شعر و ادب فارسی; سرچشمه تداوم و انسجام ایران فرهنگیخبرگزاری کتاب ایران (ابنا) مهدی نجفی: زبان و ادبیات فارسی عامل وحدت ملت ایران و مظهر وحدت فرهنگی ایران و مایه تداوم و تداوم فرهنگی ما ایرانیان است. شعر و ادب فارسی محصول تجربیات بزرگ و ناب این قوم و ارمغان بزرگ تمدن ایرانی ـ اسلامی به جهان امروز است. این منبع غنی از تجربیات ارزشمند که با هر خواندنی دوباره متولد می شود و زندگی را در هر سطح و در هر موقعیتی غنی می کند، میراث گرانبهای فرهنگی ایران است. سرزمین پهناوری که از قفقاز و فراس تا کرانه های خلیج فارس جاوید امتداد داشت و همواره حامل و حامل اندیشه و دانش و آگاهی بوده است.

شعر مهمترین و ناب ترین هنر و رسانه ایرانیان فرهنگ دوست است. دنیا به لطف این هنر ما را می شناسد و قدر می داند. علیرغم اینکه ایران عزیز مهد گونه های زبانی و گویش های ترکی، عربی و لهجه ها و گویش های گوناگون است، ما نیز به آنها افتخار می کنیم. اما زبان فارسی در همه دوره ها زبان مشترکی را ثابت کرد.

یکی از مهم ترین نشانه های فرهنگ ایرانی ادب است. ادب در سراسر شعر و ادب فارسی ستوده است. ایرانیان همیشه روی زمین شاعرانه زیسته اند، شاعرانه کار کرده اند، شاعرانه جنگیده اند و شاعرانه با خدای خود به تعقل نشسته اند. معماری ساکنان این منطقه از تمدن شاعرانه، آشپزی این مردم شاعرانه و در عین حال اوج هنرشان در نوشتن و شعرخوانی دیده می شود. در عین حال زبان و ادبیات فارسی دژ و پناهگاه ساده ای نیست. مرکز هویت‌سازی، مرکز مقاومت و مرکز طراحی و اجرای برنامه‌های کارآمد و مؤثر برای زندگی در دنیای مدرن است. در تاریخ کشورمان، دوران دفاع مقدس که اکنون در آستانه چهل و دومین سالگرد این حماسه حماسه ساز هستیم، نقطه الهام بخشی برای شاعران و نویسندگانی بود که در کنار ذوق هنری، دغدغه اجتماعی، و شور ملی و میهنی به جوش آمد. آنهایی که دفتر و کاناپه هایشان را با اشعار ایثار و شهادت آراستند و نام خود را در مجله عشق جاودانه جاودانه کردند. ملت ایران هستی و تولد دوباره اش را مدیون شعر، شعر وجدان بیدار، حماسه ملت و سرود حیاتش است. در شرایط ناشی از تسخیر ظاهری نیروهای استکبار که جهانی شدن نامیده می شود، یکی از قوی ترین کانون های مقاومت برای تداوم فعالیت های تمدنی همین حوزه فرهنگ و زبان است که مهم ترین کانون آن را باید در زبان فارسی. زبان و ادبیات

زبان فارسی زبان شعر، عرفان، فلسفه، تاریخ و فرهنگ ایران است و در هویت بخشیدن به ایران و حفظ وحدت سرزمینی و فرهنگی آن نقش انکارناپذیر ایفا می کند. زبان فارسی این امکان را به آن داد که به عنوان هنری ترین زبان گفتاری مورد استفاده قرار گیرد. شعر فارسی همواره حافظ و رواج دهنده زبان فارسی بوده و در همه زمان ها اکثر فارسی زبانان باسواد و خوش ذوق زبان فارسی را از طریق شعر فارسی آموخته اند. خطاب به سعدی شیرازی:

شعر او مانند آب در سراسر جهان جاری است/ کز پارس با قایق به خراسان می رود


و این نکته در مورد اکثر شاهکارهای شعر فارسی صادق است و گفته حافظ در همه موارد صحیح است:

عراق و فارس به شعر کوش حافظ رسیدی/ بیا نوبت بغداد و وقت تبریز است.


از طلوع طلایی شعر فارسی، شعر همیشه برای ایرانیان پدیده ای آشنا بوده است. او با پایگاه برتر حکمت و فلسفه و دانش و همه علوم و فنون روز و شاعری مقبول جامعه در جایگاهی بالاتر از فیلسوفان و دانشمندان و حکیمان قرار داشت. وقتی از شعر و ادب فارسی صحبت می کنیم، می بینیم که درخشان ترین سند هویت اصیل قوم های آریایی، یعنی شاهنامه فردوسی، شور حماسی ایرانیان و اوج آرمان گرایی آنها را برانگیخته است.

به همین ترتیب، کاروان بزرگ شعر و ادب فارسی از طلوع افق تمدن ایران تا به امروز صدها سخنور بزرگ را به خود دیده تا در عصر جدید به تخیل شاعرانه و تنگ نظر شاعر توانا رسیده است. . مثل محمد حسین شهریار. شهریار به تعبیر مقام معظم رهبری مایه مباهات ادبی است و تجلیل او در حقیقت تجلیل از شعر و ادب فارسی است. با توجه به تأکید مقام معظم رهبری که فرمودند: «هر چه برای شهریار انجام دهیم، کمتر کرده ایم»، شایسته است در تجلیل، شناخت و شناسایی آثار و احوال این شاعر بیشتر تلاش کنیم. شهریار یکی از ماندگارترین شاعران فارسی زبان است. شعر صیقلی، شیرین، شیوا و پرمعنای او بازتاب «جوش خون ایران» است و به زیباترین شکل از چشم انداز داغ تاریخ ایران باستان سخن می گوید.

شهریار سوهان اهل ایران شیفته زبان فارسی و فرهنگ ایرانی است. او همیشه به دیگران سفارش می کرد که به فرهنگ ایرانی احترام بگذارند و از زبان فارسی پاسداری کنند. او آگاهانه و دلسوزانه همه مردم ایران را به وحدت و یکپارچگی فرا می خواند. آذربایجان از نظر شهریار همچون رازی بر پیکر ایران است و مردم آن دیار باید همواره هوشیار و کوشا باشند تا از آن آسیبی نبیند.

به گفته شهریار، همبستگی ملی با کشورش ایران پیوند خورده است. او مردم ایران به ویژه سخنرانان آذربایجان را به همبستگی ملی زیر پرچم ملتی به نام ایران فرا می خواند. شعر و زندگی شهریار گواهی بر ذوق و شخصیت او در متن سنت های ادبی این سرزمین کهن است. او با این سنت و موازین و قراردادهای آن ارتباط و آشنایی عمیق داشت و از طریق پیوند با این سنت ادبی بود که در شعر معاصر ایران جایگاه والایی به دست آورد و پیشوای شاعران سنت گرا عصر خود به شمار می رفت. از همان سال‌های اول کودکی با دیوان حافظ آشنا شد و با بزرگ‌تر شدن، صمیمیت بیشتری با او پیدا کرد، زیرا حافظ همراه همیشگی او باقی ماند و شاید به دلیل همین صمیمیت با حافظ بود که بعدها یکی از انواع حافظ شد. او شعر غزل را برگزید و به غیر از غزل به انواع دیگر شعر نیز توجه کرد. پس از حافظ، با پیشوایان شعر و ادب آشنا شد، از همه آنها بهره برد و تحت تأثیر آموزه ها و مجموعه های خود از منابع گذشتگان، پایه های شعر خود را پی ریزی کرد.

اما شهریار با همه دلبستگی که به شعر و ادبیات داشت، هرگز تحولات عصر خود را نادیده نگرفت، سعی کرد آثار و دیدگاه های نوین ادبی را آن گونه که در زمان خود بود بشناسد و آنچه را که برای شعر زمان خود لازم بود به دقت ارزیابی کرد. . سودمند می دانست چگونه شعر خود را در ساخت بنا انتخاب کند و از آن استفاده کند.

کارگروه دائمی شورای هماهنگی حفاظت از زبان فارسی مفتخر است که زبان فارسی مظهر وحدت فرهنگی ایران است و دست خود را به سوی همه نهادهایی دراز می کند که در سه گانه تلاش کرده اند تا این زبان را ارتقا و پاسداری کنند. یک و نیم سال از فعالیت این شورا و کارگروه زیر نظر ایشان. همچنین از تلاش فرهنگستان زبان و ادب فارسی برای ابداع واژه ها و اصطلاحات جدید در حوزه های مختلف و توجه نهادهای کشور به زبان فارسی تقدیر می شود. بار دیگر به عهد شریف خود در خصوص مراقبت از زبان و خط فارسی پایبند بوده و حفظ این میراث گرانبها و انتقال آن به نسل های آینده را وظیفه اصلی خود می دانیم.

به مناسبت روز ملی شعر و ادب فارسی و بزرگداشت استاد شهریار، بر تمامی نویسندگان، گویندگان، فرهیختگان و فارسی زبانان تبریک و تهنیت باد.