شهدای مسیحی در تاریخ ایران و برگ زرینی از هشت سال دفاع مقدس


گزارش کردن خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) خویک میناسیان، پژوهشگر تاریخ ارمنستان، بیش از ۳۰ کتاب در زمینه های مختلف نوشته است. او ساکن محله مجیدیه تهران است و کتابی با عنوان «پیوند خونی ناگسستنی نیست» نوشته که با همکاری شهرداری و مدیریت محله مجیدیه منتشر شده است.

میناسیان می گوید: ایران دارای گستره جغرافیایی وسیع و همچنین تنوع و تکثر مذهبی، قومی و زبانی است. نیازی به ذکر نقش، کارکرد و تأثیر فراوانی که پیروان ادیان آسمانی چه قبل و چه بعد از اسلام در فرهنگ و تمدن ایران زمین داشته اند نیست، زیرا با وجود اینکه پیرو ادیان مختلف هستند، باز هم خود را ایرانی می دانند. بنا بر فرهنگ ایرانیان و با الهام از تعالیم اسلام و سنت پیامبر اکرم (ص) به احترام و تکریم مذاهب مؤلف کتاب سفارش شده است.

وی افزود: در واقع ارامنه گرچه مسلمان نیستند اما ایرانیانی هستند که در کنار سایر مردم در فراز و نشیب ها، موفقیت ها و تمام مراحل تاریخ پرفراز و نشیب کشور حضور فعال داشته اند. در انقلاب مشروطه ۱۲۸۵ و شهدای در راه وطن، گواه روشن و برگ زرینی بر مشارکت فعال آنان در اعتلای فرهنگ و تمدن ایران زمین است. در انقلاب اسلامی سال ۱۳۵۷، ارامنه به همراه هموطنان خود در تظاهرات شرکت کردند و شهدا را تقدیم ایران کردند. همچنین با شروع جنگ تحمیلی و در دوران هشت سال دفاع مقدس، جوانان ارمنی چه به صورت داوطلب و چه با لباس مقدس سربازی به عنوان حامی استقلال و تمامیت ارضی کشور به خیل مدافعان خود پیوستند. وطن و با رشادت، رشادت و فداکاری وصف ناپذیر در جنگ تحمیلی عراق علیه ایران تعداد زیادی از شهدا، جانبازان، بازماندگان و مفقودین ارامنه در منطقه ۸ شهرداری تهران (مجدیه) زندگی می کردند.

وی درباره کتاب «پیوندهای خونی ناگسستنی نیست» گفت: این کتاب خلاصه ای از شهدای محله مجیدیه است و قطعا نمی توان آن را تاریخ کامل محله مجیدیه و زندگی نامه شهدای والامقام، شهدای ایثارگر دانست. و آنهایی که از جنگ تحمیلی عراق علیه ایران رهایی یافته اند، اما می تواند مبنایی برای تحقیقات بیشتر باشد برای ویرایش و نگارش این کتاب، می خواستم کارهای زیادی را در حد توانم انجام دهم، اما تا چه اندازه کار دارم. در این هدف موفق بوده است، قضاوت خوانندگان و محققین را می سپارم. من همیشه معتقدم که هر اثر ادبی به ویژه پژوهشی خالی از اشکال نخواهد بود، بنابراین ادعای بی عیب و نقصی ندارد. و با کلی کاستی از خوانندگان طلب مغفرت دارم.

وی افزود: محله مجیدیه مانند سراسر ایران شهدایی را تقدیم انقلاب کرد که ثبات و آرامش کشور مدیون آنها و رحمت الهی است. وظیفه خود دانستم که با همکاری شورایاران و مدیریت شهرک ضمن تجلیل از شهدای محله، خاطرات این عزیزان را جمع آوری و به ساکنین حال و آینده شهرک تقدیم کنم. ، تا شجاعت و شجاعت آنها آیینه ای برای آیندگان باشد. مجیدیه در طول پیروزی انقلاب اسلامی و ۸ سال دفاع مقدس ۱۲۵ شهید (مسلمان و ارمنی) را به جمهوری اسلامی ایران تقدیم کرد.

میناسیان تصریح کرد: در این مجموعه تلاش شد تا تمامی شهدای محله اعم از مسلمان و مسیحی که خانواده های بزرگوارشان از زمان شهادت فرزندشان در محله زندگی می کنند و یا خانواده هایشان پس از شهادت در محله های دیگر ساکن شده اند. عزیزانشان و حتی خانواده هایی که بعد از شهادت عزیزانشان آمدند و در مجیدیه ساکن شدند جمع شوند. ثانیاً تلاش شده است تا حد امکان خلاصه ای از زندگی نامه آنها به همراه عکس تهیه و در مجموعه گنجانده شود، اما به دلایل مختلف از جمله در مواردی پدر و مادر برخی از این عوامل به سفر رفته اند. ، نه در قید حیات هستند و یا به دلیل تغییر محل سکونت عملاً امکان دسترسی به آنها وجود ندارد، برای بازماندگانش نبود، در برخی موارد فقط نام شریف و گاهی عکس شهید سرافراز را ذکر کردیم. امید است دوستان و همشهریان عزیز در صورت اطلاع از شهدای محله ای که به دلایلی در مجموعه مورد غفلت قرار گرفته اند ما را در جریان بگذارند و اطلاعاتی در مورد شهدای بزرگوار در اختیار ما قرار دهند تا می تواند در مجموعه های آینده استفاده شود.

وی همچنین به اولین شهید ارمنی اشاره کرد و گفت: سرباز شهید زوریک مرادیان از خمپاره انداز لشکر ۶۴ پیاده ارومیه بود. وی اولین شهید ارمنی در جنگ تحمیلی عراق علیه ایران است. زوریک در سال ۱۳۳۹ در تهران به دنیا آمد. پدرش زنده یاد واهان راننده کامیون و مادرش کاتارنه اکنون خانه دار و ساکن محله مجیدیه جنوبی است. شهید مرادیان در جنگ تحمیلی به عنوان وظیفه تابعیت به کشورش ایران عازم خدمت سربازی شد. به پادگان منطقه نظامی پیرانشهر اعزام شد و در آنجا وظیفه شناسانه و ایثارگرانه جان باخت. شهادت زوریک مرادیان در ۳۱ مهر ۱۳۵۹ با شلیک خمپاره به سنگ رخ داد. در آن زمان پادگان هدف بمباران مداوم هواپیماهای دشمن بود. یکی از بمب ها در سنگر شهید زوریک منفجر شد و شهید شد.

میناسیان به کتاب های منتشر شده در این زمینه از شهدای ارامنه اشاره کرد و گفت: کتاب های مختلفی در این زمینه منتشر شده است. شهدای اقلیت دینی کتابی است که داستان حدود بیست شهید مسیحی را روایت می کند که نگاهی کوتاه به زندگی این شهدا انداخته اند. این اثر توسط امیر قاسمی فاهر گردآوری و تدوین شده است. این کتاب شامل روایت‌های کوتاهی از زندگی بیست شهید مسیحی به نام‌های ویگن کاراپاتیان، زوریک مرادی، آلبرت الهدادیان، ادیک نارسیان، آلفرد گبری، آرمن اودیسیان، گارنیک بوقوسیان، رازمیک خاچاتوریان، رفیق رشیدزاده، سورن کنلاریان، وازگن اله‌واریان، است. آوانسیان، توروسیان، رابرت اودیسیان، هنریک یوسفی، یرمی جاکوب، ورگ باغومیان و هرچ هنریک را آورد.

کتاب «مسیح در شب قدر» نیز روایتی از حضور ولی فقیه در منازل خانواده شهداست. این اثر نیز از دیگر کتاب هایی است که در ۲۳ قسمت در این زمینه نوشته شده است. در این کتاب آمده است که از سال ۶۳ رهبر معظم انقلاب در ایام عید مسیحی و میلاد مسیح با خانواده شهدای مسیحی دیدار می کنند. همراه با روایت حضور حضرت آیت الله خامنه ای در منزل این شهدا، نکات زیبایی در مورد شهید، خاطرات و نحوه شهادت ایشان بیان شده است که نشان از فداکاری، رشادت و روحیه انسانی والای این شهدا و خانواده هایشان دارد. .

کتاب ارزشمندی از یک نویسنده ارمنی نیز منتشر شد که «جنگ تحمیلی ۸ ساله و ارامنه ایران» نام دارد. این اثر توسط نورخیر شاه نظریان نوشته شده است که توسط گارون سرکسیان به فارسی ترجمه و به اسکندر اسکندریان تقدیم شده است. این کتاب در ۱۰ فصل تنظیم شده است، اما قبل از ورود مخاطب به فصول کتاب، مواردی از جمله بزرگداشت و دعای خیر، زندگی نامه مختصر اسکندر اسکندریان، مشارکت ارامنه ایران در حوادث پیش از انقلاب، و پیروزی انقلاب اسلامی در ایران .