ششمین روز از هفته کتاب در یزد; از دیدار با نویسنده انقلابی تا حضور دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور


گزارش کردن خبرنگار آژانس کتاب ایران( ابنا) در یزد در تقویم رسمی جمهوری اسلامی، روزهای ۳۰ تا ۲۷ آبان، هفته کتاب جمهوری اسلامی اعلام شده است و برنامه های مختلفی توسط نهادهای فرهنگی کشور در حال اجراست.

این برنامه ها در استان یزد با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی یزد، نهاد کتابخانه های عمومی استان، سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری یزد و همچنین ستاد هماهنگی مسجد اجرا می شود. . مراکز استان یزد و حوزه هنری یزد در شهرهای مختلف اجرا شد.دیدار با محمدعلی جعفری نویسنده انقلابی و جوان یزدی
محسن رفیعی مدیرکل کتابخانه های عمومی استان یزد با حضور در دفتر محمدعلی جعفری نویسنده برجسته استان و کشور با وی دیدار و گفتگو کرد.

در این نشست که به مناسبت هفته کتاب برگزار شد، رفیعی با تبریک به نویسنده جوان و توانمند استان گفت: ابتدا با مطالعه کتاب یکی از نویسندگان یزدی که برایم جذاب بود به کتاب علاقه مند شدم. .

وی خطاب به جعفری ادامه داد: برخی از آثار شما را خوانده ام و از قلم روان، مضامین جذاب و ادبیات فاخر شما لذت برده ام و امیدوارم این فراوانی و خلق آثار ارزشمند تداوم داشته باشد.

رفیعی افزود: متأسفانه به معرفی و توانمندسازی نویسندگان استان یزد توجه مناسبی نشده است و به همین دلیل بسیاری از نویسندگان یزدی که آثار برجسته ملی دارند و در کشور شناخته شده اند در زادگاه خود گمنام و گمنام مانده اند. ” .رفیعی با اشاره به اینکه باید در زمینه تولید محتوای ارزشمند و عزت بخشی به نویسندگان ارزشمند یزدی تلاش جدی کرد، گفت: اداره کل کتابخانه های عمومی استان در سال های گذشته برنامه های فرهنگی زیادی را برای کشف و معرفی کتاب اجرا کرده است. و نویسندگان بومی و این برنامه در دوره جدید تلاش جدی برای معرفی کتابهای ارزشمند و مفید به جامعه ادامه خواهد داشت.

مدیرکل کتابخانه های عمومی یزد همچنین پیشنهاد کرد نویسندگان توانمند استان با همکاری این اداره کل کلاس های آموزشی نویسندگی را در کتابخانه های منتخب برگزار کنند تا نویسندگان در تراز انقلاب اسلامی تربیت شوند.

جعفری نویسنده جوان استان نیز با تبریک هفته کتاب و کتابخوانی گفت: در حال حاضر چهار اثر را در دست کار دارم که دو اثر مربوط به زندگی و زندگینامه شهدای مدافع حرم کشور است. و یک کتاب مربوط به مرحوم غلامحسین دشتی، رئیس فقید شورا، شهر یزد است که در آینده نزدیک منتشر می شود و اثر دیگر نیز در مرحله پژوهش است.

وی همچنین از تشکیل کلاس های ویژه برای آموزش علاقه مندان به نویسندگی گفت و بیان کرد: خوشبختانه تعدادی از نویسندگان جدید یزدی در این کلاس ها تربیت شدند که آثارشان در سال های اخیر محقق شده است.

این نویسنده برجسته کشوری همچنین از کم توجهی به وضعیت نویسندگان و معیشت آنان انتقاد کرد و گفت: مدیران باید برای نویسندگان یزدی ارزش قائل شوند چرا که نویسنده غیر بومی نباید به تاریخ و فرهنگ یزدی بپردازد. و اوج فرهنگ و علم و معنویت این کشور را به مردم معرفی کنید استان و کشور را معرفی کنید.

جعفری همچنین آمادگی خود را برای همکاری با کتابخانه های عمومی برای برگزاری کارگاه های آموزشی نویسندگی و پرورش استعدادهای علاقه مند به این حوزه اعلام کرد.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان یزد در پایان این نشست با اهدای یک نسخه استثنایی از کتاب گلستان سعدی از محمدعلی جعفری نویسنده برجسته استان و کشور تجلیل کرد.

محمدعلی جعفری متولد ۱۳۶۶ در یزد است که از سال ۱۳۶۶ در نویسندگی و داستان نویسی تخصص داشت. او خالق آثار معروفی چون «عمار حلب»، «داستان دلبر»، «جاده یوتیوب»، «پادشاهان پیاده»، «سربلند»، «خانه ماگائرت»، «شریف ایوب»، «انتقام عشق»، تورنتو تور.» و دل پلاس و برخی از آثار او در سالهای اخیر برگزیده جوایز متعدد ملی و بین المللی از جمله کتاب سال یزد، جایزه ملی جمعیت، جشنواره ملی یوسف و جایزه بین المللی شهید حمدانی شده است.
حضور دبیر شورای فرهنگی کل کشور در جلسه شورای فرهنگی کل یزد با محوریت هفته کتاب
احسان عابدی مدیرکل فرهنگ و معارف اسلامی یزد گفت: پنجمین جلسه شورای فرهنگ عمومی استان با حضور دکتر امامی دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور نماینده امام جمعه برگزار شد. یزد و استاندار یزد.

وی گفت: با حضور هیئت روسای شوراهای فرهنگ عمومی کشور نکات مورد نظر ارائه شد و دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور سیاست های کلی و رویکردهای تحول آفرین شورای فرهنگ عمومی و اقدامات را تشریح کرد. در دست

عابدی گفت: مقرر شد به زودی رصدخانه رصد فرهنگی استان ایجاد شود و دستور کار شورای فرهنگ عمومی مشخص شود و کارهای پژوهشی انجام شود و نتیجه آن در جلسات شورای فرهنگ عمومی مطرح شود. .

در نهایت با بیان دکتر محمدرضا شیخ، پروژه مجموعه صوتی حکمت نهج البلاغه ارائه شد که در قالب فلش به عنوان یک محصول فرهنگی تهیه شده است که مردم می توانند در طول بیش از هفت سال از این مدت استفاده کنند. جلسات

 
بازدید اعضای کانون مسجد آیت الله خاتمی اردکان از کتابخانه این شهرستان
نوجوانان کانون فرهنگی هنری آیت الله خاتمی (ره) شهرستان اردکان به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی از کتابخانه آیت الله فاضل بازدید کردند.

این برنامه در قالب کاروان معرفت کانون های مساجد استان است که اعضای کانون های مساجد با بازدید از کتابخانه های شهرستان با فعالیت های کتاب و کتابخوانی آشنا می شوند.