را نقل کرده و تکرار کنم. از تمام حرفهایشان چیزی نیافتم که عطش مرا رفع کند و مرض ما را درمان کند، آنقدر که از خودم می ترسیدم! «به همین دلیل به خدا پناه بردم تا مرا به حقیقت برساند.

درباره این رساله در تواریخ اندیشه بسیار نوشته شده است.