شکوه ایران باستان منتشر می شود.گزارش کردن خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) کتاب شکوه ایران باستان نوشته هانری استرلین با ترجمه صبا لطیف پور از اعضای هیات علمی پژوهشکده هنر توسط پژوهشکده هنر حوزه هنری فرخنگستان منتشر شد.

این کتاب چشم انداز هنر ایران را از آغاز هزاره چهارم پیش از میلاد ارائه می دهد. تا حدود سال ۶۵۰ میلادی و خلاصه ای از آخرین فعالیت های تاریخی و باستان شناسی مربوط به اکتشافات اخیر در این کشور را ارائه می دهد.

کتاب شکوه ایران باستان از چند جهت حائز اهمیت است. از جمله می توان به این نکته اشاره کرد که حاوی مطالب مهم هنر ایرانی بر اساس تاریخ و همچنین تصاویر ارزشمندی است که نویسنده در بازدید از اماکن مهم تاریخی به ثبت رسانده است.

این کتاب به بسیاری از زبان ها ترجمه شده و میلیون ها نسخه در سراسر جهان چاپ شده است. بنابراین جای خالی ترجمه او به زبان مبدأ احساس می شد.

کتاب ۳۰۴ صفحه ای شکوه ایران باستان شامل یک مقدمه، یک مقدمه و یازده فصل به شرح زیر است: ۱) دره خلیل رود: مرکز بزرگ فرهنگی، ۲) سرامیک و دیگر گنجینه های شمال. ایران، ۳) «آثار لرستان و جمعیت‌های مادها» و پارس، ۴) تأثیر یونان بر معماری هخامنشی، ۵) «کاخ‌های عظیم تخت جمشید»، ۶) «تزیینات شگفت‌انگیز مقبره‌ها». از آپادانا و نقش رستم، ۷) «داستان اسکندر مقدونی و یونانی شدن ایران»، ۸) «پالمیرا: شهر کاروانی بین روم و بین النهرین»، ۹) «هترا، نگین هنر اشکانی: غمگین. سرنوشت شهر آزاد، ۱۰) «قدرت نظامی و هنر ساسانی» و ۱۱) «تیفون و تکبستان: شاهکارهای ساسانی».

علاقه مندان برای تهیه این کتاب می توانند به پژوهشکده هنر در خیابان ولیعصر، بالاتر از چهارراه خ. امام خمینی، نبش کوچه شهید حسن صحنور، پلاک ۲۹.