شعر یکی از بهترین ابزارهای ترویج و ترویج مکتب امام حسین (ع) است.گزارش کردن خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در لرستان، ششمین کنگره سراسری شعر عاشورایی با عنوان «گلو سرخ» امروز سه شنبه (۱۵ شهریور) پیش از ظهر با حضور خجت الاسلام مهدی سرلک، امام جمعه الیگودرز، منصور احمدی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی، رضا. نیازی معاون فرهنگی اداره کل رسانه، فرشاد سیفی رئیس توسعه و منابع انسانی اداره کل فرهنگ و رهبری، میتم محتشم آرا رئیس اداره ارشاد شهرستان الیگودرز، اعضای شورای فرهنگ عمومی شهرستان الیگودرج و جمعی از شاعران آیینی کشور در تالار مجتمع فرهنگی هنری سیمرگ شهر الیگودرج برگزار شد.

حجت الاسلام سرلک با توجه به اینکه برگزاری کنگره شعر «گل قرمز» ارزشمند است، افزود: امسال پس از گذشت بیش از دو سال از شیوع کرونا، این کنگره در الیگودرز برگزار شد.

امام جمعه الیگودرز زبان شعر، ادب و هنر را یکی از بهترین راه های ترویج و تبلیغ مکتب امام حسین (ع) دانست و افزود: بارها بیان کرده ام که هنرمندترین انسان روی زمین از آغاز تا کنون. خلافت کسی جز امام حسین (ع) نیست. امام حسین با هنر خود در کربلا توانست دین خدا را به این مکان برساند.

وی گفت: این هنر اباعبدالله الحسین است که امام حسین در کربلا و عاشورا حماسه و عرفان، سیاست و معنویت، بصیرت و معرفت را در هم آمیخت. همه اینها هنر اباعبدالله الحسین است و این رمز ماندگاری عاشورا و قیام سیدالشهدا است.

خجت الاسلام سرلک با بیان اینکه عاشورا یک فرهنگ است، افزود: عاشورا تنها فرهنگی است که می تواند بشریت را به ساحل سعادت مادی و معنوی برساند.

امام جمعه الیگودرز از دستاوردهای انقلاب اسلامی پیشرفت در عرصه شعر و هنر انقلاب را ارزیابی کرد و افزود: انقلاب اسلامی نقش برجسته ای در پیشرفت هنر و شعر دارد و این پیشرفت نیست. قابل مقایسه تا قبل از انقلاب، بعد از انقلاب پیشرفت چشمگیری در عرصه هنر داشته است، ما شعر و ادبیات فارسی داریم.

وی شعر و هنر را سرمایه ای عظیم و متعهد دانست و افزود: همه آرمان های امام راحل و آرمان ناب انقلاب اسلامی، اهداف نورانی امام و شهدا را می توان به نسل ها و نسل های انقلاب منتقل کرد. زبان هنر، شعر و ادب، انقلاب اسلامی را با زبان شعر و ادب به اوج برسانیم.

احمدی در این مراسم گفت: شاعران آئینی که هنر خود را به این محتوای غنی آذین کردند و هنرمندانی که در عرصه هنر و ادبیات فعالیت می کنند و به ویژه افرادی که دارای محتوای ارزشمند نهضت عاشورا هستند و هنر خود را به این مضمون مزین می کنند. محتوای ارزشمند، حق تجلیل و تکریم دارند.درند افزود: صمیمانه ترین شعر و صمیمانه ترین نوع آن شعر آیینی است.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان با تاکید بر استفاده شاعران آئینی از سکانس های ادبی مهجور، افزود: برات استحال و رادالصدرالعجاز در میان آثار ادبی امروز مهجور مانده اند که کمتر به این سکانس ها توجه می شود. در شعر عاشورایی و هنرمندان معاصر.

وی به عمان سامانی اشاره کرد و گفت: در میان بزرگان این سبک از ادبیات دینی، در گنجینه الاسرار عمان سامانی، در ابتدای هر اثر، برات ایشیلال بسیار زیبا، دلنشین و تاثیرگذار وجود دارد و همچنین در شاهنامه مثنوی و معنوی، این سکانس زیبا و زیباست، دیده می شود و لازم است شاعران امروزی بیشتر از این سکانس های زیبا استفاده کنند.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان گفت: در این کنگره علاوه بر جوایز تعیین شده، به فردی که از این تارها در ترانه های خود به زیبایی هر چه بیشتر استفاده کرده باشد، معادل جایزه مقام اول از طرف اداره. ژنرال فرهنگ و ارشاد اسلامی.شد.

گزارش کردن ابنادر کنگره ملی «گل قرمزها» در الیگودرز، ۸۹۶ اثر از ۳۴۲ شاعر از ۲۳ استان کشور به دبیرخانه این کنگره ارسال شد که پس از محاکمه ۱۵ شاعر برگزیده و جوایزی اهدا شد.